شناسه خبر: 74118

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=74118

نگاهی گذرا به جنگ تحمیلی ۸ ساله، ۱- زمینه ها، اهداف رژیم بعثی؛
جنگ تحمیلی که در ظاهر توسط رژیم بعثی در روزهای پایانی شهریور 1359 شروع شد، در حقیقت نظام سلطه جهانی، صهیونیسم بین الملل و رژیم های مرتجع و غیرمردمی منطقه عامل ایجاد و ادامه آن بودند. رژیم بعثی در 31 شهریور ماه تهاجم سراسری خود را با حملات هوایی به 20 نقطه مهم از جمله فرودگاه های کشور آغاز و نیروی زمینی ارتش بعثی نیز در سه محور جنوبی(خوزستان)، محور میانی (ایلام و کرمانشاه) و جبهه شمالی(بخش هایی از کردستان) به سرزمین ایران اسلامی نهاجم کردند. تهاجم رژیم بعثی به نمایندگی از نظام سلطه و دولت های مرتجع و غیرمردمی منطقه با این فرض طراحی و اجرا شد که نظام نوپای جمهوری اسلامی فاقد توان لازم برای مقابله است. به همین جهت روزهای اول جنگ با ابتکار دشمن در ظاهر و انفعال و غفلت نیروهای مدافع شروع شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل اینکه منطق حاکم بر روابط و مناسبات نظام دو قطبی هر گونه انقلابی با ماهیت دینی و اسلامی را خلاف منافع خود ارزیابی می کرد، از طرفی رژیم جعلی صهیونیستی و حکام غیرمردمی منطقه از پیروزی انقلاب اسلامی احساس نگرانی کرده، جنگی علیه جهوری اسلامی شروع شد که می توان انگیزه آغازگران جنگ نابرابر علیه ایران اسلامی را ترکیبی از دو انگیزه منطقه ای و جهانی قلمداد کرد.

جنگ تحمیلی که در ظاهر توسط رژیم بعثی در روزهای پایانی شهریور ۱۳۵۹ شروع شد و در حقیقت نظام سلطه جهانی، صهیونیسم بین الملل و رژیم های مرتجع و غیرمردمی منطقه عامل ایجاد و ادامه آن بودند به دلیل ماهیت، ابعاد و روش ها، آثار و نتایج خاص همواره نیازمند واکاوی است، بر این اساس در چهلمین سالگرد شروع جنگ تجمیلی و در هفته گرامیداشت دفاع مقدس ۸ساله ملت ایران در چند یادداشت به آن پرداخته می شود.

با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ و برقراری جمهوری اسلامی در ایران، این نظام نوپا با توطئه های گوناگون از ناحیه آمریکا و تحرکات ناامن ساز رژیم بعثی در مرزهای مشترک روبه رو بود که با آغاز سال ۱۳۵۹ با بروز حوادث مهمی چون قطع رابطه ایران با آمریکا، شکست تهاجم آمریکا در طبس، شکست کودتای نافرجام معروف به کودتای (شهید) نوژه و… تحرکات رژیم بعثی عراق روند کاملا صعودی پیدا کرد، به گونه ای که در شهریورماه هر روز عملیات های ناامن ساز توسط ارتش بعثی در مناطق مرزی دنبال می شد.

رژیم بعثی در کنار عملیات کوچک نظامی در نقاط مرزی تقویت عناصر ضدانقلاب و توزیع سلاح بین آن ها را در دستور کار قرار داده بود تا اینکه در ۳۱ شهریور ماه رژیم بعثی تهاجم سراسری خود را با حملات هوایی به ۲۰ نقطه مهم از جمله فرودگاه های کشور آغاز و نیروی زمینی ارتش بعثی نیز در سه محور جنوبی(خوزستان)، محور میانی (ایلام و کرمانشاه) و جبهه شمالی(بخش هایی از کردستان) به سرزمین ایران اسلامی نهاجم کردند.

جنگ تحمیلی در حالی آغاز شد که نظام جمهوری اسلامی در گوشه و کنار کشور با حوادث ناشی از تحریکات آمریکا رو به رو بود، ارتش از انسجام لازم برخوردار نبود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته های انقلاب به همراه نیروهای مردمی مأموریت تأمین امنیت در داخل کشور و مقابله با ضدانقلاب را برعهده داشتند.

تهاجم رژیم بعثی به نمایندگی از نظام سلطه و دولت های مرتجع و غیرمردمی منطقه با این فرض طراحی و اجرا شد که نظام نوپای جمهوری اسلامی فاقد توان لازم برای مقابله است. به همین جهت روزهای اول جنگ با ابتکار دشمن در ظاهر و انفعال و غفلت نیروهای مدافع شروع شد، اما پس از آن تحولاتی در روند جنگ به وجود آمد که سرنوشت دیگری برای ملت ایران رقم زد.

روزهای پایانی شهریورماه یادآور تهاجم همه جانبه ارتش بعثی عراق به نمایندگی از استکبار جهانی به مرزهای جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۹ است. تهاجمی که با کینه توزی های استکبار جهانی و صهیونیسم بین المللی توسط صدام معدوم و مفلوک صورت پذیرفت و با انگیزه اضمحلال حیات نوین اسلام و مخدوش نمودن سیمای مقدس جمهوری اسلامی در نبردی نابرابر به مدت ۸سال تداوم یافت.

جنگ تحمیلی یکی از حلقه های زنجیره توطئه و از اقدامات زورمدارانه نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی و نظام نوپای مقدس جمهوری اسلامی بود که در ظاهر و در هیمنه دروغین و پوشالی ارتش بعثی تبلور یافته بود. این جنگ ویرانگر که سقوط جمهوری اسلامی را هدف قرار داده بود به دلیل برخورداری انقلاب اسلامی از عناصر مستحکم به دفاع مقدسی تبدیل شد که نه تنها مهاجمان را به زباله‌دان تاریخ افکند و حامیان آنها را رو سیاه کرد، بلکه ملت ایران را در جایگاه الگویی برای دیگر ملت ها قرار داد و دست آوردهای بی نظیر و طلایی را به ملت مسلمان ایران هدیه کرد که عزت و افتخار دایمی از جمله آن دست آوردها است.

جنگ تحمیلی ۸ ساله نظام سلطه علیه ملت ایران که توسط مردم خداجوی ایران اسلامی به دفاع مقدس تبدیل شد ابعاد مختلفی دارد.

محیط داخلی جمهوری اسلامی و عراق که به نمایندگی از استکبار جهانی و با حمایت دستگاه های جاسوسی امریکا و ناتو، پشتیبانی همه جانبه شوروی سابق و بهره برداری از خزانه‌ی دولت های نفتی منطقه به ایران اسلامی تهاجم غیرانسانی را آغاز کرد وضعیت خاص داشت. این وضعیت را می بایست در مورد ۱- ایران ۲- عراق ۳- کشورهای منطقه، فرامنطقه و سازمان های بین المللی مورد بررسی قرار داد.

ایران اسلامی در آستانه جنگ تحمیلی در بعد سیاسی – امنیتی درگیر مسائل زیر بود:

 1. اختلاف و درگیری شدید گروهک های معاند و معارض با نظام نوپای جمهوری اسلامی؛
 2. اقدامات تروریستی گروهک های ضد نظام و ضد انقلاب؛
 3. ناامنی و بحران های قومی – منطقه ای در کردستان، جنوب و…؛
 4. مداخله قدرت های استکباری به منظور جلوگیری از استقرار نظام اسلامی؛
 5. درگیری شدید نیروهای انقلاب با بحران های داخلی ایجاد شده توسط جریان ضد انقلاب؛
 6. تعارض مستقیم امریکا با نظام جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف از جمله بلوکه نمودن دارایی های ایران در بانک های امریکا، اختلال در صنعت کشور؛
 7. فرار بعضی از سران نظامی وابسته به رژیم پهلوی و تلاش آنها برای ایجاد کودتا؛
 8. برخی تصمیمات دولت موقت منجر به تضعیف نیروهای مسلح (انتقال کارکنان نظامی به محل سکونت، فسخ قراردادهای نظامی، تقلیل زمان خدمت سربازی و…)؛

وضعیت نظامی – امنیتی رژیم بعثی عراق در زمان شروع جنگ علیه جمهوری اسلامی نیز چنین بود:

 1. حزب بعث در عراق حاکمیت مطلق داشت؛
 2. صدام به عنوان دیکتاتور مطلق بر عراق حکمرانی داشت؛
 3. عراق روزانه بیش از دو و نیم میلیون بشکه نفت تولید می کرد؛
 4. رژیم بعثی با شوروی سابق قراردادهای متعدد و گسترده نظامی منعقد کرده بود؛
 5. رژیم بعثی از فرانسه، انگستان و ایتالیا تسلیحات گسترده دریافت نموده بود؛
 6. نیروی هوایی عراق با دریافت هواپیما و هلی کوپترهای مدرن نوسازی شده بود؛
 7. ارتش رژیم بعثی کاملاً سازماندهی و در مناطق مرزی گسترش یافته بود.

کشورهای منطقه و نظام بین الملل در وقوع جنگ علیه ایران نقش اساسی داشته و:

 1. سران کشورهای عربی از صدام حمایت همه جانبه داشتند؛
 2. اردن با واگذاری بندر و مسیر تدارکاتی به عراق از صدام حمایت کرد؛
 3. کشورهای کویت و عربستان حمایت مالی از صدام را بر عهده داشتند؛
 4. برخی کشورهای دیگر از جمله مصر و سودان در واگذاری نیروی انسانی از حزب بعث پشتیبانی کردند.

بلوک غرب با محوریت امریکا با بهانه هایی چون: تعطیلی سفارت رژیم اشغالگر قدس در ایران و واگذاری آن به فلسطین، تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران، و… با چراغ سبز امریکا با ملاقات صدام و برژینسکی به پشتیبانی صدام و حزب بعث برخاستند. شوروی سابق نیز به دلیل مخالفت جمهوری اسلامی با اشغال افغانستان توسط آن کشور و… در تجهیز ارتش بعث و ارسال سلاح و مهمات به عراق از تهاجم رژیم بعثی به ایران اسلامی حمایت کرد و به نوعی می توان گفت قدرت های جهانی و وابستگان آنها در منطقه از رژیم بعثی و صدام حمایت می کردند.

بر این اساس باید گفت که جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی به دلیل ماهیت نظام حاکم بر کشور، اهداف و سیاست های ظلم ستیز خود در غربت به سر می برد و از طرفی رژیم بعثی عراق از حمایت های گسترده و همه جانبه دولت های غیر مردمی منطقه و پشتیبانی های گوناگون قدرت های بین المللی برخوردار بود، از لحاظ ظرفیت های مادی قابل مقایسه نبود، مقایسه تطبیقی وضعیت دو کشور نشان می دهد که:

 1. ایران در حال استقرار حاکمیت نظام نوپای جمهوری اسلامی بود و عراق در حال تحکیم قدرت دیکتاتوری مطلقه بود.
 2. جمهوری اسلامی ایران با گروهک های تروریستی درگیر بود و رژیم بعثی عراق بدون نگرانی در حال سرکوب مخالفان بود.
 3. جمهوری اسلامی در روابط خارجی با چالش های مختلف روبرو بود و رژیم بعثی عراق در حال توسعه و تحکیم روابط خارجی بود.
 4. بخش هایی از جمهوری اسلامی از ناحیه گروهک تروریستی با ناامنی روبرو بود و رژیم بعثی عراق با قدرت متمرکز و استبداد اداره می شد. با این وضعیت که رژیم بعثی از اسفندماه و اوایل پیروزی انقلاب اسلامی تا سی‌ام شهریور ماه ۱۳۵۹ بیش از ۶۵۰ عملیات زمینی، ۲۵۰ عملیات هوایی و ۴۰ عملیات دریایی علیه ایران اسلامی انجام داده و بیش از ۱۶۰۰ نفر مردم را شهید، ۲۷۰۰ مجروح کرده بود عملیات تهاجمی گسترده خود را در روز پایانی شهریور ۵۹ در ۵ استان کشور (خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان) آغاز کرد.

رژیم بعثی برای تهاجم سراسری که اهداف خاصی را دنبال می کرد زمینه سازی و اقدامات گسترده ای را دنبال کرد که برخی از آنها عبارتند از:

 1. اخراج ایرانی های ساکن عراق و مصادره اموال آنها؛
 2. ایجاد مزاحمت برای علمای برجسته و زایران عتبات عالیات؛
 3. تخریب چاه ها و لوله های نفت ایران در مناطق مرزی؛
 4. حمایت از مخالفان و معاندان جمهوری اسلامی؛
 5. چاپ نقشه های جعلی در زمینه تجزیه ایران؛
 6. راه اندازی رادیوی مخالفان ایران اسلامی؛
 7. ایجاد دفاتر فتنه انگیزی در خوزستان؛
 8. پشتیبانی از احزاب ضد انقلاب؛
 9. انجام فعالیت های جاسوسی در خاک ایران؛
 10. تحریک و تقویت اشرار در مناطق مرزی؛
 11. حمله به پایگاه های مرزی؛
 12. حمله به مأموران و گشتی های مرزی؛
 13. تعرض مکرر هوایی و دریایی؛
 14. و… .

اگرچه رژیم بعثی در تهاجم خود مدعی شد که نقض قرارداد ۱۹۵۷ الجزایر را هدف قرار داده است، اما اسناد و مدارک، مواضع و اقدامات آن رژیم نشان داد که صدام ۱- حاکمیت بر اروند ۲- اشغال جزایر سه گانه خلیج فارس ۳- تجزیه ایران ۴- سرنگونی نظام مقدس جمهوری اسلامی ۵- رهبری جهان عرب را دنبال می کرده است که رژیم بعثی عراق با حمایت دولت های غیرمردمی منطقه و قدرت های جهانی نقشه هایی هم در راستای اهداف شوم خود ترسیم و چاپ کرده بودند.!!!

همگان می دانیم که رژیم بعثی عراق با سردمداری صدام مفلوک به نمایندگی از استکبار جهانی، صهیونیسم بین المللی و دولت های مغرور و مرتجع غیرمردمی منطقه با زمینه سازی های گسترده قبل از شروع جنگ در نهایت با ارتش تا دندان مسلح خود در روزهای پایانی شهریور هزار و سیصد و پنجاه و نه به سرزمین مقدس اسلامی و با هدف سقوط حکومت نوپای جمهوری اسلامی تهاجم کرد و از هیچ جنایت و خباثت قابل تصور برای تحقق اهداف شوم خود فرو گذار نکرد و در این زمینه از حمایت نظامی، سیاسی قدرت های غرب و شرق و حمایت گسترده مالی اکثر دولت های عربی برخوردار بود. پیروزی انقلاب اسلامی استقلال و سربلندی و عزت ملت مسلمان ایران را رقم زد و از رهگذر این استقلال که می توانست الگویی برای دیگر کشورها باشد، استکبار جهانی به ویژه امریکا که منافع نامشروع خود را در ایران از دست داده بود را وحشت زده کرد و باعث موضع گیری دولت های غیرمردمی منطقه و حامیان بین المللی آنها شد. کشور ایران به دلیل موقعیت حساس و تعیین کننده ژئوپلیتیکی و منابع عظیم انرژی(نفت و گاز)، مرکزیت اعتقادی و جایگاه تأثیرگذار فرهنگی در نظام بین المللی به ویژه در میان توده های مردمی در جهان اسلام و مستضعفین جهانی با برپایی حکومت دینی از اهمیت منحصر به فرد برخوردار بوده و جمهوری اسلامی با ماهیت حق مدار، استقلال طلب، عزت مدار، آزادی خواه و… به کانون الهام بخش و انرژی زا تبدیل شد و قلوب مستضعفان و آزادی طلبان جان را به خود متمایل کرد. استقلال ایران و الهام بخشی جمهوری اسلامی خشم سران استکبار جهانی و دست نشاندگان آنان در منطقه را برانگیخت و به همین دلیل نظام نوپای اسلامی از روزهای اولیه پیروزی خود در معرض انواع توطئه ها و تهدیدات از جمله ایجاد اغتشاش، محاصره اقتصادی، اقدامات ناامن ساز، تجزیه طلبی، کودتای نظامی و… قرار گرفت و در آخرین اهرم فشار دشمنان با تحمیل جنگ نابرابر و رویارویی با نظام نوپای اسلامی، ملت ایران را در یک جنگ نابرابر ۸ ساله قرار دادند. این جنگ تحمیلی با تهاجم همه جانبه و نابرابر ارتش بعثی به شهادت اسناد و مدارک با قول مساعد مقامات امریکایی در ملاقت با صدام و تحریک او آغاز شد و در این تهاجم و جنگ نابرابر که در ۳۱شهریور ۵۹ از زمین، دریا و هوا و با راه افتادن ماشین جنگی رژیم بعثی و تجاوز به مرزهای جمهوری اسلامی ایران با پیش بینی پیروزی برق آسا و سریع شروع شد سقوط جمهوری اسلامی را هدف قرار داده بود. رژیم بعثی عراق در حدود ۲۰ ماه از پیروزی انقلاب اسلامی تا شروع جنگ تحمیلی همه تلاش خود را صرف تجهیز ارتش خود کرده و از طرفی جمهوری اسلامی به دلیل عدم استقرار نهادهای انقلابی مشکلات ناشی از رفتار برخی دولتمردان، شرایط ارتش و از دست رفتن توان رزمی آن، شرایط خاص سپاه و درگیر بودن این نهاد حافظ انقلاب اسلامی در مسایل داخلی مرتب باتحرک های ضد انقلاب و… در ظاهر توان ایستادگی و مقاومت در مقابل تهاجم دشمن را نداشت، بر این اساس به صورت عادی و طبیعی محکوم به شکست بود، زیرا دشمن مهاجم با برخورداری از عوامل مادی و فیزیکی چون: یگان های رزمی – عملیاتی، یگان های پشتیبانی رزمی و از عوامل غیر فیزیکی چون: سازمان، آموزش، تحرک و پشتیبانی و همچنین حمایت قوی و همه جانبه از طرف قدرت های جهانی و پشتیبانی گسترده سیاسی، تبلیغاتی و مالی عمده کشورهای منطقه در ظاهر همه نوع آمادگی داشت و از طرفی نظام نوپای اسلامی ایران به دلیل مشکلات ناشی از انقلاب در ظاهر آمادگی دفاع از این تهاجم گسترده را نداشت. اگرچه این تهاجم گسترده در ساعات و روزهای اولیه پیروزی های ظاهری را برای دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی پدید آورد و این پیروزی های اولیه در خاک ایران اسلامی دشمنان را دچار توهم و رویای دست یابی به اهداف تجاوزگرانه خود نمود و مغرورانه برای رسیدن به اهداف نظام سلطه لحظه شماری می کردند اما با وجود اشغال بخش های وسیعی از سرزمین ایران، با رشادت، مقاومت و ایثارگری مدافعان ایران اسلامی به ویژه نیروهای مردمی ابتدا دشمن در مناطق اشغالی متوقف و پس از آن با عملیات هایی معجزه آسا سرزمین اسلامی ایران از لوث وجود متجاوزان پاک شد. سرنوشت جنگ تحمیلی با مدیریت الهی امام(ره)، جهاد همه جانبه ملت ایران، ابتکارات، نوآوری، شجاعت، هوشمندی و ایثار رزمندگان اسلام به ویژه فرماندهان جوان و دین مدار به ویژه در عملیات های آفندی تغییر کرد که تحلیل گران و کارشناسان نظامی دنیا را به تعجب واداشت و در نهایت نه تنها سرنوشت این جنگ نابرابر به نفع نظام جمهوری اسلامی تغییر یافت، بلکه ملت ایران با تبدیل جنگ ناخواسته به دفاع مقدس گنجینه ای از ارزش های پایدار را برای همیشه تاریخ برای امت اسلامی به ودیعت نهاد. مقاومت مردمی و متوقف کردن ماشین جنگی رژیم بعثی در دروازه های خرمشهر بیش از یکماه، مقابله دلاورمردان و شیرزنان ایران اسلامی با لشگرهای زرهی و مکانیزه ارتش بعثی در بخش هایی از منطقه میانی کشور (سرپل ذهاب و…)، ایثار و فداکاری جوانان در عملیات های محدود علیه دشمنان، طراحی عملیات کوچک آفندی علیه ارتش بعثی، طراحی و اجرای عملیات آزادسازی چون فتح المبین، شکست حصر آبادان، آزادسازی خرمشهر و نقطه اوج آن عملیات یعنی عملیات والفجر۸ و کربلای۵ قدرت واقعی ملت ایران را در مقابل دشمنان به نمایش گذاشت. این قدرت ناشی از عوامل معنوی چون خداباوری، معنویت گرایی، دین مداری، رهبری الهی، ایثار، شهادت طلبی، صبر و استقامت و… بود که تبیین ابعاد این عوامل به عنوان حقیقت همیشه جاودان دفاع مقدس از ضرورت های همیشگی است تا با بهره گیری از این حقیقت بتوان از دست آوردهای ذی‌قیمت دفاع مقدس حفاظت نمود.

اگرچه این تهاجم گسترده در ساعات و روزهای اولیه پیروزی های ظاهری را برای دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی پدید آورد و این پیروزی های اولیه در خاک ایران اسلامی دشمنان را دچار توهم و رویای دست یابی به اهداف تجاوزگرانه خود نمود و مغرورانه برای رسیدن به اهداف نظام سلطه لحظه شماری می کردند اما با وجود اشغال بخش های وسیعی از سرزمین ایران، با رشادت، مقاومت و ایثارگری مدافعان ایران اسلامی به ویژه نیروهای مردمی ابتدا دشمن در مناطق اشغالی متوقف و پس از آن با عملیات هایی معجزه آسا سرزمین اسلامی ایران از لوث وجود متجاوزان پاک شد. سرنوشت جنگ تحمیلی با مدیریت الهی امام(ره)، جهاد همه جانبه ملت ایران، ابتکارات، نوآوری، شجاعت، هوشمندی و ایثار رزمندگان اسلام به ویژه فرماندهان جوان و دین مدار به ویژه در عملیات های آفندی تغییر کرد که تحلیل گران و کارشناسان نظامی دنیا را به تعجب واداشت و در نهایت نه تنها سرنوشت این جنگ نابرابر به نفع نظام جمهوری اسلامی تغییر یافت، بلکه ملت ایران با تبدیل جنگ ناخواسته به دفاع مقدس گنجینه ای از ارزش های پایدار را برای همیشه تاریخ برای امت اسلامی به ودیعت نهاد. مقاومت مردمی و متوقف کردن ماشین جنگی رژیم بعثی در دروازه های خرمشهر بیش از یکماه، مقابله دلاورمردان و شیرزنان ایران اسلامی با لشگرهای زرهی و مکانیزه ارتش بعثی در بخش هایی از منطقه میانی کشور (سرپل ذهاب و…)، ایثار و فداکاری جوانان در عملیات های محدود علیه دشمنان، طراحی عملیات کوچک آفندی علیه ارتش بعثی، طراحی و اجرای عملیات آزادسازی چون فتح المبین، شکست حصر آبادان، آزادسازی خرمشهر و نقطه اوج آن عملیات یعنی عملیات والفجر۸ و کربلای۵ قدرت واقعی ملت ایران را در مقابل دشمنان به نمایش گذاشت. این قدرت ناشی از عوامل معنوی چون خداباوری، معنویت گرایی، دین مداری، رهبری الهی، ایثار، شهادت طلبی، صبر و استقامت و… بود که تبیین ابعاد این عوامل به عنوان حقیقت همیشه جاودان دفاع مقدس از ضرورت های همیشگی است تا با بهره گیری از این حقیقت بتوان از دست آوردهای ذی‌قیمت دفاع مقدس حفاظت نمود.

علاوه بر شرایط ناشی از وقوع انقلاب اسلامی در ایران و جاه طلبی های غیر معقول صدام،سیاست ها در راهبردهای نظام سلطه در تقابل با انقلاب اسلامی در راه اندازی این جنگ نابرابر نقش محوری داشت.

دولت سلطه گر آمریکا که با وقوع انقلاب اسلامی نه تنها حیات خلوت خود در منطقه را از دست داد،بلکه اهداف نامشروع خود در منطقه را با تهدید مواجه دید. با طراحی زنجیره ای از تهدیدات به هم پیوسته از قبیل تجزیه طلبی،کودتا و… و در نهایت راه اندازی جنگ تحمیلی با تشکیل تحریک قومیت ها، دامن زدن به اتحادیه ای از کشورهای عربی به مقابله با نظام نوپای جمهوری اسلامی برخاست تا ضمن تقویت روابط نظامی خود با کشورهای عربی و ویرانی دو کشور تاثیرگذار اسلامی در منطقه(ایران و عراق) رژیم جعلی اسرائیل را در این وضعیت از تهدیدات دور کند. به این ترتیب تدوام جنگ می توانست فرصتی برای آمریکا ایجاد کند تا ضمن تقویت نفوذ خود در کشورهای عرب منطقه باعث خرسندی رژیم صهیونیستی شود. برخلاف تحلیل های غلط و مغرورانه صدام و حامیان مستکبر آن دیکتاتور مفلوک رژیم بعثی در جاه طلبی های خود با شکست روبرو شد و ملت ایران در اطاعت از رهبری حکیمانه امام خمینی(ره) به عنوان رهبر دینی و حمایت از نیروهای نظامی(ارتش  و سپاه) و شکل دادن بسیج مردمی توانستند با نیروی ایمان و توکل به خداوند تبارک و تعالی و درایت و تدبیر فرماندهان مومن،مدبر،ایثارگر،شجاع،مبتکر و لایق ضمن توفیق پیشروی های ارتش بعثی آنان را به عقب نشینی وادارند و با دفاع جانانه خود صدام و حامیانش را با ناکامی روبرو کرده و به شکست بکشانند.

 

 

در یک نگاه کلی باید گفت:

جنگ تحمیلی که در ظاهر توسط رژیم بعثی در روزهای پایانی شهریور ۱۳۵۹ شروع شد، در حقیقت نظام سلطه جهانی، صهیونیسم بین الملل و رژیم های مرتجع و غیرمردمی منطقه عامل ایجاد و ادامه آن بودند.

رژیم بعثی در ۳۱ شهریور ماه تهاجم سراسری خود را با حملات هوایی به ۲۰ نقطه مهم از جمله فرودگاه های کشور آغاز و نیروی زمینی ارتش بعثی نیز در سه محور جنوبی(خوزستان)، محور میانی (ایلام و کرمانشاه) و جبهه شمالی(بخش هایی از کردستان) به سرزمین ایران اسلامی نهاجم کردند.

تهاجم رژیم بعثی به نمایندگی از نظام سلطه و دولت های مرتجع و غیرمردمی منطقه با این فرض طراحی و اجرا شد که نظام نوپای جمهوری اسلامی فاقد توان لازم برای مقابله است. به همین جهت روزهای اول جنگ با ابتکار دشمن در ظاهر و انفعال و غفلت نیروهای مدافع شروع شد.

کشورهای منطقه و نظام بین الملل در وقوع جنگ علیه ایران نقش اساسی داشته و:

 1. سران کشورهای عربی از صدام حمایت همه جانبه داشتند؛
 2. کشورهای کویت و عربستان حمایت مالی از صدام را بر عهده داشتند؛
 3. برخی کشورهای دیگر از جمله مصر و سودان در واگذاری نیروی انسانی از حزب بعث پشتیبانی کردند.

بلوک غرب با محوریت امریکا با بهانه هایی چون: تعطیلی سفارت رژیم اشغالگر قدس در ایران و واگذاری آن به فلسطین، تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران، و… با چراغ سبز امریکا با ملاقات صدام و برژینسکی به پشتیبانی صدام و حزب بعث برخاستند. بر این اساس باید گفت که جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی به دلیل ماهیت نظام حاکم بر کشور، اهداف و سیاست های ظلم ستیز خود در غربت به سر می برد.

اگرچه رژیم بعثی در تهاجم خود مدعی شد که نقض قرارداد ۱۹۵۷ الجزایر را هدف قرار داده است، اما اسناد و مدارک، مواضع و اقدامات آن رژیم نشان داد که صدام ۱- حاکمیت بر اروند ۲- اشغال جزایر سه گانه خلیج فارس ۳- تجزیه ایران ۴- سرنگونی نظام مقدس جمهوری اسلامی ۵- رهبری جهان عرب را دنبال می کرده است.

علاوه بر شرایط ناشی از وقوع انقلاب اسلامی در ایران و جاه طلبی های غیر معقول صدام،سیاست ها و راهبردهای نظام سلطه در تقابل با انقلاب اسلامی در راه اندازی این جنگ نابرابر نقش محوری داشت.

به این ترتیب جنگ تحمیلی و تدوام آن می توانست فرصتی برای آمریکا ایجاد کند تا ضمن تقویت نفوذ خود در کشورهای عرب منطقه باعث خرسندی رژیم صهیونیستی شود.

باید گفت که جنگ تحمیلی ۸ ساله از مهم ترین وقایع تاریخ ایران اسلامی محسوب می شود که به عنوان برگ زرینی در تاریخ ایران اسلامی به ثبت رسید و سبب عزت، اقتدار و امنیت ایران اسلامی شد.

گرچه در روزهای اول جنگ با ابتکار دشمن در ظاهر و انفعال و غفلت نیروهای مدافع شروع شد، اما پس از آن تحولاتی در روند جنگ به وجود آمد که سرنوشت دیگری برای ملت ایران رقم زد.

در دوران کنونی با عنایت به اهمیت شناخت ابعاد دفاع همه جانبه جمهوری اسلامی در برابر نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل، بر عموم ملت ایران اسلامی است تا با بصیرت و دشمن شناسی همه جانبه در دفاع از اسلام و ایران اسلامی تمام توان خود را به کار گیرند و بر دلسوزان انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی به ویژه علما، نخبگان و صاحبنظران است تا با تبیین و تشریح همه جانبه ابعاد دفاع مقدس اهمیت دفاع از اسلام و کشور و ضرورت مقابله با دشمنان را ارائه کنند.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست