هفته وحدت در آستارا با ۱۷ درصد جمعیت اهل تسنن گرامی داشته می شود
ستاد مناسبت‌های مذهبی آستارا با توجه به اهل سنت بودن حدود ۱۷ درصد جمعیت این شهرستان، جشن‌ها و آئین‌های سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت مسلمانان را برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از ایرنا، امام جمعه آستارا روز دوشنبه در جلسه ستاد  مناسبت های مذهبی در سالن اداره تبلیغات اسلامی این شهرستان، بر لزوم توجه به نظر علما و شخصیت های صاحب نظر اهل سنت در راستای برگزاری با شکوه برنامه های هفته وحدت اسلامی تاکید کرد.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا دوراندیشی امام راحل در نامگذاری ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول به نام هفته وحدت مسلمانان را مانع تفرقه افکنی دشمنان در میان مذاهب اسلامی دانست و حضور مستمر مسئولان در آئین های هفته وحدت را خواستار شد.

وی برگزاری جشن های اتحاد اسلامی با حضور علما و شخصیت های سنی و شیعه در مساجد، نشست های علمی عالمان شیعه و سنی و استادان دانشگاه و حوزه علمیه و برنامه های فرهنگی را طی هفته وحدت مسلمانان پیشنهاد کرد.

وی با بیان این که علمای شیعه و سنی بیش از دیگران به اهمیت وحدت اسلامی واقف هستند متذکر شد: دشمنان اسلام سعی می کنند میان مردم به اختلافات دینی دامن بزنند اما هوشیاری مسلمانان و تحکیم وحدت اسلامی مانع آنها می شود.

امام جمعه آستارا جشن های پیشین هفته وحدت در این شهرستان را بسیار خاطره انگیز توصیف کرد و این شهرستان را نماد و جلوه ای از اتحاد و برادری اسلامی بین مذاهب شیعه و سنی دانست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا نیز در این جلسه، دیدار علمای شیعه و سنی با امام جمعه و فرماندار و برنامه های فرهنگی و ادبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را از آئین های هفته وحدت در آستارا اعلام کرد.

حجت السلام محمد مهدی حبیبی ، پشتیبانی و همراهی اهالی رسانه در راستای تحکیم وحدت اسلامی را بسیار مهم و تاثیرگذار دانست و همکاری مادی و معنوی دستگاه های اداری را جهت تامین و تدارک برنامه های هفته وحدت خواستار شد.

او با اشاره به وضعیت زرد آستارا از نظر شیوع کرونا، همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در برنامه ها را الزامی دانست و به برگزاری برنامه ها به صورت مساوی در مساجد شیعه و سنی و بر بهره مندی مساوی از سخنرانان برجسته هر دو مذهب در آئین های هفته وحدت مسلمانان تاکید کرد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، مرز جمهوری آذربایجان و همسایگی استان اردبیل واقع شده و حدود ۱۷ درصد جمعیت آن را برادران و خواهران اهل سنت تشکیل داده است.

فهرست