امام جمعه و جماعت مسجد نور ارومیه
نفسی را که خدا کشتنش را حرام قرار داده است نکشید مگر به حقش
ماموستا باباصفری به بررسی مسئله سقط جنین و معضلات آن در جامعه معاصر پرداخت و گفت: سقط جنین به این معناست که خداوند متعال به مرد و زنی فرزندی عطا کند و آنها با استفاده از روشهای پزشکی جدید این جنین در شکم مادر را قبل از تولد از بین ببرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی، خطبه های نماز جمعه این هفته مسجد نور ارومیه به امامت ماموستا محمد سعید باباصفری اقامه گردید.

وی با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید به بررسی مسئله سقط جنین و معضلات آن در جامعه معاصر پرداخت و گفت: به بیان ساده،سقط جنین به این معناست که خداوند متعال به مرد و زنی فرزندی عطا کند و آنها با استفاده از روشهای پزشکی جدید این جنین در شکم مادر را قبل از تولد از بین ببرند.

این جنینی که با این روش از بین برده می شود چه یک روزه باشد،چه دو روزه باشد،چه یک ماهه و چه چند ماهه باشد؛ سقط کردنش گناه و معصیت و قتل و در بسیاری از موارد قتل عمد محسوب می شود یعنی گناه آن با قتل شخصی که مثلا ۱۴ سال سن دارد هیچ فرقی ندارد.

خطیب جمعه به آیه ۳۳ سوره أسرا اشاره کرد و افزود: خداوند در قران می فرماید: ( الإسراء وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ…) نفسی را که خدا کشتنش را حرام قرار داده است نکشید مگر به حقش

حق آن یا قصاص است یا فساد یا ارتداد و جمهور علما با استناد به این آیات برای جان انسان ها حرمت قائل بوده و سقط جنین را قتل برشمرده اند.

ماموستا باباصفری تصریح نمود: حتی در همین دنیا هم شخص ساقط جنین طبق شرع اسلام مجرم شناخته می شود و باید مجازات شود.

برخی از فقها می گویند باید قصاص شود،برخی می گویند باید دیه اش را پرداخت کند حتی در زمانه پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم زنی از طایفه لحیان جنینش را سقط کرد،حضرت رسول صلی الله علیه و سلم بر او دیه جنین را حکم کردند،آن زن قبل از ادای دیه از دنیا رفتند،پیامبر اکرم دیه را بر عصبه آن زن حکم فرمودند

ماموستا باباصفری در ادامه به تعدادی از احکامات مربوط به سقط جنین فهرست وار اشاره نمود و گفت:

۱- اگر در ماه مبارک رمضان زنی حامله باشد  و این روزه سبب سقط جنینش شود بر او فرض است که روزه اش را بخورد و بعدا قضایی اش را بجا آورد.

۲-اگر زنی جنینش را سقط کند باید حدود ۱۸ میلیون به حساب امروز دیه پرداخت کند و کفاره دوماه متوالی روزه گرفتن بر او واجب می شود.

۳-اگر شوهر یا پزشک هم با آن زن مشارکت کنند،آنها در در گناه شریکند و دیه و روزه بر آنها هم واجب می شود.

۴-اگر شخصی،زنی را که حامله است به قتل برساند و جنین هم از دنیا برود، شخص قاتل باید دو دیه پرداخت کند،هم دیه مادر و هم دیه جنین.

۵-اگر خانمی که حامله است مرتکب قتلی شود تا زمانی که وضع حمل نکرده است، قاضی حق ندارد که حکم قصاص را اجرا کند.

۶-اگر کمیسیون پزشکی معتمد این نظر را داشته باشند که بیماری خانمی که باردار است در نهایت منجر به از بین رفتن مادر یا جنین می شود و فقط یکی از آن دو را می توان نجات داد،تنها در این صورت می توان سقط جنین را انجام داد.

امام جمعه مسجد نور در ادامه اظهار داشت: الحمدالله در جامعه ما همچنین مسائلی پیدا نمی شود و اگر جایی هم دیده شود حتما از روی نداشتن علم کافی نسبت به این مسئله است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست