۱۴ اسفندماه سال جاری؛
کنگره منطقه‌ای شعر اهل بیت(ع) در سنندج برگزار می‌شود/۲۵ بهمن ماه آخرین مهلت ارسال آثار
مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان گفت: کنگره منطقه‌ای شعر اهل بیت (ع) با حضور شاعران آئینی استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی و کردستان ۱۴ اسفند ماه امسال در سنندج برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان،حجت‌الاسلام احمد حاتمیان با بیان اینکه برنامه کنگره بانوی آفتاب یکی از برنامه‌های حوزه ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی است که از سال ۸۱ هر ساله به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) در برخی استان‌های کشور اجرا می‌شد، اظهار کرد: کنگره منطقه‌ای شعر اهل بیت(ع) با حضور شاعران آئینی استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی و کردستان ۱۴ اسفند ماه امسال در سنندج برگزار می‌شود.

وی به اهداف برگزاری این کنگره اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری اینگونه کنگره‌ها مطرح شدن محبت و ارادت اهل قلم و اندیشه همه مذاهب اسلامی و شاعران اهل سنت پیرامون شخصیت اهل بیت (علیهم‌السلام) بود.

وی عنوان کرد: تعامل با شعرای اهل سنت در راستای اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) و حمایت از آثار آنها،  ایجاد تقریب بین پیروان مذاهب اسلامی از طریق عواطف دینی، ایجاد بستر فرهنگی و هنری مناسب برای حضور اقوام و پیروان مذاهب اسلامی در تحکیم اخوت اسلامی، تقویت مشترکات دینی بین پیروان مذاهب اسلامی با محوریت اهی بیت(ع) و  جمع آوری آثار شعراء و نویسندگان اهل سنت کشور درباره مناقب و فضایل اهل بیت(ع) از مهم‌ترین اهداف برگزاری این کنگره منطقه‌ای است.

وی خاطرنشان کرد: اشعار آیینی با موضوع اهل بیت(ع)، توصیف و شخصیت و جایگاه پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل بیت (ع)،بیان فضایل و مناقب اهل بیت(ع) به زبان شعر و ادب، بیان مشترکات دینی و اخوت اسلامی و آثار آن در تقویت و همگرایی اقوام و مذاهب،  شفاعت و توسل به اولیاء الله، عاشورا و نهضت امام حسین(ع)،  فضایل و کرامات حضرت زهراء(ع)، خانواده در اندیشه و سیرت اهل بیت(ع) و اخلاق و سیره عملی اهل بیت(ع) در تعامل با پیروان مذاهب و ادیان مختلف محورهای این کنگره است.

وی به ویژگی آثار ارسالی به دبیرخانه هم گریزی زد و گفت: آثار ارسالی باید با محتوا و یا محورهای تعیین شده مطابقت داشته باشد،  آثار می تواند در قالب شعر نو(نیمایی، آزاد،سپید) و کلاسیک(غزل، مثنوی، قصیده، رباعی و…) باشد، هر شاعر می‌تواند حداکثر ۵ اثر به دبیرخانه ارسال نماید اما درصورت برگزیده شدن فقط به یک اثر هدیه تعلق خواهد گرفت، به آثار بدون مشخصات ترتیب اثر داده نشده و مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت،  اشعار در دو رده  سنی زیر جوانان(۳۰سال) و بزرگسال(بالای ۳۰سال) مورد بررسی قرار می‌گیرد، آثار ارسالی نباید در کنگره­های دیگری برگزیده شده باشد و  آثار می تواند به زبان‌های کردی، فارسی و ترکی باشد.

حجت‌الاسلام حاتمیان افزود: کنگره شعر اهل بیت با محوریت شخصیت و فضائل اهل بیت عصمت امسال مورد بحث قرار می‌گیرد و در کردستان نیز به عنوان یک شاخص ابلاغی مطرح است.

وی با تاکید براستفاده از تمام ظرفیت‌های استان برای برگزاری این کنگره عنوان کرد: انتظار داریم دستگاه‌ها و نهدهای  فرهنگی در راستای اجرای این کنگره تبلیغات اسلامی را یاری کنند.

وی گفت: امیدواریم با تعامل، هم‌اندیشی و هم‌افزایی و همکاری این کنگره با محتوای بالایی برگزار شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان از شعرا درخواست کرد آثار خود را برای دبیرخانه کنگره شعر اهل بیت ارسال کنند و گفت: آثار ارسالی شرکت‌کنندگان در این دبیرخانه جمع‌آوری و سپس داوری و ارزیابی خواهد شد.

به گفته وی، کنگره شعر اهل بیت با حضور شاعران آئینی استان‌های کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ارادت و عشق اهل سنت به اهل بیت مثال زدنی است و این کنگره طی سال‌های ۸۲، ۸۳ و ۸۴ در مرکز استان کردستان برگزار شده است.

به گفته وی، کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، کمیته علمی و داوران، کمیته اجرایی و هماهنگی و کمیته مالی و پشتیبانی در راستای برگزاری هرچه بهتر این کنگره تشکیل شده است.

گفتنی است؛ فراخوان این کنگره در ۱۱ دی ماه  امسال اعلام و مهلت ارسال آثار تا  ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸ و بدون امکان تمدید اعلام شده است، برگزیدگان نیز ۱۰اسفندماه امسال معرفی و در ۱۴ اسفندماه نیز از برگزیدگان در قالب برنامه‌ای تجلیل خواهد شد.

علاقمندان به شرکت در این کنگره می‌توانند آثار خود را از طریق شبکه های اجتماعی آی گپ و ایتا به شماره ۰۹۹۰۵۸۳۱۲۱۴ و یا از طریق ایمیل به آدرس الکترونیکی Info@tebyan-kd.ir  و یا به صورت مرسوله پستی به دبیرخانه کنگره به آدرس: سنندج، خیابان امام خمینی(ره)، سه راه حبیبی، روبروی خانه کرد، اداره کل تبلیغات اسلامی استان کردستان ارسال نمایند.

کدپستی: ۶۶۱۳۶۵۳۳۶۵

شماره تماس: ۵-۰۸۷۳۳۱۶۸۲۰۴

دورنگار: ۰۸۷۳۳۱۶۸۲۰۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست