چنگ زدن به قرآن و وحدت راز موفقیت و سربلندی جامعه شیعه و اهل سنت
شیخ خلیل افرا: خط مقام معظم رهبری حفظه‌الله‌تعالی همان خط امام است و تنها راه برون‌رفت از مشکلات پیروی از رهبر فرزانه انقلاب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ خلیل افرا محقق و پژهشگر اهل سنت و خطیب توانمند مسلط به زبان فارسی و عربی، عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در همایش قرآنی و گردهمایی خراسان رضوی شهرستان تربت جام در جمع باشکوه بیش از ده هزار نفری اهل سنت به سخنرانی پرداخت.

شیخ خلیل افرا در این همایش در خصوص برکات و فضایل قرآن کریم و تاثیرات قرآن در قلب و دل انسان و وداع با ماه مبارک رمضان سخنان ارزشمندی را ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه ‌امت اسلام فریقین شیعه و اهل سنت در ایران اسلامی می‌باید همواره قدرشناس نعمت بزرگ وحدت و برادری حاکم در کشور باشند گفت: برادری و برابری و همفکری و وحدت راز موفقیت، عزت، عظمت، شوکت و سربلندی جامعه شیعه و اهل سنت است که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب حفظه‌الله و دبیرخانه شورای مدارس علوم دینی اهل سنت و دفاتر استان است.

امام‌جمعه موقت اهل سنت کنگان، امام‌خمینی (ره) را منادی وحدت در جهان اسلام بیان کرد و گفت: امام خمینی (ره) وحدت را عامل قدرت و تفرقه را موجب ضعف می دانست و وفاق و همدلی و وحدت برای حضرت امام آرمانی بزرگ محسوب می‌شد. ایشان ضعف ملت را در تفرّق و مجد و عظمت جهان اسلام  را در وفاق و همدلی می‌دانست.

شیخ خلیل افرا توجه به خط و مشی فکری و سیاسی و انقلابی امام را تنها راه رهایی امت اسلام عنوان کرد و گفت: خط مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی همان خط امام است و تنها راه برون‌رفت کشور پیروی از رهبر فرزانه انقلاب و فصل‌الخطاب قراردادن خط مشی ایشان است.

عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، قرآن را محور وحدت و عامل رحمت و محبت در میان مسلمین خواند و با توجه به ماه رمضان ماه بهار قرآن، گفت: قرآن کریم در ماه مبارک رمضان بر قلب نازنین حضرت ختمی مرتبت نازل شد و در این ماه توفیق و سعادت انس با کلام الله بیش از هر زمان رفیق و مونس لحظات معنوی مسلمانان و مؤمنین و روزه‌داران است.

وی آیات قرآن کریم را در دو بخش آیات تکوینی و تشریعی تشریح کرد و گفت: قرآن کریم در موارد متعدد، آیات تکوینی را نشانه و راهی برای شناخت خداوند معرفی می فرماید. در یک تقسیم بندی، آیات تکوینی به آفاقی و انفسی تقسیم می شود. آیات تکوینی در آفاق و  در جهان منتشر است و ما با دیدن آیات الهی به عظمت و بزرگی خداوند لایزال پی می‌بریم.

پژوهشگر اهل سنت استان بوشهر در ادامه بیانات آیات تشریعی را مورد بحث قرار داد و بیان ‌کرد: آیات تشریعی آن دسته از دستورات خداوندی است که انسان با پیروی از آن‌ها، از قبیل واجبات، فرائض و نوافل می‌تواند به رشد و کمال خود برسد.

وی تأکید کرد: قرآن عظیم‌الشان به‌عنوان قانون و راهنمای زندگی برای انسان هاست تا با ترسیم سبک زندگی دینی و اسلامی، آرامش و آسایش و سعادت دنیوی و اخروی را به ارمغان بیاورد.

شیخ افرا فصاحت و بلاغت قرآن را اعجاز خارق العاده بیان کرد و گفت: یکی از وجوه دیگر قرآن هنرنمایی کتاب‌الله در زیبایی کلام و در بلاغت و فصاحت است. آنچنان‌که کفار و مشرکین از آوردن همانند آن حتی به یک آیه عاجز و ناتوان بودند، خداوند می فرماید: «قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَنْ یَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لَا یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیرًا» اعراب با شنیدن قرآن از اعجاز آن شگفت زده بودند و جنیان همین‌که قرآن را شنیدند ایمان آوردند‌: «قُلْ أُوحِیَ إِلَیَّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِنَ الْجِنِّ فَقَالُوا إِنَّا سَمِعْنَا قُرْآنًا عَجَبًا».

وی اضافه کرد: خداوند در قرآن کریم در سوره مائده درباره اهل حبشه می‌فرماید وقتی که آیات قرآن را  شنیدند مسلمان شدند: «وَإِذَا سَمِعُوا مَا أُنْزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْیُنَهُمْ تَفِیضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ یَقُولُونَ رَبَّنَا آمَنَّا فَاکْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِینَ».

شیخ افرا با تأکید بر تلاوت روزانه قرآن و تعمّق و تدبّر در آیات آن گفت: فضایل تلاوت قرآن بسیار زیاد است و پیامبر اکرم (ص) درباره فضایل تلاوت قرآن می‌فرماید: «مَنْ قَرَأَ حَرْفًا مِنْ کِتَابِ اللَّهِ فَلَهُ بِهِ حَسَنَهٌ وَالْحَسَنَهُ بِعَشْرِ أَمْثَالِهَا».

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از استقبال و حضور پرشور مردم عزیز و شریف و شرکت‌کنندگان قدردانی کرد.

همچنین از عامل اصلی این اتحاد جناب آقای حاج قاضی امام جمعه اهل سنت تربت جام و مدیر مدرسه احمدیه مزارشریف شیخ جاسم مولوی شرف‌الدین جامی‌الاحمدی که به‌عنوان مدرسه منتخب شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با ارتباطی که با مسئولین نیروی نظامی و انتظامی سپاه و بسیج با فرماندار داشته‌اند، توانسته‌اند این جمعیت را یکجا گرد هم جمع کنند، قدردانی کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست