مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور:
نقش علما در هدایت مردم و ایجاد امنیت غیرقابل انکار است/ فخرفروشی از آفت‌های ریاست است
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: نقش علما در زمینه هدایت مردم، ایجاد امنیت و حل مسائل اجتماعی غیرقابل انکار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، حجت‌الاسلام حسن منتظری در مراسم معارفه مسئول جدید مرکز بزرگ اسلامی مریوان که با حضور جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی برگزار شد ضمن تشکر از بانیان جلسه اظهار کرد: از فرماندار مریوان برای ایجاد بستر در راستای برگزاری این مراسم در فرمانداری سپاس‌گذاریم و امیدواریم همواره در ادای وظیفه خود نسبت به علمای بزرگ کوشا باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در تفکر اسلامی پذیرش مسئولیت امانتی بسیار مهم و بزرگ است، عنوان کرد: شاید در تفکر غرب رسیدن یک مسئول به مقام مسئولیت برای اهداف مادی و پیروی از هوا و هوس باشد ولی این رویه از فرهنگ دین اسلام به دور است.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور خاطرنشان کرد: مسئولینی که در نظام جمهوری اسلامی فقط به فکر خود بوده و کاری برای مردم انجام نداده و اخبار ارقام میلیاردی آنها به گوش ما می‌رسد، به توصیه های قرآن و دین مبین اسلام توجه نکرده‌اند.

فخرفروشی از آفت‌های ریاست است
وی با بیان اینکه براساس آیات و روایات فخرفروشی از آفت‌های ریاست است، اظهار داشت: باید در هر جایگاهی که قرار می‌گیریم تنها هدفمان خدمت به مردم باشد و از تکبر و فخرفروشی دوری کنیم.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با اشاره به نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر ادامه داد: حضرت علی(ع) به مالک فرمودند: «اگر هنگامی که جایگاه و مقامی یافتی و نخوت و تکبر در تو ایجاد شود ببین جایگاه تو در مقابل الله چگونه است؟ ذره‌ای در مقابل بی‌انتها! بدان خداوند برتر از تو است» انسان در مقابل خداوند بزرگ هیچ قدرت و اراده ای ندارد.
وی اذعان داشت: مسئولیت ها امانتی است که خداوند به ما داده و قطعاً بابت آن بازخواست خواهیم شد.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با بیان اینکه اولین محور مورد توجه روایت در مورد مسئولیت، حس عدالت‌خواهی، عدالت ورزی و اجرای عدالت است، گفت: برای اجرای عدالت باید انتقاد پذیر بوده و انتقادها را با جان و دل بپذیریم.
وی اضافه کرد: اگر انتقادها را بپذیریم در صدد اصلاح خود بر می‌آییم و زمینه عدالت ورزی و اجرای عدالت فراهم می‌آید.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور عنوان کرد: حضرت علی(ع) خطاب به مسئولین در روایتی امر فرموده‌اند که وقتی را برای ملاقات،شنیدن و رسیدگی به درخواست‌ها مردم بگذارند.

در اجرای مسئولیت، نباید دنبال تعریف و تمجید دیگران بود
حجت‌الاسلام منتظری خاطرنشان کرد: در اجرای مسئولیت، نباید دنبال تعریف و تمجید دیگران بود و اهداف خدایی را با اهداف غیر خدائی آمیخت.
وی اضافه کرد: حضرت علی(ع) به مسئولین امر نمود‌ اند که نگهبانان را از خود دور نمائید تا با مردم ارتباط صمیمی داشته باشید.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تاکید کرد: توجه داشته باشیم که با تواضعی که خواهیم داشت خداوند ما را بالا خواهد برد.
وی در مورد وضعیت معیشت روحانیون گفت: ما اعتقاد داریم همفکری علما با امرا و مسئولین است که می تواند نظام را به پیش ببرد.
وی عنوان کرد: نقشی که علما در زمینه هدایت مردم، ایجاد امنیت، حل مسائل اجتماعی، مسائل خانوادگی و معیشتی دارند بر کسی پوشیده نیست.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: این عزیزان با وجود تمام تلاش‌ها و خدماتی که در عرصه‌های مختلف ارائه می‌کنند در معیشت حداقلی قرار دارند.
وی پرداخت حق بیمه برای روحانیون را از خدمات خوب ارائه شده به این عزیزان نام برد و گفت: همه ماموستایان در حال حاضر از خدمات بازنشستگی بهره‌مند هستند.
وی خاطرنشان کرد: با این وجود این که مبالغ بیمه دریافتی کم بوده و کفاف زندگی روحانیون معزز را نمی دهد و امیدواریم زمینه خدمات‌رسانی هرچه بهتر به این جامعه ارزشمند که از سرمایه‌های مهم اجتمااعی هستند فراهم شود.
وی افزود: باید با همفکری از ظرفیت‌های شهرستان برای حل مشکل معیشت روحانیون بهره جست اما برای حل اساسی این مشکل باید دولت جمهوری اسلامی کمک بیشتری نماید.

مخالف این قضیه هستم که روحانیون دولتی شوند

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با بیان اینکه مخالف این قضیه هستم که روحانیون دولتی شوند، گفت: امام خمینی( رحمه الله ) بنیان‌گذار این انقلاب الهی مخالف دولتی شدن روحانیون بودند و می‌فرمودند روحانیون نباید هیچ وقت حکومتی شوند باید همواره مردمی و در دل مردم بماند و به وسیله مردم معیشت روحانیون تأمین شود.
حجت‌الاسلام منتظری تصریح کرد: شهریه روحانیون و طلاب شیعه با روحانیون اهل سنت تفاوت چندانی ندارد و از لحاظ مادی و معیشتی بیشتر از اهل سنت در مذیقه هستند.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در ادامه به معرفی ماموستا حق پناه بعنوان مسئول جدید مرکز بزرگ اسلامی مریوان پرداخت و گفت: ایشان روحانی بزرگ و با تدبیر با سابقه بیش از ۲۵ سال در مرکز بزرگ هستند.
وی با بیان اینکه ماموستا حق پناه برای تصدی مسئولیت، مرکز استان را رها و با مزایای کمتر از استان جهت خدمت به شهرستان مریوان آمده اند، گفت: توصیه ما به این روحانی بزرگوار این است که دست محبت بر سر همه علما بکشند و با همه روحانیون ارتباط داشته باشند.

در مرکز بزرگ مریوان باید به روی همه علما باز باشد

وی گفت: در مرکز بزرگ مریوان باید به روی همه علما باز باشد و با همفکری زمینه دستیابی به اهداف عالی را که هدایت مردم و بصریت‌افزایی است تحقق ببخشند.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مهم مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور بحث هماهنگی و تجمیع حجره‌های سنتی است، عنوان کرد: در مریوان ۴۸ حجره داریم که باید نظارت بیشتری بر روند تحصیل طلبه‌ها در این حجره‌ها انجام شود.
وی با بیان اینکه توجه به تربیت و آموزش طلاب در حجره‌ها در سطح بالا ضروری است، گفت: زمینه ارتقای سطح علمی طلاب در این حجره‌ها در سطح عالی باید فراهم شود تا بتوان از ظرفیت این افراد بعد از رسیدن به درجات علمی مناسب در بستر مساجدی که در حال حاضر فاقد روحانی هستند بهره بگیریم.
به گفته مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، در حال حاضر هفتصد مسجد در سطح استان فاقد روحانی هستند و نیاز به نیروی توانمند و داری سطح علمی بالا برای این مساجد هستیم که باید در دل همین حجره‌ها پرورش و رشد پیدا کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست