خطیب جمعه اهل سنت خواف:
کسانی از مسلمانان که به آنها علم و دانش عطا شده است نسبت به سایر مسلمانان از درجه و رتبه بالاتری برخوردارند
مولوی عبدالستار نیکخوی گفت: خداوند در قرآن کریم تاکید می فرماید که بین کسانی که می دانند و از علم بهره دارند با کسانی که جاهل هستند تفاوت وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از خراسان، مولوی عبدالستار نیک خوی مدرس حوزه علمیه احناف خواف – در مراسم نماز جمعه (۲۱ شهریورماه ۹۹) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «یرفع الله الذین آمنوا منکم والذین اوتوا العلم درجات والله بما تعملون خبیر» پیرامون جایگاه علم و علما به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: قرآن عظیم‌الشأن مملو از آیاتی است که علم و دانش را می‌ستاید و برای علما و اندیشمندان درجات و مزد مضاعف در نظر گرفته است. خداوند متعال می‌فرماید: همه‌ کسانی‌که به پیامبر آخرالزمان ایمان آورده‌اند و مسلمان هستند، در نزد خداوند از رتبه‌ و درجه‌ بالای ایمان برخوردارند، اما باز هم در میان مسلمان‌ها کسانی‌که به آن‌ها علم و دانش عطا شده، نسبت به عموم مسلمان‌ها درجات و مراتب بالاتری دارند. در جایی دیگر از قرآن آمده‌ که خداوند متعال به صورت استفهام انکاری می‌فرماید: «قل هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون انما یتذکر اولو الالباب» مگر می‌شود انسان‌هایی که می‌دانند با انسان‌هایی که نمی‌دانند برابر باشند؟! این مطلب را صاحبان خرد بیشتر می‌فهمند. با وجود این‌که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) که اشرف انسان‌ها و پیامبران و اعلم‌ترین انسان‌هاست، خداوند متعال خطاب به ایشان می‌فرماید: «قل رب زدنی علما». آموزشی که خداوند به ایشان می‌دهد این هست که از خدا بخواه که بر علمت افزوده شود و این برای هر مسلمان هم هست.

استاد حوزه علمیه احناف خواف افزود: اولین آیاتی که بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم نازل می‌شود با خواندن است؛ «اقرأ باسم ربک الذی خلق* خلق الانسان من علق* اقرأ و ربک الاکرم* الذی علّم بالقلم* علّم انسان ما لم یعلم» خداوند به‌وسیله قلم، آن چیزهایی را که نمی‌داند به انسان آموزش می‌دهد. در جایی دیگر داریم که خداوند به خاطر اهمیت قلم و علم قسم یاد می‌کند: «ن والقلم و ما یسطرون» قسم به قلم و آنچه که می‌نویسد.

مولوی نیک خوی در مورد اهمیت علم خاطرنشان کرد: در مورد علم و اهمیت آن احادیث زیادی از رسول خدا (صلی الله علیه و سلم) به‌جا مانده است. از آن‌جمله، حدیث «انما بعثت معلما» من به عنوان معلم و تعلیم‌دهنده علم مبعوث شدم. روایتی داریم وقتی انسان می‌میرد، کارنامه‌ اعمال او بسته می‌شود و اعمال او تمام می‌شود مگر سه عمل: اول: صدقه جاریه، دوم: فرزند صالحی که دعا و اعمال نیک انجام دهد و سوم: علمی که دیگران از آن سود ببرند.

ایشان با اشاره به سابقه درخشان و علمی منطقه خواف یادآور شد: منطقه‌ خواف، منطقه‌‌ای عالم‌پرور و فاضل‌پرور بوده و هست و این را می‌توان با مشاهده بقایای آثار باستانی دریابیم که در این منطقه چه مدارس و دانشگاه‌هایی وجود داشته است. دانشگاه‌هایی همچون نظامیه خرگرد، غیاثیه و زوزن که منبع علم بوده است و باید دوباره این دوران باشکوه علمی شکوفا شود.

فهرست