شناسه خبر: 64115

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=64115

نماد وحدت شیعه و سنی منطقه شبه قاره هند درگذشت
حجت الاسلام والمسلمین «طالب جوهری» روحانی برجسته و سخنران معروف پاکستانی که به عنوان نماد اتحاد شیعه و سنی در شبه قاره هند معروف بود، پس از تحمل بیماری در یکی از بیمارستان‌های شهر کراچی درگذشت.
به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت حجت الاسلام والمسلمین طالب جوهری روحانی برجسته و سخنران معروف شیعی پاکستان پس از تحمل بیماری در یکی از بیمارستان‌های شهر کراچی درگذشت.

وی به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود و در شرایط جسمی سختی به سر می برد.

حجت الاسلام والمسلمین طالب جوهری در اوت ۱۹۳۹ در ایالت بهار کشور هندوستان متولد شد. پدرش مولانا محمد مصطفی جوهر از علمای بنام شیعه و ساکن ایالت بهار بود.

وی تحصیلات عالیه فقه، کلام و فلسفه را در نجف اشرف نزد اساتید بزرگ زمان خود چون مرحوم آیت الله العظمی خویی و مرحوم سید محمد باقر صدر گذرانده و با مرحوم علامه حیدر جوادی -که از علمای مشهور شبه قاره است- هم دوره بوده است. وی صاحب سه فرزند پسر است که تمامی آنها در زیّ اهل علم قرار دارند.

علامه طالب جوهری علاوه بر خطابه، در فن نویسندگی و سرودن شعر به زبان اردو ماهر و مشهور بود و در مناسبت‌های مذهبی در کشورهای آمریکا و امارات به دعوت علاقه مندان ایراد سخنرانی می کرد. غالب سخنرانی های وی در مجامع عمومی با موضوع فضائل اهل بیت علیهم السلام و لزوم محبت به آنان، ایراد شده است.

وی به نمادی برای اتحاد شیعه و سنی در شبه قاره تبدیل شده و به سبب سخنرانی‌های خود، نه تنها در میان شیعیان بلکه در میان اهل تسنن شبه قاره مشهور شده بود؛ به طوری که جملگی از دروس تفسیر قرآن وی استفاده می‌کردند. اکثر کتب تألیفی او بر اساس سخنرانی های ایراد شده تنطیم و منتشر شده اند.

برخی از آثار و تألیفات:

انسان معاصر و قرآن به زبان اردو، ۱۹۹۷م.
تهذیب نفس و تهذیب حاضر به زبان اردو ، ۱۹۹۸
اساس آدمیت و قرآن به زبان اردو ، ۲۰۰۱
میزان هدایت و قرآن به زبان اردو، ۲۰۰۳
تفسیر عقلی دین و شریعت به زبان اردو ، ۲۰۰۴
علوم عقلی معاصر به زبان اردو ، ۲۰۰۵
ترجمه و تفسیر قرآن با عنوان «احسن الحدیث» در دو جلد به زبان اردو
«در ورای آفاق» منظومه شعر به زبان اردو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست