شناسه خبر: 4713

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4713

.
“یارمضان” آیین باشکوه شب چهاردهم
آیین یا رمضان، نمونه‌ای از احسان و نیکوکاری در بین ترکمن ها

به گزارش پایگاه خبری دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، بانوی روزنامه نگار اهل سنت در گفت و گو با خبرنگار ما یکی از باشکوه ‌ترین آیین های ماه رمضان را آیین  شب چهاردهم این ماه  می داند و یاد آور می شود:  این شب که  در اصطلاح ترکمنی به آن” یارمضان” گفته می‌شود  بعد از پایان نماز تراویح انجام می‌شود و نمونه‌ای از احسان، نیکوکاری و کمک دسته جمعی مردم، به مستمندان و نیازمندان هر منطقه است.

سونا جرجانی در توضییح این آیین زیبا می گوید: در این آیین بعد از انجام نماز تراویح، جونان و نوجوانان به اتفاق روحانی مسجد بطور دسته جمعی به طرف منازل ساکنان محل به راه می‌افتند و یکی از آنان شعری در وصف خداوند متعال و رسول الله می‌خواند و بقیه بطور دسته جمعی در آخر هر بیت کلمه “الله” می‌گویند.

وی افزود: این افراد در برابر هر خانه که می‌رسند، الله گویان و هلهله سر می دهند و افراد آن خانه با شنیدن این سر وصداها از خانه بیرون می‌آیند و هدایای خود را که اغلب مواد غذایی مثل: آرد، برنج، نان، کشمش، قند، گندم و یا پول است را تحویل این افراد می‌دهند.

بانوی روزنامه نگار اهل سنت در ادامه افزود: اگر چنانچه درب خانه‌ای به روی این افراد دیر باز شود آن وقت این افراد آن قدر شعر را تکرار می کنند و بلندتر (الله) می‌گویند که صاحب خانه مشتاق شده و زودتر هدیه خود را تحویل می دهد تا آن جماعت را راضی کند.

خبرنگار نشریه اقتصاد گلستان با بیان اینکه این آیین از گذشته ها رسم بوده اضافه کرد: به هرحال این عده اگر در روستا باشند تا وقت سحری کار خود را ادامه می دهند و سپس اغلب افراد پراکنده شده به خانه‌های خود می‌روند و افرادی که کیسه‌های هدایا را تحویل گرفته اند، به مسجد محل می روند و هدایا را به امام جمعه یا جماعت و ریش سفیدان تحویل می‌دهند.

سونا جرجانی افزود: سپس هدایا و اقلام جمع شده توسط امام جمعه یا جماعت و ریش سفیدان با توجه به شناختی که از افراد محلی دارند، بین نیازمندان و افراد محتاج تقسیم می شود و بدین ترتیب دل‌های مومنان نیازمند شاد می‌شود و به روزه‌داری خود ادامه می‌دهند و از اینکه چنین افراد خیری در اوبه (روستا) به فکر آنان هستند، خدا را شکر می کنند وبرای آنان دعا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست