گزیده ای از سخنان مولوی جلیلی در نماز جمعه دهستان میرآباد
وی اذعان کرد: علم بود که آدم مورد سجده فرشتگان قرار گرفت، یوسف را از زندان آزاد کرد و بر خزانه‌ی شاهی نشاند، طالوت را حاکم و پادشاه قرار داد. علم جامع العبادات است؛ تعلیم آن خشیت، طلبش عبادت، مذاکره‌ی آن تسبیح، تلاش در آن جهاد، رسانیدن آن صدقه، خرج کردن آن به مستحق‌ آن تقرب الی الله است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی جلیلی امام جمعه اهل سنت دهستان میرآباد ایرانشهر، در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: مسبّب اصلی این مشکلاتی که برای ملت پیش آمد و همه‌ی مدارس و مساجد را بر روی ما مسلمانان بست، نتیجه اعمال ما هستند، زیرا ما قدر درس و تدریس و امور دینی را ندانسته و نا شکری کردیم.

وی خاطر نشان کرد: حضرت یونس علیه السلام با امتحان سختی مورد آزمایش قرار گرفت، اما با استغفار کردن، از شکم ماهی نجات یافتند. حال اینکه مسلمانان دنیای امروز در تاریکی شکم ماهی قرار دارند و برای اینکه از این تاریکی رهایی یافته و نجات حاصل کنند؛ باید توبه و استغفار کرده و امور دینی را قدر دان باشند.

مولوی جلیلی اظهار داشت: علم در حقیقت یک چیز معنوی و نوری است که در قلب افراد به ودیعت گذاشته می‌شود. چنانچه در قرآن کریم به آن اشاره کرده است «وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا یَمْشِی بِهِ فِی النَّاسِ»، «قَدْ جَاءَکُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَکِتَابٌ مُبِینٌ» و شعر مشهور امام شافعی رحمه الله به همین معنی اشاره می کند: فإن العلم نور من اللهی/ و نور الله لا یعطی لعاصی. همچنین امام غزالی رحمه الله در رابطه با نتیجه ی علم، پنج مورد ذکر فرموده‌اند:  خوف و خشیت، خشوع، تواضع، حسن خلق و  زهد و بی رغبتی از دنیا.

امام جمعه اهل سنت میرآباد گفت: چهار بعد از شعور در دنیا وجود دارد:  انسان،  ملائکه،  جن و  حیوان. غیر از انسان‌ها به هیچ کدام از این موارد، علم داده نشده است و اگر هم داده شده به لطف انسان بوده است و بدانید که شرافت انسان از علم است.

وی در پایان اذعان کرد: علم بود که آدم مورد سجده فرشتگان قرار گرفت، یوسف را از زندان آزاد کرد و بر خزانه‌ی شاهی نشاند، طالوت را حاکم و پادشاه قرار داد. علم جامع العبادات است؛ تعلیم آن خشیت، طلبش عبادت، مذاکره‌ی آن تسبیح، تلاش در آن جهاد، رسانیدن آن صدقه، خرج کردن آن به مستحق‌ اش تقرب الی الله است.

فهرست