همایش «ائمه جمعه اهل سنت و خیران جنوب استان فارس» در لار برگزار شد
به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس»، همایش «ائمه جمعه اهل سنت و خیران جنوب استان فارس»، صبح روز 23 بهمن با حضور گسترده ائمه جمعه، علما، روحانیان و خیرین اهل سنت در سال اجتماعات این دفتر در لار برگزار شد.

به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس»، همایش «ائمه جمعه اهل سنت و خیران جنوب استان فارس»، صبح روز ۲۳ بهمن با حضور گسترده ائمه جمعه، علما، روحانیان و خیرین اهل سنت در سال اجتماعات این دفتر در لار برگزار شد.

در ابتدای مراسم، پس از قرائت بسیار زیبای قرآن کریم توسط سید احمد قتالی امام جمعه عمادشهر و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران که با به تصویر کشیدن دیدار روز ۱۹ بهمن مقام معظم رهبری با همافران نیروی هوایی و خواندن سرود به صورت دسته جمعی همراه بود، برنامه به طور رسمی شروع شد.

 

انقلاب برای پویایی و تداوم خود، به فداکاری و شهادت نیاز دارد

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرسول بینازاده که نخستین سخنران این مراسم بود، ضمن تبریک چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: امروز، به برکت روشنایی ای زندگی می کنیم که آن را وام دار خون شهدایمان هستیم؛ به عبارت دیگر، این حادثه ی عظیم در طول تاریخ بشر و در جغرافیای دیروز و امروز بسیار بزرگ است.

وی خاطرنشان کرد: اینک که در آستانه چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلابی قرار داریم که دشمنان آن از سرسخت ترین، ستیزه جو ترین و قدرت مند ترین نیروهای این جهان اند به صورتی که تاب تحمل آن را نداشته و ندارند، اما به کوری چشم دشمنان نه تنها چهلمین سالگرد انقلاب را دیدیم بلکه امسال چهل و یکمین سالروز آن را نیز جشن گرفتیم.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس تصریح کرد: حرف اول و آخر را صداقت می زند؛ مردم از آغاز تاکنون، در عرصه ی ایثار و فداکاری صداقت نشان دادند. بنابراین، انقلاب همچنان برای پویایی و پابرجایی خودش خون، فداکاری و شهید می خواهد و این ملت از آغاز تا کنون در این عرصه خوش درخشیدند و امیدواریم از این پس نیز با توفیق الهی، این مسیر پرافتخار را با عزم جزم و اراده ای استوار و با ایستادگی، همدلی، صمیمیت، وحدت، دوستی و مهرورزی متقابل و از طرف دیگر با صلابت، قاطعیت و جدیت ادامه دهیم.

 

همه ی پیروان قرآن، به انقلاب اسلامی ایران چشم امید بسته اند

حجت الاسلام بینازاده افزود: انقلاب، انقلابِی اسلامی و قرآنی بود؛ همه ی پیروان قرآن و علاقه مندان به اسلام در داخل و حتی خارج از کشور چشم امید به این انقلاب دوخته اند، نسبت به آینده ی آن امیدوارند و در قبال آن احساس مسئولیت می کنند.

 

راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنان نداریم

وی خاطرنشان کرد: دشمن در دشمنی خود کوتاهی نمی کند؛ نمونه ی برجسته و تکان دهنده ی آن این است که ابرقدرتی علی رغم تمام مقررات بین المللی رسما وارد یک جریان زشت تروریستی می شود و فرمانده ای مردمی و محبوب  را که مهمان رسمی کشور دیگری است در آن کشور رسما ترور می کند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس اضافه کرد: آن ها لحظه ای در مسیر مبارزه با حق و عدل درنگ نمی کنند و حاضرند هر جا که منافع شخصی شان اقتضا کند همه ی قوانین دنیا را که خودشان از آن دم می زنند به راحتی زیر پا بگذارند؛ بنابراین راه دیگری نداریم جز اینکه سرسخت تر از گذشته در برابر این ها بایستیم.

 

علما، روشنگری کنند

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرسول بینازاده اظهار کرد: بدون تردید، نقش علما و روحانیان، کسانی که با دین و دیانت مردم سر و کار دارند، صاحبان سخن و تریبون اند و ائمه جمعه و جماعات کشور در این فرآیند بزرگ و تداوم آن بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: عالمان وظیفه ی بزرگ روشنگری، توسعه و گسترش بصیرت و دعوت مردم به صبر و شکیبایی و بالاتر از همه پیشگامی در مسیر این مجاهدت های بزرگ را برعهده داشته اند و اکنون نیز باید برعهده بگیرند.

 

انتخابات را جدی بگیریم

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: مسئله ی انتخابات را باید جدی بگیریم، رای دادن و حضور در کنار صندوق های اخذ رای را بفهمیم که اگر به صورت هوشمندانه، دقیق، متعهدانه و متفکرانه، با آگاهی، بصیرت، مصلحت سنجی و درک عمیق مسائل کشور و شناخت دقیق نامزدهای انتخاباتی انجام شود کار بسیار ارزشمندی است.

حجت الاسلام بینازاده افزود: اگر این کار با درایت، توجه عمیق به انتخاب و شناخت دقیق مقتضیات زمان و و افراد توام نباشد جریانی سطحی و صوری اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: اگر در عرصه انتخابات، با درک عمیق شرایط و شناخت دقیق از موضع مسئولیت شناسی و هوشمندی قدم بگذاریم محصول این انتخابات چیز دیگری خواهد بود اما اگر در کنار صندوق های رای حاضر شویم و از عنصر بصیرت، آگاهی و درست اندیشی تهی باشد صورتی است منهای محتوای لازم.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس اظهار کرد: نقش عالمان دین چه شیعه و چه سنی در بیدارگری، بصیرت آفرینی، تبیین حقایق و کمک کردن به مردم برای انتخاب صحیح نقش مهمی است؛ به عبارت دیگر، هم خودمان باید در این عرصه درست عمل کنیم و هم به مردم دید صحیح و کافی بدهیم.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرسول بینازاده افزود: البته ائمه جمعه و تریبون های نماز جمعه از موضع گیری له یا علیه کسی منع شده اند اما به این موضوع به این معنی نیست که آن ها رهنمودها و روشنگری های کلی هم نداشته باشند.

 

افراد متفکر، متعهد، متخصص و دلسوز را انتخاب کنیم

وی تصریح کرد: کسانی که می خواهند در مجلسی باشند که در راس امور قرار دارد باید انسان هایی باشند که از نظر فکری، تعهد، تخصص، دانش و دلسوزی در راس باشند.

 

حضور خیران در جامعه، بسیار موثر است

حجت الاسلام و المسلمین عبدالرسول بینازاده با تشکر از خیران منطقه گفت: این انسان ها در جامعه بسیار موثرند، خلا هایی را با احساس وظیفه پر می کنند، مشکلات را برطرف می کنند و باری را از دوش دولت و ملت بر می دارند و امیدواریم که خداوند نیز بر امکانات شان بیفزایید.

 

حضور حداکثری مردم در انتخابات، ضامن نظام است

پس از پخش کلیپی در مورد سخنان مقام معظم رهبری در تبیین مبانی «انقلاب و گروه های مقاومت»، حجت الاسلام و المسلمین سید مختار موسوی خرم در مورد انتخابات دوم اسفندماه اظهار کرد: آنچه اهمیت دارد حضور حداکثری مردم در انتخابات است چون یک مجلس قوی تضمین کننده ی نظام است حتی رهبر معظم انقلاب فرمودند: «حتی آن هایی هم که متدین نیستند، به کشور که علاقه مندند، به خاطر کشور هم که شده شرکت کنند.».

وی افزود: عامل بسیار مهم در ایجاد و حفظ وحدت و آرامش، همین پشتوانه ی قوی مردمی نظام است و این پشتوانه ی قوی مردمی یک سری تجلی گاه هایی دارد که خودش را بروز و ظهور می دهد که یکی از آن ها مراسم های ملی و به ویژه راهپیمایی ۲۲ بهمن است که دیروز بخشی از این پتانسیل و عقبه ی مردمی نظام اسلامی به ظهور و بروز رسید.

 

حتی آن هایی که متدین هم نیستند در انتخابات شرکت کنند

امام جمعه لار تصریح کرد: بخش دیگری از این پشتوانه نیز باید در انتخابات به منصه ی ظهور برسد و لازمه ی آن این است که مردم با همه ی سلایق، ایده ها و فکرهایی که دارند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب حتی آن هایی که متدین هم نیستند در انتخابات شرکت کنند؛ به عبارت دیگر، ما که از جایگاه وعظ، خطابه و بیان آثار اجتماعی در مردم موثر هستیم برای آن ها تبیین کنیم که اگر حضور نیابند و دشمن احساس کند که پشتوانه ی مردمی نظام ضعیف است قطعا به فکر حیله، نیرنگ و همان کارهایی که در لیبی، عراق، سوریه و جاهای دیگر انجام دادند می افتد و روی آن گزینه ها، حداقل، فکر خواهد کرد.

 

حضور حداکثری مردم در انتخابات، آفات و تهدیدهای خارجی را دفن و رفع می کند

حجت الاسلام موسوی خرم افزود: اگر می خواهیم این گزینه ها را از روی میز دشمن برداریم یکی از مسائل بسیار مهم، حضور حداکثری و قوی مردم در انتخابات است؛ به تعبیر دیگر، حضور حداکثری مردم در انتخابات آفات و تهدیدهای خارجی را هم دفن و هم رفع می کند.

وی خاطرنشان کرد: دفع، یعنی نمی گذارد که تهدیدی منعقد شود و پس از آن، آسیب های موجود را رفع می کند و اگر امروز ترامپ اینگونه نطق می گوید هنوز احساس می کند که ایران ممکن است بتواند منفذی پیدا کند؛ پس حضور حداکثری مردم، بستن منفعت های نفوذ دشمن است.

 

شاخص ها و ملاک ها را برای مردم تبیین کنیم

امام جمعه لار اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در رابطه با انتخابات تعبیرات مختلفی داشتند که یکی از آن ها این بود که «انتخابات، مجلسی را شکل می دهد که آن مجلس آینده ی چهار ساله کشور را ریل گذاری می کند»؛ بنابراین، وقتی که ریل را گذاشتیم بعدا نمی توانیم گله کنیم که چرا قطار به این سمت می رود.

حجت الاسلام و المسلمین سید مختار موسوی خرم تصریح کرد: علاوه بر حضور حداکثری، گام دوم این است که با بیان شاخص ها و ملاک ها، مردم را به سمتی هدایت کنیم که وحدت، برادری، همدلی و عزت و اقتداری که متعلق به جامعه ی اسلامی، نه جامعه ی شیعی است، حفظ شود.

وی افزود: رهبر انقلاب خطاب به ائمه جمعه فرمودند: «طوری رفتار کنید که احساس نشود بر له یا علیه کسی هستید».

امام جمعه لار خاطرنشان کرد: وظیفه ی ما به عنوان خواص جامعه و صاحبان تریبون این است که در جایگاه وعظ و خطابه، ملاک ها و شاخصه های افراد دارای صلاحیت و اصلح را بیان کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی خرم اضافه کرد: اگر می گوییم نماینده آینده باید انقلابی، فریادگر، توانمند، مدیر و شجاع باشد ممکن است به کسی بربخورد اما این بدین معنا نیست که از شخص دیگری حمایت می کنیم بلکه ما ملاک ها را بیان می کنیم.

 

چیزی که اسلام بر آن تاکید دارد، وجود صفت «ایثار» است

وی در مورد کارهای خیری که در منطقه صورت گرفته گفت: در قرآن کریم، آیات متعددی در اهمیت احسان، نیکوکاری و کار خیر داریم که صراحت آیات قرآن در این موضوع بسیار عجیب و ارزشمند است. خداوند در قرآن در مورد خیران می فرماید: «این هایی که اهل انفاق و ایثارند، اهل هدایت هستند».

امام جمعه لار افزود: در جامعه دو قشر داریم، عده ای اهل ایثارند یعنی افرادی که علی رغم احتیاج خودشان دیگران را بر خود مقدم می دارند. صفت مقابل ایثار، استعثار است یعنی آنجایی که افراد خود را بر دیگران مقدم می دارند.

حجت الاسلام و المسلمین سید مختار موسوی خرم خاطرنشان کرد: چیزی که اسلام بر آن تاکید دارد و آن را به عنوان یک ارزش برای جامعه اسلامی بیان می کند وجود صفت ایثار است و انفاق یکی از مصادیق صفت ایثار است. در واقع، این صف به حدی زیبا و ارزشمند است که خداوند آثار آن را در قرآن کریم به این نحو مورد تایید قرار می دهد و در واقع، صراحت های قرآن باید این سوال را در ذهن ما ایجاد کند که جایگاه انفاق چه جایگاه باعظمتی است.

وی اضافه کرد: باید در جامعه فرهنگ سازی شود تا بدانیم که این صفت باید به صورت مستمر در جامعه باشد و در مقطع زمانی خاصی نباشد چون این صفت لازمه ی حفظ قوام جامعه ی دینی است.

 

امنیت و آرامش، از برکات «انفاق» است

امام جمعه لار تصریح کرد: امنیت و آرامش از برکات انفاق است؛ یعنی اگر انفاق باشد امنیت است؛ بنابراین، در روایات متعدد می خوانیم که یکی از عواملی که باعث می شود جامعه از هم گسیخته شود وجود فقر است چون پشت سر آن آسیب های اجتماعی هم می آید.

در ادامه ی این برنامه، شیخ مصطفی نوری برای سخنرانی پشت تریبون آمد.

 

انقلاب اسلامی ایران، دو گوهر ارزشمند «استقلال» و «آزادی» را به ارمغان آورد

وی ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی، دست پرورده ی الهی بود. در واقع، امر خدا بود که در برهه ای از زمان قرعه به نام ما بیفتد و انقلابی شگفت در کشوری بزرگ صورت گیرد و خداست که یار و یاور انسان های مومن است و آن ها را از تاریکی به نور و از باطل به حق و از عبودیت انسان به عبودیت پروردگار می برد.

امام جمعه اهل سنت گله دار تصریح کرد: به فرموده ی مقام معظم رهبری «انقلاب اسلامی، عطیه ی الهی بود» که دو گوهر ارزشمند «استقلال» و «آزادی» را به همراه داشت؛ در واقع،  هیچ حکومت و هیچ حاکمی توان آوردن این دو گوهر ارزشمند را ندارند و این عطیه خدا و بخشش الهی است و اینگونه است که هیچ حکومت و کشوری نمی تواند عنوان استقلال و آزادی را از ما بگیرد.

شیخ مصطفی نوری اضافه کرد: ما همه به انقلاب مان مفتخریم و دیروز هم باشکوه تر، باعزت تر و با کثرت فراوان مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کردیم.

وی خاطرنشان کرد: بهای سنگینی برای هدف و آرمانی که داشته ایم پرداخت شده است و هر چه که آرمان و هدف بالاتر باشد ایثار هم بالاتر و سنگین تر خواهد بود.

امام جمعه اهل سنت گله دار افزود: ما خون دادیم و این انقلاب نیز دستاورد یا خون آورد ملت شریف ایران است؛ در واقع، این انقلاب عالم گیر و جهان گیر خواهد شد، همه اذعان خواهند کرد و به انقلاب مان ایمان خواهند آورد.

 

با بودن سردار سلیمانی، ترامپ جرات رونمایی از طرح «معامله قرن» را نداشت

شیخ نوری تصریح کرد: وقتی چهلم سردار شهید سلیمانی، راد مرد بزرگ تاریخ معاصرمان را با احترام در کشور سوگواری کردند به این فکر افتادیم که دنیا با از دست دادن این سردار رشید اسلام چه زیانی دیده است.

وی خاطرنشان کرد: با از دست دادن این سردار بزرگ، ترامپ طرح «معامله قرن» را رونمایی کرد یعنی ترامپ با بودن سردار سلیمانی، توان و جراتش را نداشت که بتواند این طرح خبیثانه را رونمایی کند و در ادامه، تعدادی از کشورهای اسلامی نیز این طرح را قبول کردند و قدس، این مکان مقدس را با بهای اندک فروختند و به دار حراج بردند. بنابراین، ما مسلمانان باید از توطئه دشمنان که به جریان تبدیل خواهد شد آگاه و باخبر باشیم.

امام جمعه اهل سنت گله دار اظهار کرد: داعش توطئه، فرهنگ، تئوری و نظریه ای بود که بدان پرداختند؛ به عبارت دیگر، وقتی مسلمانان خطابه ها را همچون خطابه های گذشته ایراد کردند و فلسفه فکری مان عوض نشد داعش به وجود آمد، تبدیل به جریان شد و زیان بسیاری برای جهان اسلام به بار آورد.

 

علما و خیراندیشان، شرافت مندترین طبقه ی اجتماع هستند

شیخ مصطفی نوری در مورد اهل خیر گفت: خداوند، انسان را از تمامی موجودات متمایز ساخته است و امروز این دو قشر بزرگ جامعه ی انسانی یعنی علما و خیراندیشان شرافت مندترین طبقه ی اجتماع هستند چون سازنده ی انسان اند و انسان غایت و مقصد حیات است.

وی تصریح کرد: انسان همان باب ا… اعظم، حبل ا… متین و عروه الوثقی و صراط مستقیمی است که ما را به خدا وصل می کند؛ در واقع، انسان حفره ای از حفره های بهشت و آیاتی از آیات خدا و خلیفه الله در زمین و آسمان است و همه در پی ارضای او هستند و مزین به مظهر جمیع صفات جمالی، جلالی و کمالی الهی است، حرمت او حرمت خدا و حب و رضای او حب و رضای خداست، بغض و خشم او بغض و خشم خداست و خوشحالی و شاد کردن او خوشحالی و شاد کردن خداست.

 

اعتدال، راه نبی خدا بود

امام جمعه اهل سنت گله دار با اشاره به رعایت اعتدال در گفتار و کردار و رزق و مدارا در سلوک و رفتار گفت: اعتدال و وسطیت راه و روش و سلوک نبی مان حضرت محمد (ص) است.

پس از آن، کلیپی با عنوان «قاسم ابن الحسن ها» با محوریت سخنان رهبری در مورد تربیت جوانان انقلابی پخش شد.

تقدیر از خیران بزرگ اهل سنت جنوب استان فارس

در پایان این مراسم، با حضور آیت الله دژکام امام جمعه شیراز، حجت الاسلام و المسلمین بینا زاده مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین موسوی خرم امام جمعه لار، شیخ محمد صالح انصاری مدیر مجتمع علوم دینی امام شافعی اوز، شیخ عبدالعزیز قاضی زاده امام جمعه اوز، شیخ مصطفی نوری امام جمعه اهل سنت گله دار و شیخ عبدالصمد ابونجمی امام جمعه اهل سنت شهرستان خنج، از خیران اهل سنت جنوب استان فارس با لوح هایی مزین به آیات شریف قرآن کریم تقدیر و تشکر شد.

اسامی خیرانی که در این همایش مورد تقدیر قرار گرفتند بدین شرح است:

شیخ نقی ابونجمی

حاج اسماعیل اسماعیل زاده

محمد سعید دانشور

حاج محمد صادق سلجوقی

عبدالقادر نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست