نماز جمعه
گناه کبیره شهادت دروغ و اجر صله رحم، محور اصلی صحبت های خطیب جمعه توزگی در جمعه هفته ای که گذشت
مولوی سرورانی در خطبه های نماز جمعه توزگی در مورد گناه بزرگ شهادت به دروغ و ثواب صله رحم، مطالبی را عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی شیرمحمد سرورانی امام جمعه اهل سنت مسجدجامع زین العابدین توزگی سراوان بعد از حمد و سپاس خداوند متعال و درود بر اشرف مخلوقات حضرت محمد مصطفی(ص) در مورد بیان گناهان کبیره گفت: از میان گناهان، شهادت دروغ، گناهی بس بزرگ است که باعث این می شود که کارهای نیک انسان هیچ سودی به حال انسان نداشته باشد چون با یک شهادت دروغ در حق دیگری ممکن است زندگی آن شخص نابود شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:
انسان مسلمان باید شهادت خود را در راه اعاده حقی از حقوق از دست رفته مومن قرار دهد نه اینکه با شهادت دروغ خود، حق مسلمانی را ضایع کند به طوری که
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در رابطه با شهادت دروغ می فرماید:
(شاهد الزور لاتذول قدماه حتی یوجب الله له النار)
یعنی: شاهد دروغگو گام برندارد مگر خداوند آتش دوزخ را بر او واجب گرداند. همچنین در روایتی آمده:
(ثلاث لایریحون رائحه الجنه: رجل ادعی الی عندابیه ورجل کذب علی ورجل کذب علی عینیه )
یعنی بوی بهشت به سه کس نمی رسد: مردی که خود را فرزند کسی جز پدرش بشمارد و کسی بر من دروغ بندد و کسی که چیزی ببیند و چیز دیگری بگوید.
و در روایتی دریگر می گوید: آن کس که به دروغ شهادت دهد، به روز واپسین به زبان آویخته محشور می شود.

مولوی سرورانی تصریح کرد:
یکی از مواردی که انسان نسبت به انجام دادن آن باید متعهد باشد (و از حقوق خویشان و اقوام مسلمان نسبت به یکدیگر است) انجام صله رحم است.
خویشاندی رشته و هدیه ای از طرف خداوند رحمن است. از طرف خداوند کریم بسیار بر این امر تاکید شده، که خداوند صدقه دادن را به دیگران روا نمی دارد، زمانی که خویشاوندی نیازمند در اطراف انسان باشد. از طرفی نیز روایات زیادی درباره اثرات بد و عواقب ناخوشایند قطع صله رحم ذکر شده است ( از حقوق خویشان و اقوام مسلمان نسبت به یکدیگر انجام صله رحم است.)

فهرست