شناسه خبر: 47951

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=47951

امام جمعه اهل سنت گوده؛
گناهان و معاصی منشاء قساوت و دل‌مردگی است
شیخ حسن بازدار: گناه و معصیت بزرگ‌ترین سبب قساوت قلب است و هر گناهی که از انسان سر می‌زند به‌تدریج باعث تیرگی قلب انسان می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ حسن بازدار امام‌جمعه اهل سنت گوده در خطبه‌های نمازجمعه این هفته، گفت: اسلام تأکید دارد انسان‌ها از لحاظ ظاهری همچون پوشش لباس و پاکیزگی بدن و هم از لحاظ باطنی یعنی اخلاق و اعتقادات و پاکیزگی قلب و روح و از شرک به‌دور باشند تا رضایت الهی را به دست آورد.
وی افزود: اصلاح و طهارت قلب و درون از طهارت ظاهری مقدم‌تر است؛ پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم می‌فرماید: آگاه باشید که در جسم انسان تکه گوشتی وجود دارد و هرگاه این تکه گوشت اصلاح شود همه بدن  اصلاح خواهد شد و هرگاه این عضو بدن فاسد شود بدیهی است همه بدن فاسد خواهد شد و آن همانا قلب انسان است.
خطیب جمعه مسجد محمدرسول الله گوده تصریح کرد: گناه و معصیت بزرگ‌ترین سبب قساوت قلب است و هر گناهی که از انسان سر می‌زند به‌تدریج باعث تیرگی قلب می‌شود مگر آنکه به‌سرعت توبه کند تا باطن مهذب و پاکیزه شود.
بازدار یادآور شد: متأثر شدن انسان به هنگام  یاد خدا و قرائت قرآن و عبادت‌ها وقتی حاصل می‌شود که قلب از حسد، کینه، تقلب و فریب و ریا و دیگر آفات خالی باشد.
وی به علائم و نشانه‌های زنده بودن دل اشاره کرد و گفت: خشیت و ترس از خداوند تبارک‌وتعالی و پرهیز از آنچه که او را خشمگین می‌کند و دوری جستن از ارتکاب به محرمات را می‌توان از نشانه‌های زیر زنده بودن قلب دانست.
عضو شورای روحانیت اهل سنت استان بوشهر خاطرنشان کرد: روح آدمی با صمت و سکوت، شب‌زنده‌داری و نماز شب و عمل به مستحبات و ترک شبهات مطهر و پاکیزه شده و آرامش و طمأنینه پیدا می‌کند. به فرموده الله سبحانه و تعالی «الا بذکر الله تطمئن القلوب »آگاه باشید که تنها با یاد خدا دلها آرام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست