هم‌اندیشی مناهج درسی مدارس علوم دینی اهل سنت جنوب کشور در عسلویه برگزار شد
نشست و هم‌اندیشی مناهج درسی مدارس علوم دینی اهل سنت جنوب کشور با حضور مسئولین دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان‌های هرمزگان، فارس و بوشهر و مدیران و مدرسین مدارس در عسلویه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، نشست و هم‌اندیشی مناهج درسی مدارس علوم دینی اهل سنت جنوب کشور با حضور مسئولین دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان‌های هرمزگان، فارس و بوشهر و مدیران و مدرسین مدارس در عسلویه برگزار شد.
این نشست با حضور ارزشمند دکتر لطفیان دبیر نمایندگان ولی‌فقیه در مناطق قومی همراه بود و نمایندگان مدارس دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل فرهنگی و اهداف شورای مدارس علوم دینی جنوب کشور مطرح کردند.
شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی در ابتدای جلسه ضمن خیر‌مقدم، هفته معلم را ارج نهاد و گفت: هفته معلم مصادف با شهادت عالم، فیلسوف و متفکر جهان اسلام استاد شهید مطهری است، این روز فرصت مناسبی است تا از معلمین و مدرسین قدردانی شود.
وی عقل را از فضیلت‌ها و برتری‌های انسان نسبت به دیگر موجودات برشمرد و گفت: عقل فضیلت و ناهی انسان از کارهای پلید است و از دیگر فضایل انسان تقواست و در کنار علم و تقوا خداوند بشر را با علم و دانش نسبت به فرشتگان برتری داد.
سید عبدالرحیم مهجور به نمایندگی از مدارس دینی استان هرمزگان با بیان اینکه در سایه سیاست‌های وحدت‌بخش و با همدلی در جنوب افراطی‌گری مشاهده نمی‌شود، گفت: این دستاورد با همکاری و احترام متقابل محقق شده است و دشمنان اتفاقاً همین دستاوردها را مورد هدف قرار داده‌اند.
در ادامه شیخ محمد عزیز حنیفی عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به برخی از دیدگاه‌های شهید مطهری اشاره کرد و گفت: هدف از وحدت شیعه و سنی این نیست که شیعه سنی بشود و یا سنی شیعه شود، بلکه با وحدت امت‌های اسلامی، ملت‌ها ید واحده می‌شوند و با مشت گره کرده در برابر ابرقدرت‌ها قدرتمندانه خواهند ایستاد.
سید محمد یوسف وخشوری، تشکیل شورای مدارس خطه جنوب متشکل از هرمزگان، فارس و بوشهر را در جهت ارتقای جایگاه مدارس علوم دینی کاملاً تأثیرگذار دانست.
در پایان حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر کاظم لطفیان با اشاره به مقام والای استاد شهید مرتضی مطهری و پاسداشت مقام معلم گفت: وقتی ما سراغ آیات شریف الهی می‌رویم با دو دسته از آیات روبرو می‌شویم، یک دسته از آیات از قرآن عظیم‌الشان می‌فرماید: لعلهم یتقون، لعلهم یعقلون، لعلهم یتفکرون؛ اما بعضی از آیات می‌فرماید: لقوم یعلمون، لقوم یتقون، لقوم یتفکرون.
وی تصریح کرد: ما باید افق نگاهمان و سعی و تلاشمان را فراتر و بالاتر ببریم و به سمت لقوم یعلمون و یتقون و یتفکرون برویم.
دکتر لطفیان با اشاره به نسخه کامل برای اداره جامعه، نقش تقوی، علم و عقل و تفکر را کلیدی و اساسی دانست و بیان کرد: با علم می شود یک مدرسه را اداره کرد، با عقل می شود یک تشکیلات را اداره کرد، اما اگر بخواهیم جامعه را اداره کنیم اینجاست که قرآن مجید نسخه لقوم یعلمون و یتقون و یتفکرون را برای من و شما بیان می‌کند.
وی با اشاره به ضرورت پرداختن به بیانیه گام دوم رهبری اظهار کرد: پرداختن به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری لازم و کاملاً ضرورت دارد. با تشکیل جلسات و نشست‌های عالمانه و گرد هم نشستن فرهیختگان فرهنگی نقشه راه را از بیانات رهبری برداشت و استخراج کنیم.
وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم خودسازی را مورد اشاره و پراهمیت قرار داده است، افزود: کانون تهذیب و خودسازی باید حوزه‌ها و مدارس دینی باشند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین لطفیان تنها را پیشرفت را در ایستادگی و استقامت دانست و گفت: امروز مظهر قیام و ایستادگی در میان کشورهای اسلامی من و شما هستیم تا نایستیم پیشرفت نخواهیم کرد و امروز تنها ملتی که در مقابل زیاده‌خواهی‌ها ایستاده است من و شما هستیم و این را باید قدر بدانیم.

فهرست