شناسه خبر: 110011

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=110011

یادداشت؛ جایگاه فقهی و قانونی انتخابات از دیدگاه اسلام
امام جمعه اهل سنت سرسوره با توجه به نزدیکی انتخابات 1400، یادداشتی را با موضوع جایگاه فقهی و قانونی انتخابات از دیدگاه اسلام منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان‌وبلوچستان، مولوی واحدبخش شنبه زهی رئیس حوزه علمیه مظهر العلوم و امام جمعه اهل سنت سرسوره سیب و سوران شهرستان سراوان در متن یادداشت خود به مناسبت انتخابات ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ آورده است: انتخابات یک اصل ثابت شده از نگاه قرآن و سنت در اسلام است؛ پس درهیچ شرایطی نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
وی همچنین بیان می کند: انتخابات ازدیدگاه سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم (اذاوسدالامرالی غیراهله فانتظرالساعه ) این گونه بیان شده است که هرگاه امانت که همان رای دادن است به غیر سپرده شود، انتظار قیامت را باید داشت؛ در این حدیث هم توصیه به شرکت درانتخابات شده و هم انتخاب اصلح را سفارش کرده است.

مولوی شنبه زهی در ادامه این چنین تصریح می کند که از دیدگاه محدثین و شارحین حدیث انتظار قیامت آشوب و برهم خوردن نظم اجتماع از هر لحاظ چه سیاسی و چه اقتصادی و چه فرهنگی و … است. پس انتخابات هم ازدیدگاه اسلام و قرآن یک امر ضروری و حیاتی است و هم ازدیدگاه قانون اساسی که برگرفته ازشریعت اسلامی است برآن تاکید می شود.
مولوی شنبه زهی در ادامه می گوید: پیامبر اسلام به زن و مرد حق رای دادن را داده است تا به میل و رغبت خود زعیم (رهبر،رئیس‌جمهورشورا،خبرگان،ووو) خود را انتخاب کند. هرچه انتخابات در روشنایی فقه و قانون اعتبار پیدا کند، به همان اندازه دموکراسی نیز نهادینه تر میشود.
سوال: حکم شرکت درانتخابات ازدیدگاه علمای اسلام چیست؟و اگرکسی شرکت نکند چه حکمی دار؟
جواب: شرکت درانتخابات نوعی شهادت و گواهی دادن است و احکام مربوط به گواهی و شهادت بر آن مرتبط میشود. به طوری که گواهی و شهادت در مواقع لزوم ازسفارشات ویژه شرع مقدس است. شرکت در انتخابات نیز مورد توجه و سفارش شریعت می باشد و عدم شرکت در انتخابات یک نوع کتمان شهادت به حساب می اید که کتمان شهادت در شریعت اسلام حرام و ناجایز است. پس عدم شرکت در انتخابات نیزحرام و ناجایز است. لذا وظیفه شرعی و دینی ما شرکت در انتخابات است  و به استناد حدیث فوق الذکر، اصلح را در نظر داشته باشیم.

فهرست