شناسه خبر: 102216

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=102216

موضع طلبکارانه آمریکا در واکنش به اقدامات متقابل روسیه
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن دفاع از اقدامات ضد روسی اخیر کشورش، مدعی شد اقدامات متقابل مسکو باعث تشدید تنش می‌شود و واشنگتن حق پاسخگویی را محفوظ می‌داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری فارس، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اقدامات متقابل مسکو علیه واشنگتن مدعی شد ایالات متحده به تشدید تنش علاقه ندارد، اما حق پاسخ به اقدامات متقابل روسیه را برای خود محفوظ می‌داند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این سخنگو در اشاره به اقدامات تنش‌زای اخیر واشنگتن علیه مسکو ادعا کرد: اقدامات اخیر ما متناسب با اقدامات مضر روسیه بوده است. اعلام امروز از سوی دولت روسیه تشدیدکننده و تاسف‌آور بود.

وی در ادامه ادعاهایش گفت: به نفع ما نیست که وارد چرخه تشدید (تنش) شویم، اما حق پاسخگویی به هر نوع اقدام تلافی‌جویانه روسیه علیه آمریکا را برای خود محفوظ می‌دانیم.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه شامگاه جمعه گفت که مسکو از سفیر آمریکا درخواست کرده تا این کشور را برای انجام رایزنی با واشنگتن ترک کند. وی در ادامه گفت که مسکو اقدامات منع فعالیت شهروندان روس یا شهروندان دیگر کشورها در نمایندگی‌های آمریکا در روسیه را آغاز می‌کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو هشت مقام آمریکایی را در لیست تحریم‌های روسیه قرار می‌دهد و از فعالیت موسسات غیرانتفاعی و صندوق‌های آمریکایی در روسیه که در امور داخلی دخالت می‌کنند جلوگیری می‌شود.

لاوروف در ادامه گفت که در واکنش مشابه به اقدام آمریکا، ۱۰ دیپلمات آمریکایی از روسیه اخراج می‌شوند. وی تاکید کرد که مسکو امکان اتخاذ اقدامات دردناک دیگری در قبال آمریکا دارد اما آنها را باقی نگه می‌دارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین متذکر شد: همچنان در حال بررسی جنبه‌های مختلف برگزاری نشست سران روسیه و آمریکا هستیم و این ابتکار را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

این اقدامات روسیه در واکنش به اقدامات تنبیهی اخیر آمریکا علیه روسیه اعلام شد. دولت آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ۳۲ فرد و نهاد روسی اعمال کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای علاوه بر اعلام تحریم‌های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شده‌اند، ده دیپلمات روس را به جاسوسی متهم کرده و از آن‌ها درخواست کرد آمریکا را ترک کنند.

این تحریم‌ها که بر اساس دستور اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا وضع شده‌ و از ۱۴ ژوئن امسال اجرایی می‌شوند،  شش شرکت روس فعال در زمینه تکنولوژی را نیز در بر می‌گیرند.

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که بایدن و پوتین  به صورت تلفنی با هم درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی گفت‌وگو کردند و بایدن برگزاری دیداری طی ماه‌های آتی در یک کشور ثالث را به پوتین پیشنهاد کرد.

فهرست