عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت؛
کمیته امداد امام خمینی (ره) نهاد مورد اعتماد برای دریافت زکات و صدقات است
شیخ خلیل افرا: کمیته امداد امام خمینی (ره) مورد اعتماد و متولی کمک به فقرا و نیازمندان است، ما شاهد هستیم که میان نیازمندان شیعیان و اهل سنت هیچ تبعیضی قائل نیستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در همایش بررسی مبانی فقهی و برکات اجتماعی زکات در شهر عسلویه گفت: زکات برای جبران کمبودهای افراد نیازمند جامعه و زدودن فقر و بیکاری تشریع گردیده است.
وی با بیان اینکه مال و ثروت نعمتی است که باید مورد شکر و سپاسگزاری قرار گیرد و امانتی است که نباید نسبت به آن خیانت رخ دهد، افزود: در دین اسلام دل بستن به دنیا و جمع ثروت و زراندوزی مورد نکوهش است؛ بلکه دستور اسلام این است که ثروت باید به طریق مشروع و در خدمت مردم و جامعه قرار گیرد.
محقق و پژوهشگر اهل سنت با بیان اینکه در بیش از هشتادودو آیه از قرآن زکات قرین نماز بیان گردیده است، تصریح کرد: بر اساس نص صریح قرآن واجب است اصنافی که زکات به آنها تعلق می‌گیرد، بخشی از اموال خود را در خدمت فقرا و مستمندان قرار دهند.
شیخ افرا تصریح کرد: اگر امت خواهان نزول رحمت پروردگار و از عذاب و عقوبت الهی در امان باشند به این آیه از قرآن توجه کنند که خدای عزوجل می‌فرماید: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَوَیُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَٰئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّه». اگر مؤمنین زکات خود را پرداخت کردند و اقامه نماز و امربه‌معروف و نهی از منکر کردند خداوند به آنها رحم خواهد کرد.
افرا اشاعه ربا در جامعه اسلامی را تقبیح و نکوهش کرد و گفت: متأسفانه در کشور ما بسیاری هستند که به‌جای اینکه به این اصل از قرآن عمل و توجه کنند به سمت منفعت‌های ربوی و گناه می‌روند؛ تا زمانی که فرهنگ ربا در جامعه رواج دارد زکات و صدقات به جایگاه حقیقی خود دست نخواهد یافت.
وی با اشاره به آرا و فتاوای مختلف در خصوص تعلق زکات گفت: فتاوا ممکن است نسبت به زمان تغییر کند، ما باید به مذهبی که دلیل آن قوی و رأی آن ارجح و مطابق با فتوای زمان و مکان است و فقرا را در نظر می‌گیرد عمل کنیم.
امام‌جمعه موقت اهل سنت نهاد کمیته امداد امام خمینی (ره) امین و مورد اعتماد برای پرداخت زکات دانست و تصریح کرد: زکات جمع‌آوری‌شده توصیه می‌شود که به کمیته امداد امام خمینی (ره) تحویل شود. این نهاد چهل سال است پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در امر کمک به فقرا و ایتام فعال است، همچنان که ما شاهد هستیم میان نیازمندان شیعیان و اهل سنت هیچ تبعیضی قائل نیستند.
شیخ خلیل افرا در پایان از آیت‌الله صفایی امام‌جمعه بوشهر و نماینده ولی‌فقیه در استان و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احمدی مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر که در برگزاری و تشکیل این همایش‌ها و جلسات اهتمام دارند قدردانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست