شناسه خبر: 56555

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=56555

کرونا و ضرورت آرامش بخشی به جامعه در شرایط کنونی

مبتلاشدن تعدادی از هم­وطنان به ویروس کرونا و انتشار آن در برخی از شهرهای کشور، فرصت و زمینه مورد انتظار دشمن و رسانه­ های مزدور فارسی زبان را برای تشدید فشار روانی بر مردم ایران فراهم کرد و بخش زیادی از برنامه­ های شبکه­های فارسی زبان معاند همچون بی­بی­سی فارسی، صدای آمریکا، رادیوفردا را ترویج و بزرگ­نمایی اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران تشکیل می­دهد. اگرچه حوادث و بلایایی مانند بیماری­های مسری و فراگیر همواره ممکن است در هر جامعه­ ای شیوع پیدا کند اما آنچه در ارتباط با شیوع ویروس کرونا در ایران جای تعجب دارد و در حال وقوع است، فضای سنگین روانی- رسانه­ ای است که از این طریق در جامعه ایجاد شده است. البته روی­ آورن رسانه­ های معاند به این شیوه، چندان هم بی­سابقه نیست و آنها همواره به هر بهانه­ ای، مسائل مربوط به ایران را به طرز ناشیانه­ای بزرگنمایی می­کنند مانند آنچه که پیش از این در قبال حوادثی مانند وقوع سیل فروردین ماه امسال در کشور یا پیش از آن، در قبال حوادثی مانند زلزله کرمانشاه و … داشتند. به هرحال،  همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در بیانات خود بر احساس مسئولیت اجتماعی، رعایت همه جانبه توصیه های پزشکی و همچنین توسل به معنویات در این زمینه تاکید و فرمودند: هرچه به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک کند، حسنه و هرچه به شیوع آن کمک کند سیئه است. در این راستا همگان ملزم به رعایت الزامات فردی و اجتماعی مرتبط به این بیماری می باشند تا جامعه از این مرحله به سلامت عبور نماید. در ارتباط با فضای روانی رسانه­ای ایجادشده حول محور ویروس کرونا در ایران، باید به این سوال پاسخ داد که اهداف رسانه­ های معاند از دامن­ زدن، دروغ ­پراکنی و هراس­آفرینی پیرامون ویروس کرونا چیست و چگونه باید با این وضعیت مواجه شد؟

الف) واکاوی اهداف کروناهراسان در ایران

بحث از هراس از ویروس کرونا اگرچه واقعی است و باید در رعایت نکات بهداشتی ضروری جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس دقت لازم مبذول شود، اما آنچه در این رابطه محل نقد و تردید است، رویکرد معاندان و رسانه­ های آنها در پرداختن به این موضوع در ایران است که آمیخت ه­ای از انواع بغض­ ها، دروغ­ ها، جعل اخبار و انواع شیوه­ های عملیات روانی مانند جاذبه، ترس و… است. به عبارتی، نوع پردازش اخبار مرتبط با کرونا در رسانه­ های بیگانه و معاند نشان می­دهد که پرداختن آنها به این موضوع در ایران آمیخته به اغراض متعدد سیاسی است. درواقع، جبه ه­ی رسانه­ای که درصدد کروناهراسی در ایران است، چند هدف عمده را دنبال می­کند:

 1. تکمیل زنجیره­ی فشارهای جامع و حداکثری علیه مردم ایران: بعد از اعمال سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ملت ایران، از حدود دو سال گذشته تاکنون، در چندین نوبت ملت ایران توانسته است سیلی­های محکمی به صورت دشمن زده و بن­بست سیاست فشار حداکثری او را نمایان سازد، از جمله تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی، حمله به پایگاه عین­ الاسد و پیش از این­ها، ساقط کردن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی و توقیف نفت­کش انگلیسی در خلیج فارس. با مجوعه اقدامات فوق نه تنها این تصور دشمن باطل شد؛ بلکه با پاسخ­هایی که در سطح منطقه بعد از ترور سردار سلیمانی، به آمریکایی­ها داده شد، بتدریج آنها به این نتیجه رسیدند که سیاست فشار حداکثری در قبال ایران، قادر به تامین اهداف آنها نیست.

اما در این میان، با انتشار اخبار مربوط به کرونا و موج­سواری ضدانقلاب در حالیکه سیاست فشار حداکثری با شکست مواجه شده بود، تلاش می­شود تا بازی را مجدد به نفع خود رقم بزنند؛ به این ترتیب که ابتدا با بزرگنمایی اخبار مربوط به کرونا در ایران، کشورهای همسایه را بترسانند. درواقع رسانه­ های مذکور درصدد بودند تا نتیجه­ی فشارهای حداکثری را این بار با کروناهراسی به نظاره بنشینند، به این ترتیب که با هراس­افکنی از ایران و اینکه هر کس به ایران سفر کند یا با ایران ارتباط داشته باشد، درمعرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد.

 1. تقویت پتانسیل­ های منازعه و اعتراض در فضای داخلی ایران: با انتشار اخبار دروغ و هراس­افکنی روانی در جامعه، زمینه را برای رفتارهای کنترل­نشده و هیجانی فراهم کنند تا در صورت لزوم بتوانند آن را شعله­ور سازند. باید گفت که دشمن با موج­سواری بر ایجاد هراس از ویروس کرونا در ایران درصدد است تا به موازات فشارهای عملی و اقتصادی بر ملت ایران، فشارهای روانی را نیز بیفزاید و اینگونه نقشه دشمنی خود در مقابل ملت ایران را تکمیل کند.

ب) تدابیر لازم جهت ایجاد آرامش در جامعه

درحالی­که مردم ایران در این نگرانی قرار دارند و خانواده ­های بیماران کرونایی در شرایط غم­ انگیزی به سر  می­برند، برخی از محتکران کفتارصفت به احتکار اقلام بهداشتی پرداخته و از این آب گل­آلود ماهی مقصود خود را صید می­کنند. در چنین وضعیتی در کنار پزشکان و پرستاران فداکار کشور که تمام وقت مشغول مبارزه با ویروس کرونا هستند، مقابله با شایعات، ایجاد آرامش و امید در جامعه با بیان واقعیات و تاکید بر ضرورت برخورد قاطع با کاسبان کرونا، اهمیت زیادی دارد. محورهای تحلیلی ذیل در جهت چگونگی مواجهه اثرگذار با جنگ روانی دشمن پیرامون انتشار ویروس کرونا در ایران ارائه می­گردد:

 • تشریح ماهیت جنگ روانی دشمن در این موضوع: ویروس کرونا در ایران بعد از انتشار آن در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا منتشر شد. با این حال رسانه­های فارسی زبان معاند و وابسته به استکبار جهانی حجم گسترده­ای از اخبار و تحلیل­های خود را به موضوع کرونا در ایران اختصاص داده­اند و در مقابل موفقیت­های ایران در درمان تعداد زیادی از بیماران کرونایی را نادیده می­گیرند.
  • حجم جنگ روانی این رسانه­ های معاند رابطه مستقیمی با بودجه دریافتی آنان از انگلیس و رژیم آل سعود دارد.
  • برای مزدوران این رسانه ­ها جان، آرامش روحی و شادی مردم ایران هیچ اهمیتی ندارد. آنها حاضرند جان تمامی مردم ایران را برای رسیدن به مشتی از دلارهای کثیف سعودی و انگلیسی هدف قرار دهند و حاکمیت جمهوری اسلامی را در رسیدگی به احوال مردم ایران ناکارآمد معرفی نمایند.
  • تخریب وجهه ایران در سطح منطقه و بین­الملل و پیش­برد پروژه ایران­هراسی همواره در دستور کار دشمنان و رسانه­های وابسته به آن­ها قرار دارد.
  • این رسانه­های مزدور به شکل عجیبی سیاست را با جنگ روانی آلوده می­کنند و این روی دیگری از تروریسم است. اگر داعش، آل سعود، آمریکا و رژیم صهیونیستی سیاست را با تروریسم عریان آلوده می­کنند، این رسانه­های مزدور سیاست را با ترور روانی آلوده می­کنند.
 • تاکید بر نقش منافقین در این جنگ روانی: منافقین فعالیت زیادی در سوءاستفاده از بیماری کرونا در ایران و ایجاد ایران­هراسی دارند. آنان با بهره­گیری از دروغ، بزرگنمایی بیماری در ایران و سکوت در برابر سایر کشورها به تولید گسترده پیام متنی و تصویری می­پردازند.
 • تشریح وضعیت کرونا در سایر کشورها: ویروس کرونا به حدود بیش از ۱۰۰ کشور جهان راه یافته است و بسیاری از کشورهای منطقه همچون ترکیه، امارات ، پاکستان، افغانستان و… درگیر آن هستند. اما یا از اعلام آمار خودداری می­ کنند و یا تجهیزات پزشکی آنان در حد تشخیص این بیماری نیست.
 • تشریح اقدامات امیدوارکننده ایران در مهار کرونا:
  • طبق اعلام مسئولان وزارت بهداشت و با استناد به آمار سازمان بهداشت جهانی، ایران بعداز چین دومین کشوری است که توانسته بیماران کرونایی را کنترل و درمان کند. ایران با درمان و بهبود قطعی حداقل ۲۵۰۰ بیمار (تاکنون) ، بالاتر از کشورهای سنگاپور، ایتالیا، ژاپن و کره جنوبی در رتبه دوم درمان بیماری کووید ۱۹ در جهان قرار دارد.
  • محققان ایرانی تلاش­ های زیادی را جهت دستیابی به داروی ضدکرونا آغاز کرده­ اند و طبق اعلام مسئولان «اجرای سه پروژه علمی توسط محققان، پزشکان و دانشمندان ایرانی برای ساخت داروی قطعی ویروس کرونا آغاز شده است و امیدواریم به زودی خبر به درمان قطعی این بیماری دست پیدا کنیم.» طبق جدیدترین خبر نیز، زمینه های تولید داروی کرونا در ایران فراهم و در مرحله­ی آزمایش های بالینی قرار دارد.
  • طبق اعلام سخنگوی دولت، با تلاش نیروهای مسلح کیت­های تشخیص قطعی کرونا تولید شده و انستیتو پاستور نیز با تست مقایسه­ ای آنها با کیت­های مشابه خارجی، کیت­های تولید داخل را تایید کرده است. موفقیت در تولید سریع این کیت­ها جای امیدواری داشته و نشانه­ای از توانمندی داخلی کشور است.
 • تاکید بر عقلانیت علماء در مواجهه با بیماری: وجود عنصر عقل­گرایی در فقه اسلامی سبب شد که در چنین موقعی شاهد این امر مهم باشیم که بسیاری از علما با هدف رعایت اصول بهداشت و درمان ضمن هدایت جامعه در راستای تامین بهداشت عمومی، برگزاری نماز جمعه را موقتا تعطیل اعلام کردند.
 • تاکید بر برتری سبک زندگی اسلامی و دینی: بسیاری از اخبار و گزارشات گویای این است که تولید و انتشار ویروس کرونا نتیجه مصرف غذاهایی است که در فقه اسلام حرام دانسته شده است. درباره عوامل این بیماری، سرایت این بیماری را از حیوان به انسان می­دانند؛ آن هم بیشتر حیواناتی که در فقه اسلام نجس محسوب می­شوند. آنچه مهم است دقت نظر اسلام و بیان احکام محکم در زمینه نوع غذا است. این میزان از سخت­گیری اسلام که برخی معارضان بر همین مبنا آن را دینی سخت­گیرانه تعریف می­کنند، از اهمیتی که اسلام برای سلامتی بشر قائل است برمی­آید. در چنین شرایطی تاکید بر برتری و پیش­رو بودن آموزه­های اسلامی در ارائه سبک زندگی سالم (هم سلامت جسمی و هم روحی) و تقبیح سبک زندگی غیراسلامی که زندگی با حیوانات را ترویج می­کند، ضرورت دارد.
 • یادآوری مردم­داری دولتمردان جمهوری اسلامی با توجه به طرح بسیج ملی مقابله با کرونا: در شرایطی که دشمن سعی می­کند از هر فرصتی برای ترویج دروغ شکاف دولت- ملت در جامعه ایران استفاده کند، یادآوری رویکرد مردم­دارانه نظام اسلامی ضرورت دارد. این رویکرد در طرحی که وزارت بهداشت با عنوان «بسیج ملی مقابله با کرونا» در دستور کار دارد، دیده می­شود. وزیر بهداشت، دکتر سعید نمکی، درباره این طرح گفت: «ما در این حرکت به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز منطقه شرق مدیترانه و برای اولین بار در جهان، به جای اینکه بنشینیم ویروس به سراغ ما بیاید، ما به سراغ پیشگیری از ابتلا به این بیماری خواهیم رفت.»

طرح مذکور گویای دغدغه­ مندی آنان نسبت به حل هرچه بهتر و سریع­تر این بیماری منحوس می­باشد. این موضوع را وقتی با اقدامات دیگر کشورها در مبارزه با کرونا مقایسه می­کنیم، ارزش آن مشخص می­شود. کشورهای شرقی به­ویژه چین، کره و هنگ کنگ با یک رویکرد سخت­گیرانه- که مورد چین ریشه در نظام فکری کمونیستی آنان دارد- به قرنطینه سفت و محکم شهرها و اعمال قوانین بسیار سخت­گیرانه­ای اقدام کرده­ اند و این سخت­گیری اگر با فرهنگ آنان تناسب دارد، در جامعه ایران چندان قابلیت اجرا نداشته و مردم را بیشتر نگران و ناراحت می­کند. در آن سوی ماجرا اما کشورهای غربی مشکلات زیادی برای مقابله با این بیماری دارند. این درحالی است که کادر درمانی ایران، نیروهای نظامی (سپاه، بسیج و ارتش)، هلال احمر و سایر دستگاه­ ها همگی با وحدت و انسجام برای شکست این بیماری بسیج شده­اند و طرح اخیر وزارت بهداشت نیز کاملا این دلسوزی، دغدغه­مندی و تلاش عملی جهت رسیدگی به وضعیت مردم و مقابله با ترس و هراس و و بیماری کرونا را نشان می­دهد.

سخن پایانی

مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن و ریشه­کنی آن در کشور، علی­رغم همه­ی شرایط پیش­گفته، صحنه­ی آزمون کارآمدی نظام است. به لطف الهی، نظام و دولت تاکنون در این آزمون موفقیت نسبی داشته و کارنامه­ی قابل دفاع دارند، به­گونه­ای که آمار بهبودیافتگان از این ویروس، هم­اکنون چندین برابر آمار فوتی­ها در اثر این ویروس است. با این حال، موفقیت نظام در این زمینه، نیازمند همراهی و همکاری عمومی می­باشد، همانگونه که تاکنون نیز اینگونه بوده است. ان شاءالله با توانمندی­های پزشکی و داروسازی کشور، ایران اولین کشوری خواهد بود که واکسن مقابله با این ویروس ناخوانده را خواهد ساخت و از این جهت، بارقه های امید و نشاط در جامعه زنده خواهد شد. درواقع، با بسیج امکانات و ظرفیت­ های درمانی کشور و اعتماد به توانمندی کادر درمانی کشور و همکاری عموم مردم، می­توان امیدوار بود که این ویروس، به­زودی از ایران رخ برخواهد بست.

در این راستا انتظار می رود موثرین جامعه به ویژه علما، ضمن تبیین و تبلیغ توصیه ها و موارد لازم برای  هدایت گری افکار عمومی در این زمینه، هرچه بیشتر در راستای تزریق و تثبیت آرامش عمومی جامعه تلاش نمایند تا همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) پیش بینی فرموده اند، این بیماری هرچه سریعتر ریشه کن شده و ملت ایران به سلامت از این مرحله گذر نماید.

دکتر عباسعلی فرزندی

 

فهرست