عفو بین ‎الملل:
میانمار علیه مسلمانان روهینگیا مرتکب جنایت جنگی شده است
سازمان عفو بین الملل امروز چهارشنبه با متهم کردن میانمار به ارتکاب جنایت جنگی علیه مسلمانان روهینگیا، خواستار تحقیقات شورای امنیت سازمان ملل در این رابطه شد.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت سازمان عفو بین الملل با اعلام اینکه بمباران ایالت راخین از سوی ارتش میانمار منجر به کشته شدن افراد غیر مسلح از جمله کودکان و زنان شده و این اقدام جزء جنایات جنگی محسوب می شود از همین رو شورای امنیت سازمان ملل باید درباره آن تحقیق کند.

عفو بین الملل در گزارش خود آورده که به اسناد جدید دست یافته که ارتش میانمار در ماه های آوریل و مارس اقدام به بمباران ایالت های راخین و چین کرده که در این حملات بیش از ۱۰ نفر کشته شده اند.

در هفته گذشته نیز اعلام شد که هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین واقع در غرب میانمار به دلیل تصمیم ارتش برای انجام عملیات پاکسازی، اقدام به تخلیله منازل خود نموده اند.

این موضوع توسط مقامات محلی به مسئولان روستاها منتقل شده و آنها مسلمانان را در جریان این تصمیم ارتش میانمار قرار داده اند.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که هنوز تکلیف آوارگان روهینگیایی مستقر در کمپ های مهاجرین در بنگلادش مشخص نیست.

در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز عملیات ارتش میانمار در مناطق مسلمان نشین راخین موجب آوارگی هزاران مسلمان شده بود.

«کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان» (UNHCR) و «برنامه توسعه سازمان ملل»  ۱۷ مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در بیانیه مشترکی اعلام کرده بودند که خواستار دسترسی کامل به ایالت راخین (در شمال غربی میانمار و محل سکونت اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور)، بوده و نیز منتظرند تا کارکنان بین‌ المللی بتوانند در شهر «منگدو» (Maungdaw) در این استان مستقر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست