یادداشت تحلیلی؛
نگاهی به ظرفیت والای مقاومت مردمی یمن پس از ۵ سال تجاوز آل سعود؛
جنگ ناجوانمردانه و غیرانسانی حکام آل سعود علیه ملت مسلمان و مظلوم یمن که در راستای اهداف نامشروع آمریکا در منطقه و منطبق بر خواست رژیم صهیونیستی در فروردین 94؛ 5 سال قبل، تحمیل شد، نه تنها باعث شکست مقاومت در یمن نشده است، بلکه جغرافیای سیاسی و نظام سیاسی عربستان را تحت تأثیر قرار داده است

جنگ ناجوانمردانه و غیرانسانی حکام آل سعود علیه ملت مسلمان و مظلوم یمن که در راستای اهداف نامشروع آمریکا در منطقه و منطبق بر خواست رژیم صهیونیستی در فروردین ۹۴؛ ۵ سال قبل، تحمیل شد، نه تنها باعث شکست مقاومت در یمن نشده است، بلکه جغرافیای سیاسی و نظام سیاسی عربستان را تحت تأثیر قرار داده است و امروزه مقاومت یمن از موضع پدافندی و دفاعی به موضع آفندی تغییر وضعیت داده است. جنگ نابرابر حکام مغرور سعودی علیه یمن با وجود قتل عام ده ها هزار نفری، مصدومیت صدها هزار نفری و ویرانی های گسترده مراکز زیرساختی، خدماتی و مسکونی و خسارت گسترده تحمیلی، اما جنگ به آن نقطه ای نرسیده که ائتلاف شکننده سعودی می خواستند و برخلاف تصور آن ها مقاومت مردمی در یمن خود را بازیابی کرده و به وضعیتی دست یافته است که بتواند نه تنها در برابر سلاح های مدرن آمریکا و دیگر قدرت های غربی مقاومت کند، بلکه حکام عربستان و حامیان منطقه ای و بین المللی رژیم آل سعود در استیصال خردکننده و باتلاق غیرقابل نجات قرار داده است. در شرایطی که بر اثر محاصره همه جانبه ی یمن حدود ۱۲میلیون یمنی در فشار جسمی و روحی بسیار شدیدی قرار دارند، بیش از ۵میلیون کودک یمنی با قحطی رو به رو هستند و بیش از سه چهارم از جمعیت ۲۷میلیونی یمن به کمک های غذایی نیازمند هستند و کمبود غذا در یمن جان نیمی از مردم را تهدید می کند. جنگ نیابتی حکام آل سعود علیه یمن به عنوان نمادی از مردم مسلمان و مظلوم همچنان مقاوم و استوار در جهت شکست جریان غربی، عبری و عربی به مقاومت عزت مدار خود ادامه می دهند.

زمانی که در روزهای آغازین فروردین ۹۴ حکام سعودی با همراهی برخی از دولت های عربی حمله خود به یمن را آغاز کردند هیچگاه تصور نمی کردند که ملت یمن با محوریت انصارا… بتواند با بازیابی قدرت مردمی خود به این میزان از قدرت و اقتدار برسد و موازنه قدرت را تغییر داده و موازنه وحشت را بر حکام سعودی و حامیانش حاکم کند، زیرا امروزه نه تنها جنگ به استان های جنوبی عربستان یعنی نجران، جیران و عسیر سرایت کرده، بلکه مراکز دوردست اقتصادی و سیاسی عربستان و حتی ریاض نیز دیگر در برابر حملات موشکی و پهبادی یمن امنیت ندارد. حکام آل سعود بر اساس نظر صاحبنظران بیش از ۳۰۰میلیارد دلار در این جنگ نابرابر هزینه کرده اند، علاوه بر آن، آن ها هزینه های بسیار زیادی را به کشورهای غربی پرداخته اند و امروزه هزاران سرباز انگلیسی از پایگاه های هوایی عربستان حفاظت می کنند و با انعقاد قراردادهای چندصدمیلیارد دلاری آینده عربستان را به نفع غربی ها به تاراج گذاشته اند و… اما با شکست های میدانی، امروزه حکام سعودی تنها امارات را با اهداف خاص علیه ملت مظلوم یمن در معرکه حفظ کرده اند.

امارات به هیچ وجه نگاه حکام سعودی را در یمن نداشته و ندارد، امارات به دنبال این است که بر جنوب یمن تسلط یابد. با این دیدگاه پس از این که مقاومت یمن نقاط حساس عربستان و امارات را شناسایی کرده و در لیست حملات پهبادی خود قرار داد، هراس جدیدی بر اماراتی ها حاکم شد و آنها نیز در شرایط شکننده ای قرار گرفته اند و با بروز نشانه هایی از خروج امارات از  ائتلاف، عربستان را در لاک دفاعی وارد کرده است.

اگرچه معادله جنگ یمن در ابتدای پنجمین سال شروع جنگ با حملات موشکی و پهبادی مقاومت یمن علیه متجاوزان در عمق خاک عربستان و علیه مراکز اقتصادی و سیاسی تغییر پیدا کرد، اما موفقیت یمن علیه تجاوز ریشه در مقاومت مردمی دارد که با پیشرفت توانایی های نظامی و فن آورانه به فاز جدیدی رسیده و وضعیت تدافعی را با هدف قرار دادن تأسیسات نفتی، فرودگاه ها و… به وضعیت تهاجمی تبدیل کرده است و همین تغییر معادله اماراتی ها را با وحشت غیرقابل وصفی مواجه کرده است. هرچند اماراتی ها ادامه ندادن همراهی کامل در ائتلاف با عربستان را انتقال از « استراتژی تظامی » به رویکرد « صلح جویانه » معرفی می کنند، اما دلایل عقب نشینی امارات در نگرانی آن کشور از رویکرد تهاجمی مقتدرانه یمن نهفته است.

با گذشت ۵سال از مقاومت مردمی یمن امروزه ثابت شده است که زنجیره مقاومت در منطقه با بهره گیری از حلقه های مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین در شرایطی قرار گرفته است که جبهه استکبار، صهیونیسم و تجاوز منطقه ای در تنگنای راهبردی قرار گرفته است و یمن در محور مقاومت در جایگاه ویژه ای نقش آفرینی می کند.

صاحبنظران و اندیشمندان امت اسلامی بر این نظرند جنگ نابرابر و غیرانسانی که توسط حکام نابخرد آل سعود بر مردم یمن تحمیل شده است بخشی از زوایای رویارویی جبهه استکبار با محوریت حکام آل سعود و حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی با جبهه ی مقاومت اسلامی است و این رویارویی دلسوزان امت اسلامی را دل نگران کرده است.

حمایت های آمریکا و رژیم صهیونیستی از حکام سعودی باعث استمرار جنایات جنگی و عمق بخشی به رنج و آلام ملت مظلوم یمن شده است، علاوه بر نمایان تر کردن چهره ی ددمنشانه حکام سعودی اهداف غیرانسانی عاملان اصلی این جنایات یعنی آمریکا و صهیونیست ها در جوامع اسلامی به نمایش گذاشته است.

این جنگ غیرانسانی ۵ساله با وجود تحمیل خسارت های گسترده انسانی و تخریب زیرساخت ها باعث خودیابی مقاومت یمن در مقابل متجاوزان شده و مراحل موفقیت را پشت سر گذاشته است.

با نگاهی واقع بینانه به تحولات یمن با گذشت ۵سال از تجاوز آل سعود به کشور اسلامی و مردم مسلمان و مظلوم یمن در حالی که ملت یمن با مقاومت خود در سخت ترین شرایط به سر می برند می توان گزاره های زیر را مطرح نمود:

 • حکام سعودی و مزدوران ائتلاف و حامیان بین المللی آنها که همانند سران رژیم صهیونیستی در ۵سال گذشته می خواستند جنگ علیه یمن را یک هفته ای به نتیجه برسانند، اما با گذشت ۵سال نه تنها نتوانستند بحران را به نفع خود خاتمه دهند، بلکه در باتلاق غیرقابل نجات زمین گیر شده اند.
 • وحدت و انسجام مردمی در یمن هزینه های چندصد میلیارد دلاری حکام آل سعود و حمایت های جبهه استکبار جهانی آنها علیه ملت یمن را بی اثر ساخته و تهدید علیه مقاومت یمنی را به فرصتی برای جبهه ی مقاومت مردمی در منطقه تبدیل کرده است.
 • حملات تهاجمی جبهه مقاومت مردمی به اهداف حیاتی عربستان و تهاجم زمینی علیه مزدوران آل سعود شرایط را بر حکام متجاوز سعودی سخت کرده است.
 • دست برتر مقاومت مردمی یمن در عرصه پدافند هوایی، موشکی و پهبادی حامیان عربی حکام آل سعود را در ترس و وحشت غیرقابل تصوری قرار داده است که آنها را مجبور به عقب نشینی در عرصه حمایت از عربستان و تهاجم به مردم مظلوم یمن نموده است.
 • کمک های اطلاعاتی، تسلیحاتی و هدایتگری آمریکایی ها و حمایت های آشکار و پنهان صهیونیست ها به متجاوزان سعودی نیز نتوانسته است از موفقیت های مقاومت مردمی یمن بکاهد.
 • در کنار روحیه عالی نیروهای جبهه مقاومت مردمی یمن، شرایط شکننده روحی حاکم بر سربازان و کادر فرماندهی یگان های نظامی عربستان آینده امیدوارکننده ای را برای موفقیت مقاومت مردم یمن در مقابل تجاوز ارائه می دهد.
 • موفقیت های فزاینده و مؤثر مردم یمن شرایط جنگ ظالمانه و غیرانسانی حکام آل سعود علیه مردم مسلمان یمن را به نفع جبهه مقاومت تغییر داده است و حکام سعودی را با وجود برخورداری از حمایت های جبهه استکبار در استیصال کامل قرار داده است.
 • متأسفانه سازمان ملل و نمایندگان ویژه آن در امور یمن تا کنون نتوانسته اند اقدام تأثیرگذاری برای حل بحران یمن انجام دهند و با هدر دادن زمان و سکوت در مقابل جنایات حکام سعودی ضدیمن باعث ادامه آلام مردم یمن شده اند.
 • هرچند رفتار حاکمان مغرور سعودی حاکی از آن است که آنها بر اساس خوی غیرعقلانی خود بر ادامه جنایت علیه مردم مسلمان و مظلوم یمن اصرار دارند، اما حتماً خاطره عملیات هایی چون نصرمن ا… در نجران و عملیات آرامکو را فراموش نمی کنند و می دانند که یمنی ها قدرت اجرای عملیات های مشابه را علیه متجاوزان دارند.
 • بحران یمن نه تنها حکام سعودی را در باتلاق مستأصل کننده قرار داده است، بلکه این بحران به عنوان یک بن بست راهبردی برای جبهه ی استکبار جهانی قلمداد می شود.
 • اقدامات تهاجمی پهبادی و موشکی مقاومت به تأسیسات نفتی و فرودگاه های نظامی باعث شد حکام سعودی از آمریکا بخواهند که سیستم سامانه های دفاع هوایی « پاتریوت » را گسترش دهد تا بتوانند جلوی این حملات را بگیرند، اما همچنان ظرفیت تهاجم برای انصارا… وجود دارد.
 • رویدادها و تحولات ۵ساله گذشته مزدوران آل سعود در ادامه جنگ و ایجاد بحران در یمن به روشنی نشان می دهد آن ها با استفاده از تجارب رژیم صهیونیستی در فرسایشی کردن جنگ علیه ملت فلسطین و ظلم و جنایت علیه آنان که در بیش از ۷دهه دنبال شده است، جنگ علیه ملت یمن را دنبال می کنند.
 • و…

در این راستا می توان ظرفیت والای مقاومت مقابل دشمنان را به وضوح مشاهده کرد.

در یک نگاه کلی باید گفت: در شرایطی که مقاومت مردمی در یمن باعث اقتدار آن مردم مظلوم و محور مقاومت در منطقه شده است و جایگاه ایستادگی و مقاومت در تعیین سرنوشت امت اسلامی بیش از پیش اثبات شده است؛ الگوی وحدت امت اسلامی در جوامع اسلامی بیش از هر زمانی ضروری است، در این راستا بازشناسی و بازگویی ضرورت مقاومت در مقابل دشمنان، آثار و برکات مقاومت مبتنی بر آموزه های اسلامی و منطبق بر گفتمان انقلاب اسلامی که پرچمدار عملیاتی و میدانی آن  سردار شهید سلیمانی و سیدالشهدای مقاومت بوده اند از الزامات انجام تعهد و ایفای مسئولیت امروز جوامع اسلامی است. این مهم بر عهده همگان بوده و به صورت خاص صاحب نظران و مؤثرین جهان اسلام در این زمینه بیش از دیگران نقش آفرین هستند.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست