امام جمعه اهل سنت سراوان :
گردهمایی حج کانون “توحید” و “برادری” برای رسیدن به پروردگار است
مولوی سید عبدالصمد ساداتی گفت: امیدواریم زمینه سفر برای عمره با پیگیری مسئولان فراهم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان؛ مولوی سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه اهلسنت سراوان(۲۱تیر۹۸) با بیان اینکه عبادت بزرگ حج ؛رکن پنجم دین اسلام و امتثال دستور الله متعال است ، حج را مهمترین و مفیدترین گردهمایی مسلمانان با شعار توحید و برادری برای رسیدن به الله متعال عنوان کرد.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در ابتدای سخنان اظهار داشت : الله تعالی بعضی از ماه ها را خصوصیت و امتیازاتی داده ، از جمله ” شوال ، ذی القعده و عشر اول ذی الحجه” را که از ماه های حج قرار داده است.
مولوی ساداتی افزود: در ماه ذی القعده قرار داریم که دارای خصوصیاتی است ، در این ماه رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم علاوه از حج که در این ماه محرم شدند ؛ چهار بار عبادت عمره جداگانه را در این ماه به جای آوردند.
وی تصریح کرد: این ماه یازدهمین ماه هجری قمری و اولین ماه از ماههای حرام است ، به این معنی که در ماههای حرام (ذی القعده، ذی الحجه، محرم ، رجب) جنگ و جدال ، ظلم و ستم ؛ گناه و سزایش سخت تر است .
امام جمعه اهلسنت سراوان خاطرنشان ساخت: عبادات سه دسته اند “عبادات بدنی مانند نماز و روزه” ، “عبادت مالی مانند زکات و قربانی ” و “عبادتی که هم مالی و بدنی است مانند حج ” برای کسانی که استطاعت دارند فرض و با فضایل بسیار است.
مولوی ساداتی بیان کرد : بنا به روایتی کسیکه حج و مناسک آن را با آنطور که الله تعالی دستور فرموده و مطابق با آن روش انجام دهد از گناهان پاک می‌گردد و نیز کسیکه به حج می رود توجه داشته باشد حقوق مردم را قبل از رفتن اداء کند ، ادای وام و دیگر حق مردم از رفتن به حج مقدم است.
مدیر دارالعلوم سراوان (زنگیان) خاطرنشان ساخت: حج نفلی هم خوب و با فضیلت است اما با شرایط و در صورتی که اگر نیازمندی های دیگری از خرج و نفقه کسانی که بر ذمه اوست اداء کرده شود و یا کارهای اجتماعی که نیاز بیشتر به انجام آنها احساس نشود.
مولوی ساداتی تاکید کرد: عبادت “حج ” دستور الله متعال، رکن پنجم اسلام و مفید ترین گردهمایی مسلمانان است که به جای آوردن این عبادت بزرگ با هدف معنوی و عبادی ، پیروی از دستور پروردگار و کانون توحید و برادری است که داری فواید اخلاقی و اجتماعی و منفعت مهم آن حصول رضایت پروردگار و عفو و گذشت گناهان است.
وی افزود: در حج جلوه‌ای از عدالت و مساوات اسلامی نمایان می شود که هر شخصی با هر سمتی که باشد با لباس احرام ملبس می شود و نیز انجام اعمال برای همه یکسان است و شعار و هدف آنان در این گردهمایی توحید و رسیدن به خدای تعالی است.

مولوی ساداتی در فرازی از سخنانش با اشاره به در انتظار ماندن مردم مسلمان کشور برای سفر عمره گفت: همانطور که برای عزیمت مردم مسلمان به حج گشایش یافت و ممانعت برطرف شد ، امیدواریم زمینه سفر برای عمره با پیگیری مسئولان فراهم شود.
امام جمعه اهلسنت سراوان خاطرنشان ساخت: محروم ماندن مردم مسلمان کشور ما از به جای آوردن عبادت عمره در سال های اخیر بسیار مایه تاسف است؛ بسیاری از مردم سالهای قبل برای عمره ثبت نام نموده اند و برای آن هزینه نموده اند و در انتظارند و بعضی وفات یافته اند که امیدواریم زمینه سفر عمره نیز فراهم شود تا عاشقان بیت الله شریف و حرم رسول الله برای عبادت و کسب فضایل معنوی مشرف شوند .

مولوی ساداتی در پایان سخنان ضمن بیان اقدامات رفاهی سازمان حج و زیارت برای زائران اظهار داشت: برنامه ریزی سازمان حج برای رعایت حال زائران مناسب است اما با توجه به هزینه ها ؛ چیزی که قابل قبول نیست مقدار ارز کمی است که با نرخ آزاد به آنان تعلق می گیرد که باید برای این سفر مهم عبادی اهمیت بیشتری داده شود چرا که برای امور بی اهمیت ارز میلیاردی تخصیص یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست