نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری
پیاده‌روی اربعین هجرتی از سر حب به اهل بیت پیامبر است/ اهل بیت پیامبر(ص) سرچشمه و مرکز تطیهر و نور هستند
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین هجرتی از سر حب به اهل بیت پیامبر است، گفت: از عده‌ای که معتقد هستند این نوع حرکات درست نیست تعجب می‌کنم مگر می‌شود زیارت قبور انسان‌های ایمان‌دار و صالح آثار و برکات مثبت در قلب و روح انسان ایجاد نکند مطمئنا قلب افرادی که این اعتقاد را دارند مریض و بیمار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان،با وجود تبلیغات و توطئه‌های شوم دشمنان در جهت ایجاد شکاف و اختلاف بین مسلمانان، جامعه اهل سنت و شیعه همواره با احترام متقابل به عقاید همدیگر و با حضور در صحنه، نقشه‌های دشمنان را خنثی کرده‌اند.

اهل سنت ارادت خاصی نسبت به خاندان رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) دارند و حضور اهل‌ سنت در پیاده‌روی اربعین و همچنین پذیرایی از کاروان‌های زائران اربعین حسینی گواه این مدعاست.

به منظور بررسی جایگاه اهل بیت و پیاده‌روی اربعین از دیدگاه اهل سنت با ماموستا فایق رستمی نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری گفتگویی داشت که در زیر مشروح آن می‌آید.

دیدگاه اهل سنت در مورد اهل بیت پیامبر و پیاده‌روی اربعین چیست؟

خداوند در قرآن در مورد ماه‌ها بحث می‌کند و می‌فرماید ۱۲ ماه داریم که در بین آنها ۴ ماه از جمله ذی‌الحجه، ذی‌القعده، محرم و رجب به عنوان ماه‌های حرمت از عظمت و بزرگی خاصی برخوردار هستند  چرا که در هر کدام از این ماه‌ها اتفاقات مهمی رخ داده است.

در ماه محرم و در روز عاشورا رویداد و جنایتی عظیم و ظالمانه نسبت به نوه پیامبر و اهل بیت پیامبر رخ داده است، رویدادی که داغی بزرگ بر دل مسلمان گذاشت و مطمئنا این داغ هیچگاه در دل مسلمانان خاموش نمی‌شود.

امام حسین در روز عاشورا برای ارشاد، هدایت، مقابله با ظلم و ستم حاکمان و احیای سنت امر به معروف و نهی از منکر و نجات جامعه از بداخلاقی و بی‌بندوباری به پا خاست اما دشمنان اسلام علیه امام حسین جنایت بزرگی را مرتکب شدند که تا امروز از یادها نرفته است.

هم در آیات قرآن و هم در احادیث رسول خدا در مورد جایگاه و عظمت اهل بیت بحث شده است، براساس آیات قران کریم اهل بیت پیغمبر سرچشمه و مرکز تطهیر، طهارت، پاکی، نور و عطوفت بوده‌اند و پیغمبر می‌فرماید خداوند آنگونه اراده کرده است که هرگونه آلودگی و ناپاکی از اهل بیت من دور باشد.

زیارت اهل‌ قبور و به خصوص صالحین و بزرگان از دیدگاه اهل تسنن ایرادی ندارد، امام حسین(علیه السلام) نوه بزرگوار پیامبر و از اولیاء الهی بودند که در راه حق و برای اصلاح امور جدش، رسول‌الله شهید شدند.

جایگاه والای اهل بیت در دیدگاه اهل سنت

پیغمبر در مورد امام حسن و حسین مژده می‌دهد و می‌فرمایند حسن و حسین سید و بزرگ جوانان بهشت هستند و در جای دیگری می‌فرمایند حسین از من است و من از حسین، و این جمله خود به تنهایی قداست، پاکی و جایگاه والای اهل بیت را می‌رساند و نشان می‌دهد که محبت به اهل بیت و امام حسین محبت به رسول گرامی اسلام و خداست لذا در دیدگاه اهل سنت اهل بیت پیامبر از جایگاه عظیمی برخوردار هستند.

مخالف این هستم که عده‌ای بگویند امام حسین امام اهل تسنن و یا اهل تشیع است در واقع امام حسین امام تمام مسلمانان است و هر نوع رفاقت و دوستی و محبت به اهل بیت از دیدگاه اهل سنت ایرادی ندارد.

خداوند در قرآن می‌فرمایید یادآوری و بازگو کنید روزهایی را که روزهای خدا بوده است، یعنی روزهایی که در آنها اتفاقات مهم تاریخی و دینی رخ داده است و طبق نص صریح آیات قرآن چه کسی را می‌شناسید که با اهل بیت رسول خدا بدرفتاری کرده باشد و در نهایت نابود نشده باشد در حدیثی بیان شده است که تمام کسانی که در حادثه کربلا به امام حسین اهانت کردند در کمتر از یکسال نابود شدند.

در کتاب التاج الجامع الاصول فی احادیث الرسول (ص) که یکی از کتاب‌ احادیث مورد تایید اهل سنت است از زبان پیامبر نقل شده است، که من با کسی که با اهل بیت من محاربه کند محاربه می‌کنم و کسانی که به اهل بیت من محبت می‌کنند من نیز به آنها محبت می‌کنم.

در حدیث دیگری پیامبر می‌فرمایند، من بعد از خودم دو چیز در میان شما به جا می‌گذارم که اگر به آنها تمسک کنید هیچگاه گمراه نمی‌شوید و راه را گم نمی‌کنید که یکی از آن دو چیز کتاب خداوند قرآن کریم است که هر نوع هدایت و روشنایی در آن وجود دارد و دوم اهل بیتم یعنی دقیقا بعد از قرآن به اهل بیت اشاره می‌کند که این نشان از جایگاه والای اهل بیت در نظر پیامبر است.

از دیدگاه اهل سنت تا در نماز بر پیامبر و اهل بیتش صلوات نفرستیم نمازمان قبول نیست

امام شافعی اخلاص خاصی نسبت به اهل بیت پیامبر داشت و در مورد اهل بیت پیغمبر می‌فرماید دوست داشتن و محبت به اهل بیت از طرف خدا نازل شده است و همین برای عظمت و شان والای اهل بیت کافی است که اگر اهل تسنن در انتهای نماز خود بر پیامبر و اهل بیت ایشان صلوات نفرستند نمازشان مورد قبول نیست یعنی در التحیات تا بر رسول خدا و اهل بیتش صلوات نفرستیم نمازمان باطل است و همین مسئله نشان می‌دهد که جایگاه اهل بیت تا چه اندازه از در دیدگاه اهل سنت مهم است.

از طرف دیگر رسول خداوند می‌فرمایید هرکس در جهت محبت و الفت به اهل بیت بمیرد به درجه شهید دست پیدا می‌کند و در جای دیگری توصیه می‌کند که بعد از من اصحاب و اهل بیتم را مورد طعنه و سرزنش قرار ندهید، اهل بیت و اصحابم مورد قبول و پذیرش خداوند بودند لذا هر کس اهل بیت و اصحاب من را دوست داشته باشد خدا هم آنها را دوست دارد.

و دیدگاه شما در مورد پیاده‌روی اربعین چیست؟

پیاده‌روی اربعین حرکت و هجرتی از سر حب و دوستی به اهل بیت و صالحین خداست در واقع در اربعین هر فردی با عشق و محبتی که به اهل بیت پیامبر و خاصتا امام حسین(ع) دارد مسافت طولانی را طی می‌کند و به خدمت کسی می‌رود که سرچشمه پاکی، مبارزه با ظلم و ستم و احیاکننده فریضه امر به معروف و نهی از منکر بوده است لذا این زیارت و این حرکت از دیدگاه اسلام مقبول و محترم است.

تعجب می‌کنم از عده‌ای که معتقد هستند این نوع حرکات درست نیست مگر می‌شود زیارت قبور انسان‌های ایمان‌دار و صالح آثار و برکات مثبت در قلب و روح انسان ایجاد نکند مطمئنا قلب افرادی که این اعتقاد را دارند مریض و بیمار است.

پیاده‌روی اربعین چه تاثیری بر اتحاد و قدرت جوامع اسلامی دارد؟

مسجد برای مسلمانان مرکز وحدت، مودت و همدلی است تا در کنار انجام فریضه نماز همدیگر را بهتر و بیشتر بشناسند و از مشکلات و دردهای یکدیگر آگاه شوند در مراسم حج نیز که کنگره عظیم جهان اسلام است تمام مسلمانان فارغ از پست و مقام با یک نوع لباس دور هم جمع می‌شوند و همین تجمع موجب تقویت اتحاد و همبستگی جهان اسلام می‌شود در واقع تجمع و حضور مسلمانان در مکان‌های مقدسی مانند مکه، مدینه مسجد، اماکن متبرکه و مراسمات مذهبی هزاران رحمت و برکت در بردارد که مطمئنا هرچقدر این تجمعات بزرگتر و عظیم‌تر باشد اثرات آن هم بیشتر است پیاده‌روی اربعین هم به عنوان یکی از مراسمات مذهبی مسلمانان مستثنی از این قاعده نیست.

پیاده‌روی اربعین مرکز وحدت و اخوت مسلمانان است

مراسم پیاده‌روی عظیم اربعین و زیارت قبر مبارک امام حسین نیز که هر ساله هزاران نفر از اقصی نقاط جهان در آن حضور پیدا می‌کنند در کنار برکات معنوی باعث می‌شود که مسلمانان از هر نژاد و قومی و با هر لهجه و زبانی با هم آشنا شوند، پیوند اخوت و برادری در بین آنها محکم‌تر شود و در واقع این مکان مرکزی برای اتحاد، وحدت، عطوفت و اخوت بیشتر مسلمانان است.

از طرف دیگر جامعه وقتی به سمت پیشرفت و توسعه حرکت می‌کند که در آن معنویت وجود داشته باشد دور افتادن از معنویت باعث می‌شود که جامعه به سمت پستی پیش برود لذا هر چقدر مراسمات مذهبی باشکوه‌تر برگزار شود معنویت در جامعه تقویت می‌شود.

پیام پیاده‌روی عظیم اربعین و تجمعاتی این‌چنینی برای دشمنان اسلام چیست؟

امروز دشمنان اسلام به دلیل اینکه از اتحاد مسلمانان هراس دارند تلاش می‌کنند که با ایجاد تفرقه و دودستگی در بین مسلمانان آنها را برعلیه هم بشورانند و البته تا حدود زیادی هم موفق شده‌اند کشتار و قتل‌عام مسلمانان به دست مسلمانان در سراسر کشورهای اسلامی نمونه‌ای از تلاش و دسیسه دشمنان اسلام است، امروز خون مسلمان به دست مسلمان ریخته می‌شود، این درحالیست که اگر تمام مسلمانان همدل و همراه، دست در دست یکدیگر در کنار هم باشند مطمئنا دشمن هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و حضور در پیاده‌روی اربعین به عنوان مرکز وحدت مسلمانان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

این تجمع نمادی برای مقابله با ظلم و گویای تظلم‌خواهی است و نوعی اعتراض به ظلم و ستم‌ها در گذشته و حال است و مسلمانان باید همیشه نسبت به ظلم عکس‌العمل نشان دهند و برای از بین بردن آن اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست