شناسه خبر: 6922

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=6922

امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان
نماز عید فطر نمایش اتحاد جهان اسلام است
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان گفت: برگزاری عید فطر به صورت متحد در کشور ابهت و اتحاد مسلمانان را در این مرز و بوم نشان می‌دهد از این رو توجه به این مهم از واجبات است.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا سیدعلی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد قباء اظهار کرد: مساجد داخل شهر منبع درآمدی برای تأمین مخارج ندارند.
وی خاطرنشان کرد: برخی مساجد همچون مسجد جامع و مسجد هژاره قبلاً موقوفاتی داشتند که متأسفانه به صورت سرقفلی فروخته شده و الان دیگر منبع درآمدی ندارند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اضافه کرد: مساجدی که امروزه ساخته می‌شوند مخارج بالایی دارند و طبعاً این مسجد نیز که مسجدی جامع است از این قاعده خارج نیست.
ماموستا حسینی در ادامه با تاکید بر ضرورت کمک به فقرا و نیازمندان گفت: جامعه ما امروز به واسطه مشکلات اقتصادی در فشار هستند و باید در کمک و حمایت از نیازمندان بخش‌های مختلف ورود پیدا کند.
به گفته وی، فقرایی در جامعه وجود دارند که برای حفظ آبرو با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشته و حاضر به دراز کردن دستشان به سمت هیچ کس نیستند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با تاکید بر ضرورت شناسایی نیازمندان واقعی و حمایت از آنها به صورت هدفمند، گفت: موسسه‌های خیریه در گام نخست باید با تحقیق فقرای واقعی را شناسائی و در گام‌های بعدی زمینه کمک به آنها را با نگاه توانمندسازی فراهم سازند.
وی افزود: این انتظار از مسوولان دولت وجود دارد که با درایت و برنامه‌ریزی زمینه را برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی اقشار مردم فراهم سازند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با بیان اینکه در یک حدیث رسول الله(ص) از زبان خداوند فرموده اند:« ای روزه داران! هر احسان شما تا هفتصد برابر پاداش داده می‌شود»، گفت: دادن یک تومان در راه خدا به نیازمندان ثواب هفتصد تومان را برای انسان به دنبال دارد.
وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن برای پاداش احسان دانه گندم را مثال می‌زنند که از هر دانه هفت خوشه روئیده و از هر خوشه ۱۰۰ دانه بدست می‌آید.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با بیان اینکه باید بدون ریا به فقیر و نیازمند واقعی کمک کنید و کمکتان به گونه‌ای باشد که نیازش را رفع نماید، اظهار کرد: خداوند ثواب روزه را مشخص ننموده و فرموده که خود جزای آن را می‌دهد.
به گفته وی، تا بحال در هیچ دورانی کسی بخاطر هیچ پادشاهی روزه نگرفته است و نمونه روزه برای غیر خداوند دیده نشده است.
وی با بیان اینکه خداوند پاداش روزه را خود می دهد، گفت: پاداش روزه آنقدر بزرگ است که نه چشم دیده، نه گوش شنیده و نه شعور انسان آن را درک می‌کند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اذعان داشت: رسول الله(ص) فرموده اند:« روزه سپری است که از انسان در برابر آتش جهنم حفاظت می‌کند»، عذاب جهنمی که بسیار سخت است تا جایکه رسول الله(ص) بارها دعا فرموده که خداوندا از عذاب جهنم و قبر نجاتمان بده.
وی تصریح کرد: روزه آنقدر بزرگ است که رسول الله(ص) به روزه داران امر نموده در جواب کسانی که به آنها ناسزا و حرف بد می‌زنند و یا برای آنها مشکل درست می‌کنند بگویند ما روزه هستیم.
وی با بیان اینکه برای روزه دار دو لحظه خیلی خوش وجود دارد یکی موقع افطار که پس از تحمل گرسنگی و تشنگی روزه خود را باز می کند و دوم در بهشت و ملاقات خداوند است،تصریح کرد: ما اهل سنت و جماعت به نص کتاب و سنت اعتقاد داریم مسلمانان در بهشت به لقای خداوند نایل می‌شوند که کیفیت این ملاقات آن موقع مشخص می‌شود.لقای پرودگار آن قدر زیباست که طبق روایات هنگامی که خداوند در بهشت خود را برای اهل ایمان متجلی می‌نمایند، اهل ایمان از جمال و نور و برکت خداوند مست و مدهوش شده بطوریکه سی سال طول می‌کشد تا بحال عادی برگردنند.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اضافه کرد: خداوند در ایام مختلف مانند ماه مبارک رمضان تعدادی از گناهکاران را می‌بخشاید و این از بزرگی و برکات این ماه الهی است.
وی با بیان اینکه بر اساس فرموده رسول الله(ص) خداوند در هر شب از ماه رمضان چندین هزار نفر را مورد بخشش قرار داده و از بند جهنم آزاد می‌نماید، گفت: در هر جمعه به اندازه کل آزادشدگان از جمعه گذشته تا این جمعه، ایمانداران مورد بخشش و عفو پروردگار قرار می‌گیرند.
وی تصریح کرد: برخی عقیده دارند رمضان یعنی ریزش چیز از بدن انسان همچون برگی که در زمستان از درختان می‌ریزد با روزه ، عبادت و ذکر و فکر ، گناهان انسان نیز در ماه مبارک رمضان می‌ریزد.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان اضافه کرد: روزه گرفتن خود ذکر است، اما حتی خوابیدن در رمضان عبادت است و کسی که در ماه رمضان به درگاه خداوند دعا نماید مأیوس نمی‌شود.
وی با تاکید براینکه خداوند خود حکیم است و به مصلحت خود در این دنیا یا در آن دنیا پاداش و جزای تمام کارهای انسان‌ها را از خرد و کلان می‌دهد، گفت: از رسول الله(ص) نقل است که رسول الله(ص) فرموده اند:« برای هر فرد روزه گیر دعایی است که در موقع افطار از او یا در این دنیا یا در آن دنیا پذیرفته خواهد شد»، این وعده خداوند و رسولش است و وعده خداوند و رسولش حتماً راست و بوده و خلافی در آن نیست.
ماموستا حسینی خاطرنشان کرد: از رمضان بنام ماه همکاری و دستگیری نیازمندان و دلخوش کردن فقرا نام برده شده است.
وی اظهار داشت: رزق در ماه رمضان وسیع است و هر چه انسان خرج می کند با آرامش و فراغ بال خرج می‌کند که نشان برکت و فضیلت این ماه است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان خاطرنشان کرد: برطبق حدیث رسول‌الله(ص) اول رمضان رحمت وسطش مغفرت و سوم رهایی از آتش است، را وی به نام سلمه بن شبیب از ابن عباس روایت می‌کند که رسول الله(ص) فرموده‌اند:« در ماه رمضان هزاران هزار نفر بخشیده و رها می شوند.»
وی تصریح کرد: «در روز قیامت افرادی وجود دارند هنگامی که نامه اعمال بدستان داده می‌شود خداوند به آنها می‌فرماید: مخفیانه بخوانید که فقط من و شما بدانیم.
ماموستا حسینی گفت: روزه خواری به عمد گناه کبیره است زیرا روزه واجب و از ارکان اسلام است.
وی با بیان امر به معروف و نهی از منکر از دیگر وظایف هر انسانی براساس دستور خداوند تبارک و تعالی است، گفت: ترک امر به معروف و نهی از منکر گناهی نابخشودنی است.
امام جمعه موقت شهرک بهاران مریوان با تاکید براینکه عید فطر را در پیش داریم که خود فلسفه مخصوص به خود را دارد، گفت: فلسفه عید همدیگر را دیدن و حلالیت طلبیدن از هم است.
ماموستا حسینی تصریح کرد: برگزاری عید فطر به صورت متحد در کشور ابهت و اتحاد مسلمانان را در این مرز و بوم نشان می‌دهد از این رو توجه به این مهم از واجبات است.
وی خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم اختلافات کوچک زمینه را برای دشمن شاد شدن فراهم سازد اتحاد و حفظ همبستگی مهم‌ترین مسئله در شرایط کنونی کشور است،لازمه گسترش و حفظ این دین الهی حفظ و تقویت اتحاد است و این کار به وسیله تک‌تک ما به عنوان پیروان این دین الهی اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست