همایش امام رضا علیه السلام از منظر شیعه و اهل سنت درمصلی ارومیه برگزارشد
همایش امام رضا( ع) از منظر شیعه و اهل سنت با حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ، علمای اهل تسنن و تشیع، امامان جمعه و طلاب در مصلی امام خمینی (ره) ارومیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ازآذربایجان‌غربی ، همایش امام رضا( ع) از منظر شیعه و اهل سنت با حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ، علمای اهل تسنن و تشیع، امامان جمعه و طلاب در مصلی امام خمینی (ره) ارومیه برگزار شد.

دراین مراسم آیت الله محسن اراکی  دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه همه علمای اهل سنت به حقیقت وجودی اهل بیت (ع) آگاه هستند، گفت: احترام و ارادت اهل سنت به ائمه اطهار (ع) در طول تاریخ اثبات شده است.

وی افزود: علمای شیعه و سنی اختلاف چندانی در مورد مساله امامت ندارند و تمامی آنان معتقد به امامت هستند.

وی اظهار داشت: تنها در برخی مسائل جزئی تفاوت‌هایی وجود دارد که نباید این مسائل جزئی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد که وحدت، همدلی و یکپارچگی میان علما، اهل تشیع و تسنن از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به اشعار عرفانی عرفا و شعرای اهل سنت در مدح امام رضا (ع) اشاره کرد و افزود: بی نظیرترین اشعار عرفانی توسط شاعران اهل سنت از جمله عبدالرحمن جامی سروده شده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این همایش گفت: امام رضا (ع) درکشور ما می‌تواند به نماد وحدت در بین شیعه و سنی تبدیل شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی ادامه داد: امروز در وضعیتی زندگی می‌کنیم که بیش از هر زمان دیگر به وحدت و همدلی نیاز داریم.

وی اظهار داشت: عظمت مسلمانان و اسلام در سایه وحدت و همدلی و اتحاد بویژه وحدت علمای اسلام است.

امام جمعه ارومیه تاکید کرد: برگزاری بیشتر چنین جشن‌ها و مجالسی زمینه‌ای برای اتحاد بیشتر مسلمانان فراهم می‌کند.

نماینده ولی فقیه دراستان تاکید کرد: نمادهای وحدت در جامعه بیشتر برجسته شود تا اتحاد و همدلی به بطن جامعه نفوذ کرده و ماندگار شود.

وی اظهارداشت: امام رضا (ع) هم در زمان حیات خویش نماد وحدت بودند و هم امروز در زمان ممات خویش محور و نماد وحدت مسلمانان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین قریشی اضافه کرد: باید موارد وحدت دربین مسلمانان و علما تقویت شده و به بدنه جامعه نفوذ پیدا کند.

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی هم دراین مراسم با اشاره به دهه کرامت و گرامیداشت این دهه گفت: عالم بر مبنای کرامت واقع شده است و وحدت حلقه گمشده ای است که باید آن را مورد توجه قرار داد.

حجت الاسلام عسگر فعال آذر افزود: در دهه کرامت که آغازش میلاد حضرت معصومه (س) و پایانش ولادت امام هشتم (ع) است ضروری دانست که رفتاری کریمانه داشته باشیم و این دو بزرگوار را الگوی خود قرار دهیم.

وی افزود: با رفتار و گفتار کریمانه تلاش کنیم تا زمینه وحدت واقعی در جامعه محقق شود.

وی اضافه کرد : جامعه مد نظر ذات باریتعالی جامعه اخلاقی است بنابراین برای رسیدن به چنین جامعه ای طریق احسن را در پیش گیریم.

حجت الاسلام فعال آذر با بیان اینکه وحدت حلقه گمشده ای است که باید آن را مورد توجه قرار داد اظهار داشت : در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری باید این مهم مورد توجه قرار گرفته و تلاش شود مقوله وحدت بین مسلمانان بیش از بیش پررنگتر شود زیرا در این صورت است که امت اسلام خواهد توانست فتنه های تفرقه افکنانه دشمنان را خنثی کند .

وی افزود : وحدت امت اسلام موجب هراس دشمنان شده و جامعه اسلامی را به سمت شکوفایی سوق می دهد . بنابراین ضروریست مسلمانان به این مهم توجه ویژه داشته باشند و از آن غافل نشوند.

امام جمعه مهاباد درمراسم امام رضا علیه السلام از منظر شیعه و اهل سنت با بیان شعری در وصف امام رضا(ع) پرداخت وگفت: شخصیت امام رضا(ع) برکسی پوشیده نیست و همگان این سلاله پاک رسول خدا را باور کرده و به آن عشق ورزیده اند.

ماموستا عبد السلام امامی اظهارداشت:

وی ادامه داد: خیلی از بزرگان اهل سنت به زیارت امام رضا (ع) رفته و بسیاری از آنان نظیر  عبد الرحمن جامی، مولانا  و نقشبندی در وصف ایشان شعر سرودند.

امام جمعه  مهاباد افزود: از بزرگان اهل سنت  افرادی چون (ترمذی و ابن ماجد) در کتاب های خود درمورد  امام رضا( ع) حدیث نقل کردند.

انتهای پیام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست