شناسه خبر: 3910

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=3910

امام جمعه شهر مریوان:
گسترش علم و دانش موجب ارتقای سطح بصیرت جامعه می‌شود
امام جمعه شهر مریوان با بیان اینکه گسترش علم و دانش موجب ارتقای سطح بصیرت جامعه می‌شود، گفت: کفر به واسطه جهل و نا آگاهی بر انسان غلبه می‌کند، وقتی ملتی آگاه و هوشیار باشند دشمنان نمی‌تواند بر آنها غلبه پیدا کنند.

به گزارش شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از استان کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان با تبریک هفته معلم و هفته کارگر اظهار کرد: همه انسان‌ها بسته به توان خود باید برای کسب علم و دانش تلاش کنند.
وی تصریح کرد: کسب علم و دانش به ویژه در مورد مسائل دینی و اجتماعی ضروری بوده و باید ظرفیت‌های لازم برای کسب علم فراهم باشد.
وی با بیان اینکه کسب علم و دانش همواره مورد توجه دین اسلام بوده است، عنوان کرد: در مورد ضرورت علم خداوند در قرآن خطاب به رسول الله(ص) می‌فرماید:« و بگو پروردگارا بر دانشم بیفزاى. سوره طه آیه ۱۱۴».
وی تصریح کرد: خداوند در این آیه به رسول‌الله(ص) نمی‌فرماید که بر پول و مال یا چیزهای دیگر بیفرا، می‌فرماید بر علمم بیفزا زیرا وقتی انسان علم داشته باشد اخلاق نیز دارد( اشاره به آیه ۴ سوره قلم).
وی افزود: علم به انسان اخلاق می‌دهد پس باید در راه کسب علم و دانش تلاش کنیم و اگر علم و آگاهی داریم به دیگران هم انتقال دهیم و در صورت توان به پرسش‌های مردم پاسخ دهیم.
وی اضافه کرد: از دیدگاه اسلام، قانون نبوی و قرآن انسان‌هایی دارای مرتبه تعلیم و تعلم، دارای احترام هستند.
وی با بیان اینکه گسترش علم و دانش موجب ارتقای سطح بصیرت جامعه می‌شود، گفت: کفر به واسطه جهل و نا آگاهی بر انسان غلبه می‌کند، وقتی ملتی آگاه و هوشیار باشند دشمنان نمی‌تواند بر آنها غلبه پیدا کنند.
ماموستا شیرزادی در ادامه با اشاره به نامه مرکز بهداشت گفت: شماره تلفن ۱۹۰ مستقر در وزارت بهداشت آماده دریافت گزارشات و اخبار مردمی در مورد ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر گران فروشی، عرضه اجناس فاسد و غیره است و مردم می‌توانند از این طریق پیشنهادات و گزاراشات خود را ارسال کنند.
باشیم و در صورت مشاهده هر نوع ناهنجاری به راحتی از کنار آن نگذریم.
وی بی‌تفاوتی نسبت به ناهنجاری‌ها در جامعه را موجب گسترش و افزایش آن دانست و گفت: از همه مردم انتظار دارم بخصوص در ماه رمضان مواظب بازار و اماکن عمومی و اجتماع باشند و هر جا ناهنجاری دیدند برای جلوگیری از گسترده‌تر شدن آن با شماره ۱۹۰ تماس حاصل کنند.
ماموستا شیرزادی با بیان اینکه ظلم کردن به دیگران کاملا واضح است، گفت: هر گونه ناهنجاری که از سوی تو به اجتماع ضربه بزند ظلم محسوب می‌شود و رسول الله(ص) به خوبی و روشنی ما را از آن برحذر داشته‌اند.
وی اضافه کرد: پیامبر مکرم اسلام در این باره می‌فرمایند« از ظلم و ستم بپرهیزید که هر ظلم و ستم شما به تاریکی و ظلمات قیامت شما تبدیل می‌شود».
وی اظهار کرد: هر انسانی در شب تاریک نیاز به چراغ و روشنایی دارد تا راه خود را از بی‌راه تشخیص دهد و در قیامت بیشتر از هر جایی به روشنی نیاز داریم.
وی گفت: انسان‌های ظالم چراغی برای روشنایی در قیامت ندارند پس باید آگاه باشیم تا روشنایی قیامتمان را با ظلم به دیگران تاریک نکنیم، چرا که پشیمانی در فردا روز هیچ سودی ندارد.
ماموستا شیرزادی در مورد عمل و دانش نیز گفت: کتمان علم حرام است « کسانی که دلائل روشن و وسیله هدایتی را که نازل کرده‌ ایم بعد از آنکه در کتاب برای مردم بیان ساختیم کتمان می‌کنند خدا آنها را لعنت می‏کند و همه لعن کنندگان نیز آنها را لعن مینمایند».
ماموستا شیرزادی در ادامه با اشاره به اینکه در آستانه فرا رسیدن ما رمضان هستیم گفت: رمضان ماه وحدت، عبادت، تقوا، حسنات و زکات است.
وی خطاب به نمازگزاران حاضر در مسجد تصریح کرد: زکات هایمان را باید ادا کرده و در این راستا به نص آیات قرآن توجه داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست