شناسه خبر: 140717

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=140717

یادداشت:
گناه؛ آثار و پیامدهای شوم آن
مولوی رخشانی در یادداشتی در مورد گناه؛ آثار و پیامدهای شوم آن، مطالبی را به حرکت قلم درآورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی رضا رخشانی از روحانیون اهل سنت استان در یادداشتی در مورد گناه نوشت: بدون تردید یگانه راه سعادت و خوشبختی انسان در دنیا و آخرت اطاعت مطلق از اوامر قرآن و سنت و اجتناب از گناه و معصیت است. تا انسان دست از گناه و معصیت برندارد و ایمان و اعتقادش را از مخالفت دستور خدا و پیغمبرش پاک ننماید و ظاهر و باطن خویش را از خلاف شرع منزه نسازد به سرمنزل مقصود رهنمون نخواهد شد. ازاین‌رو پس از ایمان هیچ چیزی به اندازه ترک معصیت اهمیت ندارد، تا آنجا که بدون ترک گناه و معصیت تحصیل فضائل اخلاقی و کسب کمالات بشری غیرممکن است.

خداوند متعال می‌فرماید: «فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملا صالحا و لا یشرک بعباده ربه أحدا» [کهف: ۱۱۰] (پس هر کسی که خواهان دیدار خدای خویش است باید که کار شایسته کند و در پرستش پروردگارش هیچ‌کسی را شریک نسازد.)
ترس از ارتکاب گناه و آلوده شدن به جرم همان خوف واقعی و درخور شأن انسان است، زیرا چنین ترسی باعث می‌شود که آدمی از سقوط در پرتگاه گناه و از کیفر اخروی و حتی دنیوی آن مصون بماند. خداوند درباره دوستان مؤمن خود که از نافرمانی او بیمناک‌اند چنین می‌فرماید: «قل إنی أخاف إن عصیت ربی عذاب یوم عظیم» [انعام:۱۵] (بگو من اگر نافرمانی پروردگارم را بکنم از عذاب روز بزرگ می ترسم.)

اقسام گناه
گناهان و خطاهایی که انسان مکلف بدان مرتکب می‌شود در یک تقسیم کلی به دو دسته گناهان صغیره و کبیره تقسیم می‌شوند. خداوند در کلام خود چنین می‌فرماید: «إن تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه نکفر عنکم سیئاتکم و ندخلکم مدخلا کریما»[نساء:۳۱] (اگر از گناهان کبیره که از آن نهی شده‌اید بپرهیزید گناهان صغیره شما را از شما می‌زداییم و شما را به جایگاه ارزشمندی وارد می‌گردانیم.)
گناه صغیره گر چه در مقابل کبیره، کوچک است، ولی مخالفت امر خدا هر اندازه هم که به‌ظاهر کوچک باشد چون در محضر الهی واقع می‌شود و باعث نارضایتی پروردگار گشته و مواخذه اخروی را به دنبال دارد نباید آن را کوچک شمرد و دست‌کم گرفت. گویا گناه صغیره ماری است که زهر آن کم اثر است و گناه کبیره ماری است که زهر آن بسیار خطرناک و کشنده است. پس همان‌طوری که از مارهای بزرگ و خطرناک دوری می‌کنیم از مارهای کوچک و کم‌خطرتر نیز باید خودداری نمود.

فهرست