واکنشهای داخلی و بین المللی به سقوط پهپاد آمریکایی در ایران/ اذعان رسانه های مختلف جهانی به قدرت دفاعی ایران
سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بازتاب گسترده‌ای از جانب شخصیتهای داخلی و جهانی و رسانه‌های دنیا داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، بامداد پنج شنبه (سی ام خرداد) روابط عمومی کل سپاه از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان توسط آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه خبر داد و در اطلاعیه‌ای جزئیاتی از هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز آمریکایی در حریم جمهوری اسلامی ایران توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه را اعلام کرد.

همچنین ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در بیانیه‌ای رسمی تائید کرد که پهپاد گلوبال هاوک توسط نیروهای ایران هدف قرار گرفته و سرنگون شده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیروز در حاشیه اجلاس مقامات عالی امنیتی ۱۲۰ کشور جهان در روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: ما بارها تاکید کرده‌ایم که با همه قوا از خطوط هوایی کشورمان و مرزهای آبی سرزمین خود دفاع می‌کنیم.

وی افزود: “اف ای آر”(مرز هوایی) ما خط قرمز است و فرقی ندارد که هواپیمای کدام کشور از آن عبور کرده است به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد.

امیر سرتیپ قادر رحیم زاده جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) با اعلام این خبر، ساقط شدن هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را نتیجه خوی تجاوزکارانه و بی‌توجهی آمریکا به حقوق دیگر کشورها دانست.

وی افزود: هواپیماهای آمریکایی به علت نقض مقررات بین‌المللی و عبور از خطوط تعیین شده مرزی و ورود به آب‌های سرزمینی ما، بارها اخطار گرفته‌اند که همه این اخطارها و مسیرهای پروازی آنها ثبت و ضبط شده است.

امیر رحیم زاده خاطرنشان کرد: عدم تمکین آمریکایی‌ها به قوانین بین‌المللی باعث شد بعد از بارها اخطار، هواپیمای آن‌ها مورد اصابت قرار گیرد و سرنگون شود.

عباسعلی کدخدایی در توییتی نوشت:دفاع مشروع حقی است شناخته شده در حقوق بین الملل در مقابل تجاوز به حریم یک کشور. آمریکا باید پاسخگوی تجاوز به حریم ایران باشد.

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، (پنجشنبه) در کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید استان کردستان با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه در بامداد امروز گفت:در سحرگاهان امروز نیروی هوافضای سپاه یک فروند هواپیمای جاسوسی دشمن را که از مرزهای ما عبور کرده و در حال تعرض به امنیت ملی ما بود، شجاعانه سرنگون کرد.

وی با بیان اینکه این منش، روش و قاعده ملت ایران در برخورد با دشمنان است، گفت: سرنگون کردن هواپیمای جاسوسی آمریکا، حامل یک پیام آشکار، واضح، قاطع، سریع و دقیق بود و آن اینکه مدافعان مرزهای میهن اسلامی ایران در مقابل تعرض هر بیگانه ای به این سرزمین عکس العمل های قاطع، تمام کننده و قطعی خواهند داشت.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه مرزها خط قرمز ما است ، گفت: هر دشمنی که به این مرزها تعرض کند، بر نخواهد گشت و نابود خواهد شد.

فرمانده کل سپاه تنها راه دشمنان را احترام به تمامیت ارضی و منافع ملی ایران توصیف و تصریح کرد: اعلام می کنیم، بنای جنگ با هیچ کشوری نداریم، اما برای جنگ کاملا آماده‌ایم و حادثه امروز نشانه روشنی از این پیام دقیق بود؛ پس ما ایستاده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: شهیدان ما در هر نقطه‌ای از این کشور بزرگ نشانه‌های عزت و سمبل‌های افتخار ما هستند. شهیدان بیان کننده استحکام ایمان و درخشش روح مقاومت در پیکره ملت ایران هستند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در واکنش به سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا در خاک جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت باید به فوریت از آمریکا در سازمان ملل به صورت رسمی شکایت کند. تجاوز پهپاد امریکایی به خاک ایران نقض منشور ملل متحد و حاکمیت ملی کشورمان است. این اقدام خصمانه به حساب می‌آید که در قالب مقررات فصل ۷ منشور ملل مبنی بر پایبندی به امنیت ملی کشورها محکوم است.

فلاحت پیشه تاکید کرد: با توجه به حساسیت منطقه خلیج فارس باید از آمریکا شکایت رسمی شود تا در قالب فصل ۷ منشور سازمان ملل ثبت گردد. این اقدام مکمل اقدامات قبلی آمریکا در اعزام ناو به منطقه و تحرکات جنگی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان تاکید کرد: این اقدام جمهوری اسلامی ایران نشان داد که ایران در دفاع از خاک کشورش با هیچ کشوری تعارف ندارد و از نظر فنی و تجهیزاتی آمادگی لازم را دارد.

سخنگوی وزارت خارجه به متجاوزان به قلمرو جمهوری اسلامی ایران هشدار داد و گفت: نسبت به ورود غیر قانونی و تجاوزکارانه هر نوع شیء و پرنده متجاوز خارجی به آسمان کشور و هرگونه تجاوز به قلمرو جمهوری اسلامی ایران و نقض حریم‌های آن قاطعانه هشدار می‌دهیم و تمامی مسئولیت عواقب آن را متوجه تجاوزکاران می‌دانیم.

سیدعباس موسوی همچنین اعلام کرد: ایران ازطریق مجاری دیپلماتیک، حقوقی و سیاسی به ویژه مکانیزم سازمان ملل، اعتراض و شکایت خود را نسبت به اقدام تحریک آمیز و تجاوزکارانه آمریکا اعلام کرده است.

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل سرنگونی پهپاد متجاوز پیشرفته آمریکا را پیامی از توان عظیم دفاعی جمهوری اسلامی ایران به ترامپ و تندروهای کاخ سفید عنوان کرد.

حسین امیر عبداللهیان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: هشدار به  ترامپ، اگر خطا کنید پایان کار را جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه رقم خواهد زد.

‏امروز ترامپ و تندروهای کاخ سفید پیام محکمی را فقط از بخش بسیار کوچکی از توان عظیم دفاعی جمهوری اسلامی ایران در سرنگونی پهپاد متجاوز  پیشرفته آمریکا دریافت کردند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی در مرز هوایی ایران، خطاب به رسانه‌های انگلیسی گفت: ایران در دفاع از مرزها و عزتش تردیدی به خود راه نخواهد داد.

حمید بعیدی‌نژاد در صفحه خود در توئیتر نوشت: در جلسه توجیهی که با نمایندگان ۲۵ روزنامه و رسانه اصلی انگلیسی روز پنجشنبه در سفارت ایران در لندن برگزار شد اعلام شد: سرنگونی پهپاد آمریکا که حاکمیت هوایی جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده بود باید به همه ثابت کرده باشد که ایران در دفاع از مرزها و عزت خود لحظه‌ای تردید به خود راه نخواهد داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفت‌وگو با یک رسانه روسی با اشاره به اینکه ایران اظهارات رئیس جمهور آمریکا را جدی نمی‌گیرد، گفت که سیاست های خصمانه ترامپ در نهایت با شکست مواجه خواهد شد.

این موضوع همچنین مقامات آمریکایی را دچار سرگردانی کرده و باعث شده است تا از اتخاذ تصمیم درست در این زمینه دچار سردرگمی شوند تاجایی که باعث شده است ترامپ و مشاور امنیت ملی‌اش برای نحوه برخورد با ایران به بحث و جدل بپردازند.

یک مقام آگاه در کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفته است: رییس جمهور ترامپ و جان بولتون مشاور امنیت ملی درباره نحوه برخورد با اقدام ایران در سرنگونی یک پهپاد به بحث پرداخته‌اند. این مقام کاخ سفید همچنین گفته دیگر مقامات آمریکایی مثل مایک پومپئو وزیر خارجه، مایک پنس معاون ترامپ و مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع نقش میانجی را در این بحث دو نفره ایفا کرده‌اند و گاهی به نفع ترامپ و گاهی هم به نفع بولتون وارد بحث می‌شده‌اند.

سی‌ان‌ان به نقل از این مقام آگاه گفته که ترامپ به دنبال کاهش تنش با ایران بوده و در بحث تلاش می‌کرده با بولتون- که همواره خواستار برخورد نظامی با ایران است- مخالفت کند.

سی‌ان‌ان افزود: ترامپ در این جلسه به دنبال این بوده که آمریکا را وارد یک جنگ دیگر نکند اما بولتون خواستار مجازات ایران بوده است.

دونالد ترامپ چند ساعت بعد از اینکه سپاه از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا در مرز هوایی ایران خبر داده بود، در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: ایران اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

به دنبال سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط جمهوری اسلامی ایران، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که رئیس جمهور آمریکا از اقدامی متقابل که منجر به افزایش تنش‌ها می‌شد، عقب‌نشینی کرد؛ این خبر پس از جلسه فوری ترامپ با مقامات ارشد کنگره منتشر شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم در واکنش به ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، در صفحه توییترش مدعی شد که در ۲۴ ساعت گذشته رژیم ایران اعمال «خشونت‌آمیز» خود علیه ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی را شدت بخشید. بار دیگر همه ملت‌هایی که خواهان صلح و امنیت هستند را به حمایت از تلاش‌های ایالات متحده علیه خشونت‌گری رژیم ایران فرا می‌خوانم.

رئیس جمهور روسیه هم نسبت به عواقب اقدام نظامی آمریکا برا منطقه هشدار داد که اقدام نظامی آمریکا علیه ایران پس از حادثه اخیر در دریای عمان برای منطقه فاجعه بار خواهد بود. ولادیمیر پوتین همچنین با اشاره اینکه وضع تحریم علیه ایران غیرقابل توجیه است، افزود: اگر آمریکا اقدام نظامی علیه ایران اتخاذ کند، پیامدهای فاجعه باری برای منطقه به دنبال خواهد داشت.

معاون وزیر خارجه روسیه نیز با اشاره به اینکه احتمال افزایش تنش در منطقه همچنان وجود دارد به واشنگتن هشدار داد که به پیامدهای جنگ فکر کنند. سرگئی ریابکوف گفت که آمریکا به طور عمد شیوه تشدید تنش را در پیش گرفته است.

همچنین دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین با ابراز نگرانی از افزایش تنش پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی، خواستار خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد و گفت که مسکو درباره تنش‌های بالاگرفته میان واشنگتن و تهران نگران است.

همچنین امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا و سرنگونی پهپاد آمریکایی صبح جمعه در حاشیه نشست اتحادیه اروپا در بروکسل در گفت وگو با خبرنگاران، خواستار کاهش تنش در منطقه شد و گفت که وظیفه ما دعوت همه طرف‌ها به آرامش است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که او و دیگر رهبران اتحادیه اروپا پس دریافت اخباری مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال اجرای یک حمله نظامی به ایران بوده است، درباره وضعیت در خاورمیانه نگران هستند. وی افزود: ما درباره این وضعیت نگران بوده و خواهان مذاکرات دیپلماتیک و حل‌وفصل سیاسی برای موقعیتی بسیار متشنج هستیم.

دبیرکل سازمان ملل هم در پی این اتفاق و بالا گرفتن تنش‌ها خواستار خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد. سخنگوی سازمان ملل به نقل از آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان گفت: دبیر کل تنها یک توصیه مهم دارم و آن حفظ آرامش است.

علاوه بر مسئولان اروپایی، دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز به نمایندگی از این اتحادیه پس از پایان نشست امروز اتحادیه اروپا در بروکسل به این موضوع واکنش نشان داد؛ وی گفت: طبیعتاً نسبت به تنش بوجود آمده میان تهران و واشنگتن بسیار نگران هستیم و این مسأله را دنبال می‌کنیم اما دلیلی برای صدور بیانیه مخصوص در این رابطه نمی‌بینیم. به نظر من موضع ما بسیار مسئولانه است.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم از کسانی بود که به افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه واکنش نشان داد و خواستار خویشتن‌داری ایران و آمریکا شد.

لو کانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه وضعیت منطقه بسیار حساس و پیچیده است، اعلام کرد: ما به طور مداوم از طرفین خواسته‌ایم که معقولانه رفتار کنند، از خود خویشتن‌داری نشان دهند، از اقدامات تنش‌آمیزخودداری کنند و در”جعبه پاندورا” را باز نکنند.

ریچارد بلومنتال عضو دمکرات سنای آمریکا نیز گفت: نگرانی من ایجاد سوءتفاهم میان نظامیان ایران و آمریکا و به تبع آن اشتباه محاسباتی و شروع جنگی جدید است.

نانسی پلوسی رهبر دمکرات‌های آمریکا و رییس مجلس نمایندگان این کشور نیز مخالفت خود را با وقوع جنگی جدید ابراز کرد.

قدرت دفاعی ایران در صدر رسانه های جهان

روزنامه حزب حاکم چین در گزارشی با اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکا نوشت: ایران به این شکل اعلام کرده است که برای دفاع از حریم هوایی و مرزهای خود تعلل نخواهد کرد و هر تجاوزی را با اقتدار پاسخ خواهد داد.

رسانه های چین ضمن بازتاب سقوط یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، گزارش کردند که ایران با قدرت از مرزهایش دفاع می کند.

خبرگزاری شینهوا روز جمعه گزارش کرد از دیدگاه ایران اقدام به ساقط کردن این پهپاد که وارد حریم مرزی این کشور شده است پیام روشنی است مبنی بر اینکه تهران می تواند با قدرت از مرزهایش دفاع کند.

گزارش حاکی است که پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا طبق مستندات ایران در استان هرمزگان و زمانی که وارد حریم هوایی ایران شده بود هدف قرار گرفته است.

همزمان روزنامه گلوبال تایمز ارگان حزب حاکم چین هم نوشته است ایران به این شکل اعلام کرده است که برای دفاع از حریم هوایی و مرزهای خود تعلل نخواهد کرد و هر تجاوزی را با اقتدار پاسخ خواهد داد.

این نشریه می افزاید که از زمانی که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ماه می سال گذشته اعلام کرد از برجام خارج می شود، تنش ها میان آمریکا و ایران افزون شده است.

روزنامه ساوت چاینا هنگ کنگ هم نوشته است که آمریکا فقط به خروج از این توافق بین المللی بسنده نکرده بلکه فشار حداکثری را با تحریم ها بر اقتصاد ایران وارد کرده و همزمان نیروهای نظامی و تجهیزات به منطقه اعزام کرده است.

این نشریه تاکید می کند کشورهای مختلف جهان از جمله چین، روسیه و اروپا ضمن نگرانی از فزاینده بودن تنش ها، خواستار اجتناب از هر درگیری نظامی شده اند.

رسانه های چین ضمن انعکاس گسترده خبر خاطر نشان کرده اند که تنش ها میان ایران و آمریکا باعث نگرانی جامعه بین المللی شده است و بسیاری کشورها به دنبال پادرمیانی برای حل مساله و کاستن از اختلافات هستند.

پیش از این مقام های ارشد چین از جمله “وانگ یی” وزیر خارجه چین از آمریکا خواسته بودند که بجای اعزام نیرو به منطقه و تشدید بی ثباتی در خاورمیانه، راهبرد خویشتنداری پیشه کرده و برای تثبیت اوضاع و حراست از صلح و امنیت خاورمیانه گام بردارد.

«کارل بیلت» نخست وزیر اسبق و وزیر خارجه اسبق سوئد در توئیتی به این توانمندی ایران واکنش نشان داد و نوشت: کار جالبی از ایران در رابطه با گلوبال هاوک. اگر درست باشد، این یعنی آنکه این پهپاد از امارات متحده عربی پرواز کرده و در مسیر برگشت در سواحل ایران سرنگون شد.

ولی نصر استاد دانشگاه جان هاپکینز آمریکا در توصیف این وضعیت نوشت: ایران نشان داده است که تصورات ترامپ در مورد فشار حداکثری اشتباه است. ترامپ باید فکر کند که آنها اشتباه کرده‌اند، در غیر این صورت او مجبور است بپذیرد که دستاورد بزرگ او تسلیم ایران نیست بلکه قرار دادن آمریکا در مسیر جنگ است.

«بن رودز» مشاور باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا و از معماران برجام در پی بروز این توانایی به شبکه فاکس نیوز رفت و از تریبون رسانه‌ای که بی‌وقفه از ترامپ حمایت می‌کند، گفت: این همان چیزی که وقتی ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، همه ما می‌گفتیم اتفاق می‌افتد. او با صراحت اعلام کرد: این دولت اعتبار خود را از دست داده است.

اسپوتنیک عربی هم نوشت: سپاه پاسداران ایران از سرنگونی یک پهپاد جاسوسی آمریکا که وارد حریم هوایی ایران شده بود، خبر داده است.

این خبرگزاری افزود: وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفته بود که جدیدترین عملیات استقرار هزار نیروی آمریکایی در خاورمیانه شامل موشک‌های پاتریوت، پهپاد و هواپیماهای شناسایی هم می‌شود.

روسیاالیوم نیز اعلام کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرده است که یک پهپاد جاسوسی آمریکا را بامداد امروز در استان هرمزگان واقع در جنوب این کشور سرنگون کرده است.

این خبرگزاری افزود: با این حال سخنگوی پنتاگون گفته است که آمریکا برای جنگ با ایران تلاش نمی‌کند اما ما آمده‌ایم از نیروها و منافع آمریکا در منطقه دفاع کنیم.

اسکای نیوز عربی وابسته به امارات متحده عربی هم در این باره نوشت: ایران ادعا کرده است که یک هواپیمای جاسوسی آمریکا را در منطقه هرمزگان سرنگون کرده است اما آمریکا تکذیب می‌کند.

براساس این گزارش، اسکای نیوز افزود: این در حالی است که سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که هیچ پهپادی به آن منطقه از ایران فرستاده نشده است.

القدس العربی اعلام کرد: ایران از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی بر فراز اراضی خود خبر داده است و واشنگتن تکذیب کرده است.سپاه پاسداران با اعلام اینکه این پهپاد مدل گلوبال هوک بوده، بیان کرده است که سرنگونی این پهپاد با آتش پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه پاسدران ایران در استان هرمزگان صورت گرفته شده است.

القدس العربی با اشاره به اینکه «بیل اوربان» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرده است که هیچ پهپادی به منطقه مورد نظر ارسال نشده است، در ادامه نوشت: اوربان تنها به همین سخنان بسنده کرد و به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره‌ای نکرد.

همین پایگاه در ادامه نوشت: ارتش آمریکا پیش از این سرنگونی پهپاد این کشور توسط حوثی ها در ششم ژوئن گذشته را تأیید کرده بود.

شبکه سعودی العربیه نیز که در ابتدا از ارتش آمریکا نقل کرده بود هیچ هواپیمای این کشور وارد حریم هوایی ایران نشده، در چرخشی آشکار مدعی شد سقوط پهپاد آمریکا بر فراز آب‌های بین المللی بوده است.

العربیه در ابتدا و پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی به نقل از خبرگزاری رویترز اعلام کرد ارتش آمریکا گفته هیچ هواپیمای این کشور بر فراز ایران پرواز نکرده است.

این شبکه سپس مدعی شد گزارش‌ها حاکی از آن است که پهپاد آمریکا بوسیله یک موشک ایرانی و بر فراز حریم هوایی بین المللی ساقط شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست