عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
هجوم ترکیه به کشور سوریه و به مردم کُرد بی‌دفاع به هر دلایلی باشد محکوم و رد است
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۷/۱۹ پاوه به امامت حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-محبت و اطاعت رسول‌الله (ص) ۲-سعادت دنیا و قیامت از کلام ابراهیم خوّاص ۳- هجوم اخیر ترکیه به مناطق کردنشین سوریه» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۹ مهر ۹۸) که در مسجد جامع پاوه اقامه شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به آیۀ ۳۱ سورۀ آل‌عمران «قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ» گفت: خداوند متعال در این آیه به فرستادۀ خود دستور می‌دهد که ای رسول به آن‌کسانی که تو را به‌عنوان رسول و سفیر خدا قبول دارند اعلام کن اگر موحد و اهل توحید هستند و مدعی‌اند خداوند را دوست دارند، راه توفیق آنان اطاعت و پیروی از خدا و رسول‌الله (ص) است.

امام‌جمعۀ پاوه گفت: محبت خداوند بدون محبت و اطاعت رسول‌الله (ص) و محبت رسول هم بدون اطاعت پروردگار معنا ندارد. اطاعت خدا و رسول خدا همه دردها را درمان می‌کند؛ اگر این دو باهم مجتمع شوند، خداوند متعال ما را دوست خواهد داشت و از گناهان ما چشم‌پوشی می‌کند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به بیان حدیثی از رسول خدا (ص) پرداخت و گفت: پیامبر عزیز ما (ص) می‌فرمایند: «لا یُؤمِنُ أحَدُکُم حتّى أکونَ أحَبَّ إلَیهِ من ولدِهِ و والدِهِ و النّاسِ أجْمَعینَ» قسم به آن‌که حیات و ممات من به دست اوست، هیچ‌کدام از شما ایمان ندارد مگر اینکه مرا از پدر و فرزند و خانواده و همه‌کس بیشتر دوست بدارد؛ متأسفانه این نوع اطاعت و محبت در عصر ما ضعیف است

امام‌جمعه پاوه به محبت و اخلاص و اطاعت ۴ نفر از اصحاب رسول‌الله (ص) و بیان ۴ واقعه از چهار تن از شاگردان ایشان پرداخت.

ماموستا دکتر قادری به اطاعت و اخلاص ۴ نفر از اصحاب رسول الله (ص) اشاره کرد و افزود: روزی یکی از اصحاب خدمت پیامبر بزرگوار اسلام (ص) رسید و گفت: ای رسول خدا کی قیامت خواهد آمد؟ حضرت فرمودند: آیا برای قیامت خود چیزی اندوخته‌ای؟ آن صحابی فرمود: نماز و روزه و صدقه زیادی در پروندۀ خود ندارم اما محبت خدا و رسول را دارم. حضرت فرمودند: ان­شاء الله در قیامت با کسانی خواهی بود که در دنیا آن‌ها را دوست داشته و به آنان محبت ورزیده‌ای.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به محبت یکی دیگر از اصحاب رسول خدا (ص) اشاره کرد و گفت: ثوبان که خدمتگزار پیامبر اسلام (ص) بود اگر روزی پیامبر را نمی‌دید وضع عادی‌اش را از دست می‌داد. مدتی پیامبر اسلام (ص) را ندید و وقتی به خدمت حضرت رسید پیامبر دریافتند که سیمای ثوبان همراه با بشاشت و خوشحالی نیست، فرمودند: ثوبان چرا ناراحت هستی؟ ثوبان فرمود: قربان هر زمان که شما را نبینم این‌گونه می‌شوم؛ و در فکرم اگر روزی شما را از دست دهم چکار کنم. در این لحظه آیۀ ۶۹ سورۀ نساء نازل شد و پروردگار عالم از اعلی‌علیین فرمود: هر کس مطیع خدا و رسول باشد، در ردیف کسانیست که خداوند نعمت خود را بر آنان ارزانی داشته و در ردیف شهدا، صدیقین و صالحین است و این بهترین لطف خداوند برای هر انسان است.

امام‌جمعه پاوه به محبت یک زن انصاری نسبت به رسول خدا (ص) نیز اشاره نمود و افزود: در جنگ احد به او خبر دادند که پدر و همسر و برادرش شهید شده‌اند؛ آن زن با شنیدن این خبر ناراحت شد اما سراغ پیامبر اسلام را گرفت و مرتب می‌گفت محمد (ص) کجاست می‌خواهم او را ببینم وقتی نزدیک پیامبر اسلام شد و او را صحیح و سلامت یافت اشک در چشمانش حلقه زد و گفت: همین‌که تو را صحیح و سالم می‌بینم تمام مصیبت‌های خود را فراموش می‌کنم. «و کل ذلک بَلَل».

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه به اخلاص بلال حبشی اشاره کرد و گفت: روزی که پیامبر اسلام رحلت فرمودند، بلال دیگر نتوانست در مدینه زندگی کند و به خارج مدینه و سپس به شام هجرت کرد و در زمان خلیفۀ دوم در میان استقبال گرم و باشکوه مسلمانان به مدینه برگشت؛ وقت نماز ظهر رسید و به او گفتند به یاد گذشته برای ما اذان بگو؛ اول انکار کرد و بالاخره با اصرار مسلمانان با قدم‌های لرزان از پله‌های منبر رسول‌الله (ص) بالا رفت و اذان گفت. وقتی به اشهد انَّ محمداً رسول‌الله رسید صدای ناله و شیون مسلمانان حاضر در مسجد بلند شد و بلال نتوانست اذان را ادامه دهد. این محبت است؛ و کسی که استادش رسول‌الله (ص) بوده باید این‌گونه باشد

وی با اشاره به اینکه ما کُردها اشعار شعرا و سروده‌هایمان در وصف پیامبر اسلام بسیار زیاد هستند، خاطرنشان کردند: اگر اشعار کُردهایی را که در وصف پیامبر اسلام سروده‌اند جمع کنیم یک کتاب بسیار قطور و چه‌بسا چندین کتاب شود مع‌الوصف سلف صالح ما فرموده‌اند: محبت ۵۰ درصد است و ۵۰ درصد بعدی اطاعت و عمل به دستورات و انجام سنت‌های پیامبر اسلام (ص) است. اقبال لاهوری در این خصوص می‌فرماید:

چون نداری از محمد رنگ و بو … با درود خود میالا نام او

ماموستا دکتر قادری در بخش دوم خطبه‌ها به پنج توصیۀ ابراهیم خواص اشاره کرد و گفت: ابراهیم خواص عارف خداشناس که در قرن سوم زیسته و همراه شیخ جنید بوده می‌فرماید: پنج خصلت مهم وجود دارند که هرکس بتواند آن‌ها را رعایت کند، در دنیا راحت و در قیامت سربلند خواهد بود.

وی افزود: قرائت قرآن کریم، کم خوردن، نماز شب، دعا کردن و هم‌نشینی با مردان صالح و دوستان خدا ، پنج خصلتی هستند که مایه سعادت دنیا و قیامت خواهند شد.

خطیب جمعۀ پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به حملۀ ترکیه به مناطق کردنشین سوریه اشاره کردند و گفتند: همه ما مسلمانان نسبت به این مسئله ناراحت هستیم و غصه می‌خوریم؛ امروز نزدیک ساعت ۱۲ ظهر از طریق شبکه الجزیرۀ مباشر دیدم در شهر رأس العین مشغول پخش اذان ظهر جمعه‌اند و از طرف دیگر شهر توپ باران و در کنار مساجد دود بلند می‌شد؛ با دیدن این حالت اشک در چشمانم جمع شد و با خود گفتم: «بِأَیِّ ذنبٍ؟!» به کدامین گناه مردم کشته می‌شوند؛ چرا این مردم مسلمان باید در روز جمعه که سید الایام است با ترس نماز بخوانند و زیر رگبار گلوله و توپ ‌این واجب الهی را انجام دهند؟

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه با اشاره به آیۀ ۴۴ سورۀ نور «یُقَلِّبُ اللَّهُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَعِبْرَهً لِأُولِی الْأَبْصَارِ» گفت: تغییرات و تاریک و روشن شدن‌های پی‌درپی درس و عبرت‌اند؛ اما ما کردها در طول تاریخ حاضر به عبرت گرفتن نبوده و نیستیم.

خطیب جمعۀ پاوه با اشاره به اینکه کردها همواره به کسانی تکیه کرده‌اند که در لحظات حساس به آنان خنجر زده‌اند، خاطرنشان کرد: در آذر ۱۳۲۵ شوروی به قاضی محمد پشت کرد و جمهوری مهاباد شکست خورد؛ قیام بارزانی در سال ۱۳۵۴ بعد از امضای معاهده بین رژیم بعث و محمدرضا شاه در الجزایر با دسیسه آمریکا شکست خورد و حتی اجازه ندادند در وقت فوت مرحوم بارزانی، جسدش را در عراق دفن کنند؛ حدود ۲۰ سال پیش هم آقای عبدالله اوجالان که در گمنام‌ترین کشور آفریقایی خود را پنهان کرده بود با دسیسه آمریکا و توسط سازمان سیا شناسایی و محاصره و نهایتاً دستگیر و تحویل دولت ترکیه گردید و قضیه کرکوک هم در جریان همه پرسی دو سال پیش، با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت، اما ما کردها هیچ‌گاه از این وقایع درس نگرفتیم.

ماموستا دکتر قادری افزود: در جریان سقوط داعش آمریکا از کردهای سوریه برای پاکسازی داعش در شهرهای حسکه، رقه و … بعنوان سرباز خود استفاده کرد، اما همه دیدیم ترامپ دیوانه پشت آن‌ها را خالی کرد و با بیان اینکه من نمی‌توانم سرمایۀ آمریکا را برای آنان هزینه کنم و زندانیان داعش را حفاظت نمایم، از پشت به آن‌ها خنجر زد و آنان را در تیررس ترکیه قرارداد.

امام‌جمعۀ پاوه به طرح چند کشور اروپایی به شورای امنیت برای محکومیت حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه اشاره کرد و گفت: این طرح با مخالفت روسیه و چین روبرو و این دو کشور تهدید کردند اگر چنین طرحی در شورای امنیت به تصویب برسد آن را وتو خواهند کرد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه با بیان اینکه خنجر را آمریکا با چراغ سبز روسیه از پشت به کردهای سوریه زده و هجوم را هم آقای اردوغان انجام داده است؛ افزود: هجوم ترکیه به کشور سوریه و به مردم کُرد بی‌دفاع به هر دلایلی باشد محکوم و رد است.

ماموستا دکتر قادری سپس حملات کاربران فضای مجازی به اسلام و قرآن را در طی این دو روز عملی ناپسند دانست و گفت: اگر آقای اردوغان عملی مرتکب شده چرا به قرآن اهانت می‌کنید؟ قسم به خدا آنچه بر سر این ملت مسلمان می‌آید، به خاطر پشت کردن آن‌ها به قرآن است؛ کجای قرآن اجازه داده است که مردم بی‌گناه کشته و دربه‌در شوند.

امام‌جمعۀ پاوه در پایان سخنان خود گفت: اهانت به قرآن و دین و رجال دین در قبال عمل یک نفر عقلاً، شرعاً و عرفاً عملی قبیح و ناپسند است.

وی خطاب به جوانان کُرد افزود: دفاع از کُرد و اهانت به اسلام برای ملت ما زیبنده نیست و مردود است؛ شک نکنید پشت این شعارها علیه دین و شخصیت‌های دینی نکات و نیات خطرناکی نهفته است، باید همه هوشیار باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست