شناسه خبر: 10716

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=10716

منشور حقوق شهرنشینی مشهد رونمایی شد
منشور حقوق و تکالیف شهرنشینی مشهد با حضور معاون حقوقی رئیس جمهوری، جمعی از علمای اهل سنت، مدیران و اعضای شورای شهر مشهد رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری ایرنا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد روز شنبه در مراسم رونمایی از این منشور گفت: این منشور محصول خرد جمعی و متکی به موازین قانونی است و تدوین آن از حدود یک و نیم سال قبل آغاز شده و متن و محتوای آن در قالب برپایی ۱۰ همایش تخصصی مورد نقد استادان و آگاهان قرار گرفت تا منشوری کامل باشد.

محسن حسینی پویا افزود: این منشور به دنبال اعلام عمومی حقوق و مسئولیت‌های همه مداخله گران و ذینفعان در شهر مشهد اعم از مدیریت شهری، شهرندان مشهدی و سایر ساکنان دائم یا موقت است و هدف از تدوین این منشور تحقق شهری است که در آن شهرنشینان حق برخورداری از زندگی شایسته و سالم و حیوانات و گیاهان نیز حق بهره مندی از محیط زیست ایمن و منابع حیاتی متناسب با نیاز خود را داشته باشند.

وی اضافه کرد: این منشور در قالب ۱۳۹ بند برای این کلانشهر تدوین و نهایی شد و محتوای ۷۰ درصد از متن نهایی آن به امور و موضوعات عمومی اختصاص یافت و ۳۰ درصد آن مختص شهر مشهد است.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در زمینه امور شهروندی اسناد بالادستی همچون “منشور حقوق شهروندی” که آذر ماه ۱۳۹۵ به امضای رئیس جمهوری رسید نیز در ایران وجود دارد اما در طول چهار دهه اخیر و پیش از ابتکار اعضای پنجمین دوره شورای شهر مشهد اقدامی در حوزه شهر و شهرنشینی برای تدوین حقوق و تکالیف شهروندان، مدیران و دست اندرکاران امور شهری صورت نگرفته بود.

حسینی پویا افزود: برخورداری از امنیت و ایمنی، برخورداری از آزادی‌های اساسی، مشارکت در تصمیم گیری های مرتبط با منفعت شهروندان، حق بهره مندی و دسترسی برابر به فضاها، زیرساخت‌ها و تأسیسات از جمله حقوق شهروندی و تکالیف شهرنشینی در این منشور است.

وی ادامه داد: شهر باید برای همه اقشار زیست پذیر باشد لذا به منظور تحقق این مهم و تحقق منشور حقوق شهرنشینی طرح‌های مختلفی در شورای شهر مشهد همچون شهر دوستدار کودک، طرح‌های مرتبط با معلولان و جانبازان، طرح تأمین امنیت زنان در اماکن عمومی، پیاده روسازی و تبدیل مشهد به شهر گفت و گو و موارد مشابه در دست بررسی و تصویب است و پایش مستمر این منشور با هدف بهبود اثربخشی، تکمیل و به روزآوری نیز ضروری است.

حسینی پویا تصریح کرد: بهترین ضمانت اجرای این منشور اطلاع عمومی، آگاه سازی شهروندان و مطالبه عمومی است و رسانه‌ها می توانند نقش مهمی در فرهنگ سازی و تحقق این منشور ایفا کنند.

منشور حقوق شهرنشینی مشهد امروز با حضور لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری، جمعی از استادان دانشگاه، علمای اهل سنت، اعضای شورای شهر مشهد و مدیران کشوری، شهری و استانی رونمایی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست