شناسه خبر: 3847

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=3847

دبیر نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی؛
موعظه اگر در حوزه علمیه نهادینه شود غفلت زدایی می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، در هم اندیشی مناهج درسی مدارس علوم دینی اهل سنت جنوب کشور که در عسلویه برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین دکتر لطفیان دبیر نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی بر اهمیت علم آموزی و موعظه در مدارس دینی را توأمان مورد تأکید قرار داد.

متن سخنان به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
واپسین روزهای ماه شریف شعبان ماه منتسب به وجود مطهر پیامبر اکرم است این دعای نورانی امام هشتم علیه السلام که فرمود: «اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْه» را امیدوارم در حق همه ما اجابت برساند و با آمادگی وارد ماه ضیافت الله بشویم. به تعبیر امام سجاد علیه السلام ماه صیام، ماه قیام، ماه تمحیص برای همه اهل ایمان است.
درود می‌فرستم به روان پاک بنیانگذار فقید نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرزوی سلامتی برای کشتیبان نظام مقدس اسلامی و سلام بر همه شهدا به ویژه شهید والامقام استاد مرتضی مطهری که همسر  ایشان می گوید که در شب شهادت، استاد مطهری نیمه های شب از خواب بیدار شدند و دور اتاق می چرخید. شگفت زده شدم که چرا این موقع از شب از خواب بلند شده و دور اتاق میچرخد.
سوال کردم گفت: خواب شگفت انگیزی دیدم، دیدم  که وجود مطهر رسول الله را مرا در آغوش گرفت و بر صورت و لبانم بوسه زد گو اینکه که گرمای حضور رسول الله و بوسه پیامبر را هنوز احساس می کنم و صبح وجود مطهر شهید مطهری ملکوتی شد.
این محفل، محفل علمی است برای ما و برای همکاران ما بسی مایه افتخار است که شاید شامل حال ما این روایت رسول الله شود که فرمود: « مَن استقبلَ العُلماء فقد استقبلنی، و مَن زارَ العُلماء فقد زارَنی، ومَن جالس العلماء فقد جالسنی، ومَن جالسنی فکأنّما جالسَ ربِّی ».
محفل، محفل مجالست با رسول الله و فراتر از آن الله تبارک و تعالی است چرا که سرشار از وجود مبارک عالمان و فرزانگان فرهیختگانی است که به عنوان پر افتخار سنگرنشینیان اسلام ناب و سخنگویان حقیقی اسلام هستند. ستارگان درخشانی که با دم مسیحایی خودشان روح اعتماد و توکل و اعتنای به خداوند متعال را در جامعه می دمند و دلهای بشریت را متوجه بهترین‌های هستی می کنند. ما پیرو  معلمی هستیم و مدرسه ای هستیم که وجود مطهرش در آسمان مهمان خدای متعال و در زمین مهمان بردگان بود.
ما دانش آموخته مدرسه ای هستیم که استاد این مدرسه در آسمان خدای متعال به او سلام می فرستد و در زمین حتی بچه ها در سلام کردن بر او از سبقت بر او باز می‌ایستند.
ما پیرو شخصیتی هستیم که وجود مطهرش مایه آرامش اهل زمین است اگر ما وارث این پیامبر هستیم این آیه شریفه که «و ماکان الله لیعذبهم  و انت فیهم» تحقق این آیات باید در  وجود مبارک علما و اندیشمندان و فرزانگان و فرهیختگان وجود داشته باشد.
ما پیرو مدرسه و مکتبی هستیم که حجت را بر همگان تمام می‌کند. در گذشته اگر جاهل به دو بخش تقسیم می‌شد جاهل قاصر و جاهل مقصر؛ امروز به واسطه کثرت علما و اندیشمندان و فرزانگان و فرهیختگان جاهل قاصر  قاعدتاً دیگر وجود ندارد و اگر کسی به دامان معارف پناه نیاورد خود باید پاسخگو باشد و او جاهل مقصر است. چرا که قرآن شریف این آیه را می فرماید: «و کیف تکفرون و انتم تتلی علیکم آیات الله و فیکم رسوله». چرا گمراهی؟ چرا جهل؟ چرا ضلالت؟ در حالی که دو شاخصه مهم در زندگی شما هست یکی «تتلی علیکم آیات الله». امروز که  باید نوای دلنشین آیات الهی را در جامعه بپراکند؟ چه کسی باید نمایندگی وجود مطهر رسول الله را در جامعه داشته باشد؟ «و فیکم رسوله» قرار نیست رسول الله همیشه وجود مبارکش در ظاهر در میان امت باشد او  هم روزی ظاهر وجود شریفش از بین خواهد رفت.
اما سنت رسول الله سنت دائمی زندگی بشر باید باشد و پرچمداری این دو مسئله مهم یعنی تلاوت آیات الهی و تبیین سیره وجود مبارک و مطهر آموزگار بزرگ این مدرسه برعهده ما و شما قرار داده شده است.
بنا نیست که ما در مجادلات با سایر ادیان از یک خود برتر بینی صحبت کنیم ولی آیات قرآن بسیار زیبا تفاوت معلم مدرسه ما که وجود مبارک رسول الله می باشد با سایر معلمان که البته آنها هم واجب التعظیم هستند را به خوبی تبیین می کند.
در ارتباط با وجود مبارک حضرت عیسی علیه السلام وقتی نارسایی هایی را می بیند می فرماید: «و ان تعذبهم انهم عبادک و ان تغفر لهم فانک انت العزیز الحکیم». این تعبیر  پیغمبر خدا حضرت عیسی است. وقتی نوبت به معلم ما و شما میرسد می فرماید: «الهم اهد قومی فانهم لا یعلمون» چقدر تفاوت نگاه وجود دارد اینجا است که این تعبیر لطیف و ظریف زیبنده وجود مطهرش می شود که می فرماید: «و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین».
مسیر سختی در عین حال بسیار شیرینی فراروی اساتید عزیز و بزرگوار مدارس علمیه قرار گرفته است؛ از یک طرف ما وظیفه علم آموزی به بندگان خدا را و از سوی دیگر موعظه آنان که موضوع بسیار مهم‌تری است را برعهده داریم.
هم شورای برنامه ریزی و هم شورای مدارس جنوب نباید فقط به تعلیم و آموزش بسنده کنند کار مهم ما کار تربیت است؛ یکی با مغز کار می کند و دیگری با دل،  من و تو به عنوان استاد هم با مغز دانش پژوه و طلبه سر و کار داریم و هم با دل سر و کار داریم.
علم اگر آموخته شود جهل برطرف می شود اما موعظه اگر در حوزه علمیه نهادینه شود غفلت زدایی می کند. امروز دو ماموریت مهم یک استاد تراز در مدرسه علمیه این است که هم صحیفه دل بندگان را از جهالت پاک کند و هم این که غفلت زدایی از ساحت جامعه کند جهل و غفلت موضوع بسیار مهمی است اینجا عرصه تلاقی اندیشه هاست.
دنیای اسلام و دنیای غرب اینجا به مصاف هم می روند. آنان از مسئله جهل یک برداشت دارند و من و شما به واسطه انتساب به مدرسه رسول الله یک برداشت دیگری داریم اینجا مرکز ثقل مبارزه ما با کسانی است که طرفدار الحاد و مادی گرایی می‌شوند، ماموریت ما ماموریت بسیار سنگینی است.
وقتی ما سراغ آیات شریفه الهی می رویم با دو دسته از آیات روبرو می شویم یک‌دسته از آیاتی که می فرماید: لعلهم یتقون، لعلهم یعقلون، لعلهم یعلمون اما بعضی از آیات می فرماید: لقوم یعلمون لقوم یتقون. ما باید افق نگاهمان را فراتر و بالاتر ببریم و به سمت لقوم یعلمون و یتقون و یتفکرون برویم.
اگر صرفا علم داشته باشیم می فرماید با علم می شود یک مدرسه را اداره کرد با عقل می شود یک تشکیلات را اداره کرد اما اگر بخواهیم جامعه را اداره کنیم اینجاست که قرآن مجید نسخه لقوم یعلمون و یتقون و یتفکرون را برای من و شما به ارمغان می‌آورد. این جزء معجزات قرآن کریم می باشد با علم انقلاب صورت نمی گیرد، با لعلهم یعقلون و لعلهم یعلمون انقلاب نمی شود انقلاب در سایه یعقلون و یعلمو ن و یتفکرون اتفاق می افتد.
اگر ما عابد و زاهد تربیت کردیم عابد و زاهد مشکل خودش را حل میکند لقوم یعلمون و لقوم یعقلون یتفکرون است که مشکل دیگران را مشکل خودش می داند.
بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری که ضروری است با تشکیل جلسات و نشست‌های عالمانه نقشه راه را از بیانات رهبری استخراج کنیم.
بیانیه گام دوم که خود سازی را مورد اشاره قرار داده است کانون خودسازی باید حوزه ها و مدارس دینی باشند. امروز مظهر قیام و ایستادگی در میان کشورهای اسلامی من و شما هستیم تا نایستیم پیشرفت نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست