نگرانی از موج استعفا در مغرب در اعتراض به سازش با تل‌آویو
استعفای یکی از رهبران برجسته حزب حاکم مغرب در اعتراض به سازش با رژیم صهیونیستی، نگرانی از موج استعفاها در این کشور را تشدید کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری فارس، «المقرئ الإدریسی أبوزید» از رهبران برجسته حزب «العداله و التنمیه»(عدالت و توسعه) که رهبری ائتلاف حکومتی در مغرب از سال ۲۰۱۲ را بر عهده دارد، در اعتراض به سازش مغرب با تل‌آویو استعفا کرد.

«عبدالعزیز افتاتی» عضو دبیرخانه حزب عدالت و توسعه استعفای المقرئ الإدریسی اندیشمند اسلامی و نماینده پارلمان از این حزب اسلامی را به دلیل عادی‌سازی روابط رباط با رژیم صهیونیستی تأیید کرد.

به نوشته روزنامه «رأی الیوم»، برخی منابع در داخل این حزب گفتند که این حزب و کادر آن تاکنون موفق نشده‌اند بحران به وجود آمده پس از توافق سازش مغرب با تل‌آویو را حل‌وفصل کنند.

بر اساس این گزارش، استعفای این رهبر برجسته حزب حاکم مغرب، نگرانی‌ها از موج استعفاها در این حزب را بیشتر شده است به خصوص اینکه ابوزید از محبوبیت زیادی در حزب مذکور برخوردار است.

۲۲ دسامبر مغرب و رژیم صهیونیستی توافقنامه سازش امضا کردند و در ازای آن آمریکا حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت.

این در حالی است که سازمان ملل از سال‌ها پیش در حال اجرای مذاکرات سیاسی درباره سرنوشت منطقه صحرایی واقع در شمال موریتانی است.

مغرب بعد از اردن، مصر، امارات، بحرین و سودان، ششمین کشور عربی است که با رژیم صهیونیستی روابط خود عادی‌سازی می‌کند. امارات، بحرین و سودان طی ماه‌های گذشته با وساطت آمریکا با رژیم صهیونیستی روابط خود را عادی‌سازی کردند.

مغرب و رژیم صهیونیستی همچنین توافقنامه‌ای در زمینه اقتصادی و تجاری امضا کردند.