شناسه خبر: 116841

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=116841

عضو شورای شهر گمیشان:
نماز جمعه فرصتی برای همبستگی و رفع مشکلات است
مصطوفی گفت: با دستور امام جمعه فقید گمیشان همه جوانان در سیل پای کار آمدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، محمد مصطوفی در نشست نخبگانی، نماز جمعه تراز اسلام و انقلاب در گمیشان در بیان اهمیت و جایگاه والای امام جمعه، گفت: در حادثه سیل گمیشان، نقش امام جمعه به حدی والا و ارزشمند بود که همانطور که شاهد بودیم پس از دستور امام جمعه فقید گمیشان، همه جوانان برای دفاع از شهر پای کار آمدند.
وی ضمن تقدیر و تشکر از ائمه جمعه و جماعات و مرکز اسلامی گلستان گفت: امروز و در این جمع درس پس می دهیم و ما کوچکتر از آن هستیم که در محضر اساتید حاضر در جلسه در خصوص نماز جمعه صحبت کنم.

عضو شورای شهر گمیشان با اشاره به روز ۵ مرداد مصادف با برگزاری اولین نماز جمعه بعد از انقلاب اسلامی در تهران به امامت آیت الله طالقانی، گفت: اگر در مورد سابقه نماز جمعه در تاریخ اسلام بخواهیم صحبت کنیم پیامبر (ص) بعد از اینکه به مدینه هجرت کردند اولین نماز جمعه اسلام را با حضور صحابه گرامی برگزار کردند.
مصطوفی گفت: بعد از اقامه اولین نماز جمعه در تاریخ اسلام روز جمعه به عنوان یوم الجمعه و روز اجتماع مسلمین در زیر پرچم اسلام معرفی شد.
وی افزود: درباره اهمیت و ویژگی روز جمعه و نماز جمعه همین بس است که یکی از سوره های قرآن کریم بنام جمعه نامگذاری شده است و خداوند کریم در یکی از آیات سوره جمعه می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ۚ ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ – (ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه شما را برای نماز روز جمعه فرابخوانند به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود.)

عضو شورای شهر گمیشان با اشاره به آیات و روایات در خصوص ثواب برگزاری نماز جمعه گفت: فرشتگان خاصی در مکان برگزاری نماز جمعه حاضر می شوند و ورود مسلمین را ثبت می کنند و آن گروهی که اول از همه به نماز جمعه بیاید، ثواب و اجر فروانی خواهد داشت.
مصطوفی با اشاره به اینکه جوانان و مردم منطقه از ائمه جمعه و بزرگان خود حرف شنوی دارند، گفت: همانطور که در انتخابات شاهد بودیم با دعوت امام جمعه همه به پای صندوق های رای آمدند و این مهم نشان می دهد که نماز جمعه علاوه بر خاصیت عبادی، خواص سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را دارا می باشد و امروز در شهرمان نماز جمعه با استقبال باشکوه و حداکثری جوانان و مردم برگزار می شود.
وی به مقام و جایگاه والای امام جمعه در گمیشان اشاره کرد و گفت: در حادثه سیل گمیشان، نقش امام جمعه به حدی والا و ارزشمند بود که همانطور که شاهد بودیم پس از دستور امام جمعه فقید گمیشان، همه جوانان برای دفاع از شهر پای کار آمدند.

فهرست