عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت:
همه ما موظفیم در خصوص پیرامون و اطراف خود ممارست و مطالعه کنیم و بدانیم در اطرافمان چه می‌گذرد
خطبه‌های مورخه 98/01/16 پاوه به امامت حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-اسرا و معراج ۲- آنچه در طول شبانه‌روز در اطراف خود می‌بینیم برای ما درس و عبرت است» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۶ فروردین‌ماه ۹۸) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در خطبۀ اول به دیدگاه اهل سنت در خصوص ۲۷ رجب پرداختند و گفتند: ما اهل سنت و جماعت معتقدیم که ۲۷ رجب روز اسرا و معراج پیامبر اسلام (ص) است و آن حضرت در ماه مبارک رمضان سال ۶۱۰ میلادی مبعوث شده‌اند اما آقایان اهل تشیع اعتقاد دارند که ۲۷ رجب روز مبعث رسول گرامی اسلام می‌باشد، در هر حال هردو روز و هر دو مناسبت مبارک‌اند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در ادامه به چگونگی سفر اسرا و معراج پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: پیامبر ما روزی در غار حرا مشغول عبادت بودند که فرشته وحی، جبرئیل بر ایشان نازل شد و فرمود: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ» در آن لحظه پیامبر اسلام دچار حالات عجیبی شدند و به منزل برگشتند و در منزل به خدیجه کبری فرمودند: مرا بپوشان اما همان فرشته که در غار حرا با «اقرا باسم» محمد مصطفی را مخاطب قرار داده بود باز در حالت خواب‌وبیداری به نزدش آمد و فرمود: «یَا أَیُّهَا الْمُدَّثِّرُ – قُمْ فَأَنْذِرْ -وَرَبَّکَ فَکَبِّرْ-وَثِیَابَکَ فَطَهِّرْ- وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ -وَلَا تَمْنُنْ تَسْتَکْثِرُ-وَلِرَبِّکَ فَاصْبِرْ» ای کسی که خود را پوشانده‌ای بلند شو تو از این لحظه مأموریت داری پیام پروردگارت را به مردم برسانی و ۷ مأموریت مهم را به آنان ابلاغ نمایی از جمله:

۱-قم: بلند شو تو دیگر نباید بنشینی زیرا از این تاریخ تو مسئول هستی. ۲-وانذر: مردم را به راه راست دعوت و از راه کج و بیراهه منع کن ۳-فکبر: الله اکبر بگو زیرا تو با الله اکبر پیروز خواهی شد ۴-وثیابک فطهر: سعی کن همواره لباس ظاهر و باطنت پاک و طاهر باشد زیرا یک رهبر دین باید منظم و مرتب و آراسته باشد ۵-با منکرات مبارزه کن  ۶-منت بر سر مردم منه و از آنان درخواست اجر و پاداش نکن.۷-به خاطر آن‌که خداوند تو را سفیر و نماینده خود کرده و این ماموریت خیلی سخت و دشوار است، صبر و تحمل داشته باش زیرا اجرای این مأموریت بدون صبر ممکن نیست.

خطیب جمعه پاوه در ادامه افزود: پیامبر ما شروع به تبلیغ رسالت نمودند اما مخالفان در مقابل او ایستادند و او را مورد اهانت و آزار قرار دادند و گفتند محمد ساحر، دیوانه، مرتجع و حرف‌هایش قدیمی و افسانه است و به همین دلیل مدت سه سال خود و خانواده و طایفه‌اش را در شعب ابوطالب محاصره کردند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به مشکلات پیامبر اسلام (ص) در سال دهم بعثت اشاره کرد و گفت: در این سال پیامبر اسلام به فاصله کوتاهی دو حامی خود را از دست داد؛ ابوطالب عموی پیامبر که حامی سیاسی و اجتماعی و قوی برای رسول خدا بود و به فاصله ۶ ماه خدیجه کبری نیز که حامی مالی و عاطفی پیامبر اسلام (ص) بود فوت کردند و پیامبر ما به حدی ناراحت شدند که آن سال را سال عام الحزن نام نهادند.

وی افزود: پیامبر عزیز ما مکه را جای مناسبی برای فعالیت ندیدند و به شاگردش زید بن حارثه فرمودند: سخن نرم ما در دل سخت مردم مکه تأثیر ندارد. لذا راهی طایف شدند و از جانب مردم طایف مورد هجوم سنگ قرار گرفتند و صورت و پاهای مبارک پیامبر اسلام (ص) خونی شدند و به باغی پناه بردند و در زیر سایه درختی دست به دعا برداشتند و فرمودند: پروردگارا به این مشکلات راضی‌ام زیرا تو خود به همه‌چیز آگاهی و می‌دانی من در زحمت هستم اما اگر تو از من ناراحت نباشی این‌همه مشکلات اشکالی ندارد. مع الوصف خداوندا رحمت و بزرگواری خود را شامل حالم گردان تا راحت‌تر بتوانم دینت را تبلیغ کنم.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به سفر اسرا و معراج پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: پیامبر ما خسته از رفتار مردم طایف به مکه برگشتند و زمانی که درنهایت مشکلات و سختی بودند خداوند تبارک‌وتعالی پیامبر (ص) را نزد خود دعوت کرد و جبرئیل فرشته وحی آن مأموریت را برای پیامبر اسلام تشریح فرمود و پیامبر ما در یک شب یک سفر زمین به زمین از مسجدالحرام به مسجدالاقصی کردند و ازآنجا هم طی یک سفر زمین به آسمان به اعلی علیین و سدره المنتهی رفتند.

ماموستا دکتر قادری گفت: این سفر به نص آیات سوره اسری و نجم و به نص احادیث صحیح امامان مسلم و بخاری مورد تأیید است و در آن شب پیامبر اسلام (ص) به‌صورت جسمی به اسرا و معراج رفتند و در مقدمه معراج ملائک عرض کردند: ای رسول (ص) اگر مردم زمین به تو احترام نمی‌گذارند به آسمان و سدره المنتهی تشریف بیاور تا اهل آسمان و فرشتگان تو را مورد احترام و تکریم قرار دهند؛ زیرا تو دارای احترام و تکریم هستی.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ضمن نثار درود به روح پاک و مطهر پیامبرمان (ص) و تبریک این روز مبارک به امت رسول الله (ص) گفت: شرح و بیان اسرا از نظر شرع و عقل و علم نزد ما ثابت است و تفصیل آن در مدت کم نماز جمعه میسور نیست.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها با اشاره به اینکه همه ما موظفیم در خصوص پیرامون و اطراف خود ممارست و مطالعه کنیم و بدانیم در اطرافمان چه می‌گذرد، خاطرنشان کرد: اگر در اطراف ما خیر است خداوند را شکر کنیم و اگر غیر خیر است صبر داشته باشیم و از خداوند بخواهیم دچار آن شر و عذاب نشویم.

خطیب جمعۀ پاوه در ادامه به مصیبت سیل در کشورمان اشاره کرد و گفت: در طول ۱۷ روز گذشته در کشورمان شاهد مصیبت، فوت، خسارات و فشار بر ملت و دولت و نیروهای مسلح و ادارات خدمات رسان و رسانه‌ها بودیم که جا دارد ضمن تسلیت به مصیبت دیده گان و آرزوی رفع مصائب از مناطق مختلف کشورمان به همه زحمتکشان خسته نباشید بگوییم.

وی سپس به تکرار واژۀ «ماء» در قرآن کریم اشاره کرد و گفت: خداوند متعال ماء یعنی آب را ۶۳ بار در قرآن کریم موردبحث قرار داده است و در سورۀ انبیا می‌فرماید: «وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ» زندگی همه موجودات بستگی به آب دارد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت گفت: ما علی رغم قبول لزوم مهیا بودن شرایط جوی مناسب برای بارش باران معتقدیم که سبب اصلی آب و باران خداوند متعال است؛ خداوند در قرآن کریم به پیامبر اسلام می‌فرماید: ای محمد اگر از مشرکان و کافران مکه سؤال کنی چه کسی باران نازل می کند؟ می‌گویند: خداوند « وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ نَزَّلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَحْیَا بِهِ الأَرْضَ مِنْ بَعْدِ مَوْتِهَا لَیَقُولُنَّ اللَّهُ »  پس هم اهل ایمان و هم کافران معتقدند واسطۀ نزول باران خداوند متعال است.

ماموستا دکتر قادری با اشاره به اینکه به‌واسطۀ وجود پربرکت رسول گرامی اسلام (ص) خداوند امتش را دچار عذاب پیامبران قبلی نمی‌کند، گفت: اگر حیات پیامبران قبلی را مطالعه کنیم قوم نوح و موسی (ع) دچار طوفان شدند و برای قوم لوط هم از آسمان سنگ بارید اما خداوند به احترام رسول‌الله و به احترام نماز و عبادات و استغفار و ذکر و تهلیل جمعی از امتش بقیه را به عذاب پیامبران قبلی دچار نمی‌کند.« وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَأَنْتَ فِیهِمْ وَمَا کَانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ » آیه ۳۳ انفال

وی در ادامه گفت: هرچند اعتقاد داریم که خداوند امت رسول‌الله را به عذاب سخت دچار نمی‌کند اما شاهد بعضی دردها و مصایب، ازجمله زلزله ویرانگر سال ۹۶ در استان کرمانشاه و امسال نیز سیل گسترده در مازندران و گلستان و  شیراز و لرستان و خوزستان و بخش‌هایی از کرمانشاه ازجمله روانسر و سرپل و هرسین و گیلانغرب، بودیم و در این وقایع هم عده ای از  برادران و خواهران ما به رحمت یزدان رفتند و هم خسارت زیادی به مردم وارد شد که به اعتقاد بنده از خسارات زمان جنگ بیشتر است.

امام‌جمعه پاوه ضمن تشکر از مسئولین در خصوص سیل اخیر که با توصیه ها و هشدارهای مکرر خسارات جانی را به حداقل رساندند خاطرنشان کردند: از ادارات و ارگانهای دولتی، نیروهای مسلح سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی، هلال‌احمر، صداوسیما و خیرین هم متشکریم که به یاری مردم شتافتند و درد مردم را منعکس کردند.

ماموستا دکتر قادری در پایان ضمن ابراز همدردی با مردم سیل‌زده کشورمان گفتند: برای متوفیان این مصیبت درخواست عفو و برای خسارت دیدگان هم درخواست صبر و مقاومت می‌کنیم، و هرچند وضع اقتصادی مردم ما هم خوب نیست اما به زکات اینکه ما دچار مشکل نشده‌ایم، باید قدمی برای آن مردم عزیز برداریم و بعنوان یک مسلمان و ایرانی به برادران خود در آق‌قلا، گرگان، شیراز، خرم‌آباد، مازندران، خوزستان و… در حد توان کمک کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست