یادداشتی کوتاه به قلم مدیر امور روحانیون و مساجد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان؛
نگاه اباعبدالله الحسین به جامعه نگاهی پوپولیستی نبود/ عشق امام حسین رضی الله عنه به الله و اسلام ایشان را به قتلگاه کشاند
مولوی عبدالغنی دهانی می نویسد: هر کس با یادآوری واقعه کربلا و نگریستن به ذات خویش می تواند جایگاه خود را در جبهه حق یا باطل پیدا کند.

مولوی عبدالغنی دهانی در یادداشتی در خصوص اهمیت محرم و صفر در بقا اسلام ابراز داشت: محرم و صفر دو نقطه عطف در تاریخ بشریت می باشند.

مهمترین ویژگی که محرم و صفر را ممتاز و شاخص نموده است قیام حق علیه باطل سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین رضی الله عنه می باشد که یادآور ظلم ستیزی و استکبار ستیزی خاندان رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می باشد.

در قیام اباعبدالله در محرم سال ۶۱ هجری محوریت گفتمان اباعبدالله الحسین رضی الله با احیای دین و سنت رسول خدا و اقامه فرایض اسلامی خصوصا امر به معروف و نهی از منکر بود.

این شاخص ها هر نهضتی را به اوج تعالی و کمال می رساند زیرا پشتوانه این جریان اجتماعی و سیاسی خداوند متعال است.

نگاه اباعبدالله الحسین به جامعه نگاهی پوپولیستی نبود بلکه وی دلسوزانه به مثل پدری مهربان همه امت را فرزندان خود می دانست و برای اصلاح امور آنها از همه چیز خود مایه گذاشت تا آنجا که جان شیرین خود و فرزندانش را در این مسیر تقدیم نمود.

در مکاتب اومانیستی منفعت فرد و لذت گرایی محوریت دارد اما در مکتب حسین که برگرفته از اسلام عزیز می باشد اسلام و تعالیم الهی اصلی ترین و مهمترین مطلب است و منافع شخصی هیچ جایگاه و اهمیت ندارند و کشته شدن در راه رضای خدا افتخاری محسوب می شود.

روش های متعددی در میان جوامع بشری برای ابراز محبت نسبت به افراد بشر وجود دارد برخی با اهدای گل و برخی دیگر با هدیه دادن محبت خود را ابراز می کنند؛ امام حسین رضی الله عنه با اهدای جان و گل های زندگیش که همانا فرزندان دلبندش بود به جامعه بشری ابراز محبت نمود محبتی که تا ابد دستگیر مستضعفین بوده و هشداری برای طاغوت های زمان می باشد.

در این میان جنس برخورد حسین رضی الله عنه با مستکبران جهان نیز از جنس عبرت و موعظه است؛ بدین صورت که هر کس با یادآوری واقعه کربلا و نگریستن به ذات خویش می تواند جایگاه خود را در جبهه حق یا باطل پیدا کند.

سیستم مدیریتی اباعبدالله الحسین در جریان کربلا مدیریت عشق و خون و عقل محض بود زیرا شاید عقل به تنهایی و بدون در نظر گرفتن تعالیم دینی حکم به عقب نشینی می داد اما عشق به الله تبارک و تعالی حسین را به گودال قتلگاه کشاند و کاری کرد که هزار و سیصد و هشتاد سال است که خون حسین رضی الله عنه چراغ هدایت و کشتی نجات امت می باشد و خواهد بود.

 

پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست