مدرس حوزه علمیه آق قلا:
وقتی نقطه مشترک شیعه و سنی، اهل بیت(ع) باشند، اختلافات از بین می رسد
مدرس حوزه علمیه مطهره آقایان و بانوان آق قلا با بیان اینکه وضعیت اهل سنت بعد از انقلاب اسلامی بسیار خوب شده است، گفت: وقتی محوریت و نقطه مشترک شیعه و اهل سنت، اهل بیت رسول الله(ص) باشد، بسیاری از اختلافات حل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، «علی ارخی» مدرس حوزه علمیه مطهره آقایان و بانوان آق قلا در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، پیرامون فعالیت‌های این حوزه و وضعیت اهل سنت در منطقه گفت: اهل سنت شمال کشور اغلب حنفی مذهب هستند؛ علمای قبلی ما به خاطر سنتی بودن نسبت به قضیه دین آموزی خواهران حساسیت هایی داشتند که بنده  به اتفاق همسرم در این منطقه در حال سنت شکنی  هستیم، قرائت و حفظ قرآن و دروسی که در این حوزه ها برای آقایان تدریس می‌شود، برای خانم ها نیز تدریس می شود.

وی ادامه داد: الان در منطقه ما شاید در ۲۰ نقطه حوزه علمیه خواهران راه اندازی شده و برای مردم قبولانده شده است که مسئله دین آموزی خواهران باید اتفاق بیافتد.

ارخی در ذکر سوابق خود گفت: اولین مدیر جامعه المصطفی در شمال کشور و همچنین ۱۵ سال کارشناس برون مرزی صدا و سیما بوده ام، چندین سال است که برای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی مقاله نوشته، در کنفرانسهای وحدت فعالیت های دیگری انجام داده ام و چند کتاب هم تألیف کرده‌ام و در حال حاضر در نماز جمعه های استان سخنرانی می کنم.

وی در خصوص وضعیت اهل سنت منطقه آق قلا گفت: وضعیت اهل سنت بعد از انقلاب اسلامی بسیار خوب شده است، در منطقه ای ترکمن صحرا، هیچ اختلاف مذهبی وجود ندارد، ما در دو استان گلستان و خراسان شمالی تقسیم می شویم و همرز باترکمنستان هستیم که بعد از فروپاشی شوروی همچنان ارتباطات بین ما و مردم این کشور وجود دارد؛ خود من در حال حاضر از روسیه، افغانستان، تاجیکستان، قفقاز و….طلبه دارم که در حال آموزش و یا فارغ التحصیل جامعه المصطفی گرگان هستند.

ارخی اظهار کرد: ما هیچ اختلافی و تنشی با شیعیان نداریم، چون راه ما راه عرفان است و عرفان ما وابسته به اهل بیت(علیهم السلام) است، کسانی که اهل عرفان باشند، میدان دید وسیعی دارند و  وقتی محوریت و نقطه مشترک شیعه و اهل سنت، اهل بیت رسول الله(ص) باشد، بسیاری از اختلافات حل می شود و مشکلی پیش نمی‌آید.

وی در خصوص فعالیتهای مجمع تقریب هم گفت:مجمع تقریب مذاهب اسلامی می تواند در زمینه تبیین خواسته های اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران، کاربرد خیلی قوی داشته باشد و  بسیاری از طرح هایی که در بیرون از کشور علیه وحدت مسلمانان در حال شکل گیری است را خنثی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست